Arsuri ciudate

Cancer
Intrebare postata de Layal cu 13 ani in urma

Hello , de 3 zile prezint arsuri , la inceput bucale ( au debutat prin senzatia de mentolat , aparuta pe stomacul gol ) , si mai nou gastrice , in tot tractul digestiv ...am arsurile incepand din cavitatea bucala , continuate pe esofag si pana in abdomen .Gustul se modifica uneori , fiind amar , sau usor dulce , fara sa fi mancat ceva anume .
In aceasta seara vad ca arsurile iradiaza in muschii spatelui si chiar in palme si tricepsi ...
Mentionez ca destul de des prezint dificultate la deglutitie, dureroasa si persistenta !

Imi este cumplit de teama sa nu am un cancer esofagian sau gastric , nu am mai avut probleme pana acum si sunt genul de persoana care face indigstie ff greu !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

ina (acum 13 ani)

Mergi la un gastrolog pentru a afla ce anume provoaca aceste arsuri. Daca vei lasa sa treaca timpul simptomele vor fi tot mai grave si nu cred ca asta iti doresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Atat simptomele prezente cat si teama nefondata de cancer indica un anumit remediul homeopat care va poate vindeca repede. Consultati un medic homeopat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Cred ca este vorba despre o gastro-esofagita de reflux,acuta. Mergi la un medic gastroenterolog pt. o consultatie si eventual o gastroscopie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Layal (acum 13 ani)

Buna ziua ,,va multumesc pt.raspunsuri insa nu cred ca am nimic la stomac ....sa va explic cum am ajuns la concluzia asta : arsurile au aparut in toti muschii,in toate zonele corpului , pana si la fatza , ochi ( daca de exemplu ma ating la ochi , ma arde pielea dupa ) .Ma doare si spatele si burta ...
Nu stiu la ce specialist sa merg , am inteles de la un generalist vecin cu mine capoate fi boala lyme ( acum 2 ani si ceva am avut niste intepaturi de insecta suspecte care s-au umflat si au trecut destul de greu )...
Nu stiu daca poate si o neuropatie ,insa de ce , eu nu am depresii ...nu sunt nervoasa ...
Mentionez ca am facut tratamente de fertilizare in vitro pt. a avea un copil ...se poate ca hormonii aceia sa cauzeze asa ceva ???
Ajutor , va rog mult , daca stie cineva la ce specialist sa merg , ce ar putea fi ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Layal, consulta un medic psihiatru si apoi un psihoterapeut. Manifestarile tale sunt de ordin psihic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Layal (acum 13 ani)

Pai tocmai ca nu prea am de ce, nu am nici probleme in familie ,nici depresii , din contra, nu prea vad ce sa caut la psihiatru :)) , desi ar putea fi o neuropatie ,declansata de un mecanism subconstient pe care eu nu -l percep ... ...arsurile au aparut din senin , am avut si febra nejustificata ,fara a avea gripa sau raceala ..care a trecut de la sine a doua zi .....in fiine , daca testele pt. boala lyme ies negative , am sa merg la neurolog .....psihiatrii pe aici pe la noi itzi mananca doar banii fara a le pasa ce se intampla cu pacientii ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu trebuie sa aveti probleme sau depresii ca sa dezvoltati ipohondrie. Faceti toate analizele si daca ies bune, consultati un psihoterapeut macar, daca nu aveti incredere in psihiatri. Neurologul nu va poate ajuta daca este vorba de ceva pe fond psihic. Ceea ce descrieti dvs nu exista in medicina, cel putin nu in aceasta prezentare, cel putin din cate stiu eu. Faptul ca aveti notiuni de medicina pledeaza in favoarea acestei pareri.
Aceasta este parerea mea. Nu sunteti obligata sa o luati in considerare, dar intrebati-va daca nu este totusi corecta, macar partial.
Sanatate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Layal (acum 13 ani)

Poate fi foarte corecta pe deplin parerea dvs.Apreciez si credeti-ma ca as apela la orice specialist ca sa scap de aceste simptome !
Insa ipohondria ...nu stiu daca se poate pune problema , eu fiind genul de om care merge la medic decat daca nu se mai poate tine pe picioare !
Poate m-am speriat putin acum , zilele acestea , ca nu gaseam raspuns la starile astea neobisnuite, eu de obicei nu ma sperii de o durere sau o temperatura ridicata !
Sunt o persoana constienta ca este perfect sanatoasa .Asa ca ma duc un pic la bazin la inot , sa vedem daca niste ture ma vor ajuta sa ma simt mai bine !
Numai bine la toata lumea ,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: