Adenocarcinom pulmonar

Cancer
Intrebare postata de daniela264 cu 11 ani in urma

Buna ziua,

Sunt inca in stare de soc, caci cele prin care trec in ultimele doua luni , nu par aievea: fratele meu a fost diagnosticat cu doua luni in urma cu adenocarcinom pulmonar cu metastaze cerebrale(11 la numar).In momentul diagnosticului , pacientul a fost evaluat pe scala Karnovsky , undeva la 90 .I s-a recomandat radioterapie cu continuare de chimio.La terminarea radioterapiei, starea sa era evaluata undeva la 70 iar dupa o saptamana timp in care starea sa de sanatate s-a alterat progresiv, a incetat din viata.Mentionez ca prognosticul celor care au efectuat terapia radio a fost urmatorul: sansele de supravietuire ar fi fost undeva intre 12-16 luni.Nu ni s-a suflat o vorba despre faptul ca dupa acest tratament ne-am putea confrunta cu napraznica situatie in care suntem acum.Ceea ce doresc sa ma lamuresc si sper sa o fac cu ajutorul dvs. este daca un astfel de tratament care spun dansii, medicii clinicii din Regensburg a fost calculat cu rigurozitate ar putea da si un astfel de rezultat.NIMENI nu ne-a aexpus si aceasta parte neplacuta a situatiei si astfel ne-am confruntat cu un deces nu cu o ameliorare a bolii.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Stimata doamna

Sincere condoleante pentru pierdere fratelui dvs.
Din pacate, acum este greu de comentat deoarece nu stim ce anume v-au spus medici care l-au diagnosticat si tratat. si nici ce informati ati aflat ulterior, dupa diagnosticare (in cazul in care ati continuat sa va informati despre boala si evolutia sa).
Din ceea ce spuneti, fratele dvs a fost diagnosticat intr-un stadiu avansat de boala, cu metastaze cerebrale. Ori, metastazele cerebrale pot determina evolutia rapida a boli in multe cazuri.

Medici pot aclcula doza de raze ce poate fi administarta pentru boala si starea generala a pacientului. Dar ncii un medic nu paote evalau durata de viata a cuiva. nu ai de unde sa stii cum va reactiona pacientul la tratament. apoi nu ati precizat unde anume, ce organ, a fost supus radioterapiei, creierul sau plamanul?

Dumenzeu sa-l odihneasca in pace!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

daniela264 (acum 11 ani)

Buna ziua,
Intai de toate , va multumesc pentru raspuns.Stiu ca nimeni si nimic nu mi va aduce fratele inapoi, insa rapiditatea cu care s-a petrecut din lumea asta , m-a marcat profund.
Ca raspuns la intrebarea dvs.,da creierul a