Alimente permise inainte de terapia cu iod radioactiv raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de alinnaaa cu 12 ani in urma

Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu ce regim se tine inainte de tratament cu iod radioactiv. Mi s-a spus ca nu am voie tot ce contine iod, fructe si legume cu fibra rosie, carne, produse lactate si oua, nuci, peste oceanic si fructe de mare . Dar nu stiu ce mai ramane sa pot consuma.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (91)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Alimentele bogate in iod sunt: pestele, sp***acile, crevetii, algele marine, legumele, fructele, laptele, carnea si ouale provenite de la animale care primesc hrana cu continut normal de iod.
Alimentele care contin substante antitiroidiene ce scad absorbtia de iod sunt varza, soia, fasolea, lintea, conopida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

ION IONEL (acum 12 ani)

Doamna doctor eu doresc sa stiu care sunt alimentele fara iod mu cele cu iod.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

deci trebuie evitate aceste alimente care contin iod.
Nu am inteles insa daca este permis sa se consume alimentele care contin substante antitiroidiene ce scad absorbtia de iod.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hagiesteanu (acum 10 ani)

Buna ziua spunet mai clar ce avem voie sa mancam in perioada din aintea regimului cu iod

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ileana manolacghe (acum 10 ani)

Varza contine iod.
Atentie, numai hipertiroidia daca nu raspunde la medicatie trebuie tratata cu iod radioactiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea.gabur (acum 6 ani)

Buna ziua. Ati oferit, mai sus, o enumerare a alimentele ce CONTIN IOD.
Ati putea, va rog, sa ne spuneti care sunt alimentele PERMISE inainte de terapia cu iod?
Vorbesc de cele 6 saptamani dinaintea terapiei.
Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 11 ani)

ce pot manca inainte de tratamentul cu iod radioactiv ca nu inteleg nimic alimentele care scad absorbtia de iod? va rog mult sa-mi dati un raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IONELA (acum 11 ani)

buna liliana,nu ai voie sa mananci alimentele care scad absorbtia d iod,pt ca daca le consumi nu mai captezi iodul cand o sa te duci sa faci terapia cu iod,eu iti spun pt k mama mea tocmai a facut terapia cu iod la fundeni,nu a mancat sare ,legume sau fruct rosii,mere verzi ai voie,paine din comert nu ai voie mama isi facea singura la cuptor paine de casa,ai voie friptura la gratar,cartofi fierti,o banana pe zi,supaa de pui dar fara sare iodata,mama pot sa spun k a stat mai mult infometata pt ca nu prea ai ce sa mananci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nina (acum 11 ani)

Buna feteloor.
Urmeaza sa fac si eu terapia cu iod radioactiv.Mi-ar fi de mare folos o lista cu alimente permise in aceasta perioada.
Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina (acum 11 ani)

Nina , mama a mancat : cartofi , pastarnac , vinete , carne de pasare de curte ( am gasit mai greu ... si a mai mancat si pui din comert , carne de vita , ciuperci , fucte DAR NU DE CULOAREA ROSIE , fara braza , lapte , oua . Sare am cumparat din Plafar FARA IOD . (nu te incanta sa cumperi sare de aprozar ptr. muraturi ) A baut si cate o cafeluta decofeinizata ... Si a avut o supeeer suuuper Hipotiroidie ... Nu a mancat : varza , brocoli , fructe de mare , peste oceanic sarre iodata , paine din comert ( mai cumparam fara sare sau facem ... A facut si iodoterapia la Fundeni .
Cu ajutorul Domnului au trecut 6 sapatamani.
Va doresc putere si fiti optimisti !!! Incercati sa nu sa ganditi la cancer , stiu ca este greu .... dar incercati ... SANATATE va doresc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

symbio (acum 11 ani)

Tocmai ce am gasit o lista de alimente

SURSE ALIMENTARE DE IOD
A. ALIMENTE CONTAMINATE CU IOD
1. Sarea obişnuită iodată
2. Alimentele de provenienţă animală (mai ales lactatele, dar şi ouăle, carnea, ficatul, etc)- sunt în prezent sursa principală de iod !!!, deoarece sarea care se pune în mâncarea animalelor este deasemenea iodată, iar iodul se adaugă suplimentar în produse în industria lactatelor (ex. ca iodat de calciu).
3. Pâinea obişnuită făcută în sistem automat- se folosesc aditivi (agenţi oxidanţi) pe bază de iod, sare iodată
4. Alimente care conţin unii agenţi coloranţi ca de exemplu eritrozina

B. ALIMENTE CARE CONŢIN ÎN MOD NATURAL MAI MULT IOD
1. Alimente de provenienţă marină (peşte marin, alge, kelp, sp***aci, etc.)
2. Dintre alimnetele vegetale: spanac, pătrunjel, orez alb (dar nu aşa de bogate ca produsele animale)
Exemple de alimente şi conţinutul lor în iod
Sare iodată 1g conţine 77mcg
Slănină
150g conţin 18 mcg
Cod
150g conţin 165 mcg
Rinichi
150g conţin 23 mcg
Lapte
560g conţin 86 mcg
Chipsuri din cartofi
265g conţin 13 mcg
Păstrăv
150g conţin 24 mcg
Bere
560g conţin 45 mcg
Ouă
70g conţin 37 mcg
Scrumbie afumată
150g conţin107 mcg
Midie (aliment marin)
150g conţin180 mcg
Creveţi
150g conţin 42 mcg
Ton
150g conţin 21 mcg
Brânză
40g conţin 18 mcg
Ficat
150g conţin 22 mcg
Sardine in sos de rosii
100g conţin 64 mcg
Sardine in ulei
150g conţin 35 mcg
Herring
150g conţin 48 mcg
Macrou
150g conţin 255 mcg
Iaurt
150g conţin 95 mcg
Cartofi cu coajă copţi 1mediu conţine 60 mcg

Obs. Doza recomandată zilnic este de 150 mcg pe zi

C. ALIMENTE CARE NU CONŢIN IOD, DAR CARE POT FAVORIZEAZĂ GUŞA
1. Alimente din familia cruciferelor (ex. varza)
2. Manioc
3. Porumb, mei, soia
4. Arahide

D. ALTE SURSE POSIBILE DE IOD
1. Cosmetice
2. Soluţii dezinfectante pentru piele, cavitatea bucală, unele medicamente (ex. amiodarona)
mai am o lista cu toate alimente, daca vreti sa o trimit dati-mi o adresa de email. este mai mare.
eu am auzit ca nu pica parul de la iod, doar de la citostatice. asta chiar ca m-a speriat.
pentru simona-pop: cafea ai baut?
multa sanatate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana B (acum 11 ani)

Buna ziua ,

Daca se poate sa-mi trimiti si mie lista cu alimentele care nu contin iod intrucat trebuie sa fac terapia cu iod radioactiv peste o luna. M-ar ajuta foarte mult.

Adresa email: [email protected]

Multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costy (acum 10 ani)

Buna Symbio.
Eu am intrerupt deja eutiroxul urmand ca peste 6 saptamani sa maerg la terapia cu iod radioactiv.
Te rog sa-mi trimiti si mie aceasta lista daca nu iti este greu. Multumesc anticipat.
Adresa mea este [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

din cauza entuziasmului ca in sfarsit am gasit pe cineva care are o lista completa, am uitat sa las adresa de mail: [email protected]
multumesc again...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ileana Manolache (acum 10 ani)

Nu cred ca trebuie facut tratament cu iod radioactiv. Mancati cat mai multe produse cu iod.
Hipertiroidienii nu fac cancer.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 10 ani)

Buna,

As dori si eu lista cu alimente permise pe 23.01.2014,am cura cu iod.
Multumesc
Adresa mea de email este: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina D (acum 9 ani)

Din pacate te contrazic. Fac si inca unul agresiv !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita Necsoiu (acum 9 ani)

Buna seara. va rog sa-mi trimiteti si mie lista alimentelor fara iod. Va multumesc si va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 9 ani)

MARE, MARE p***aE.
Fac, si eu sunt un caz, asa ca aveti grija la orice nodul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 9 ani)

raspunsul era pt specialista care spunea ca hipertiroidienii nu fac cancer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Pag 1 din 5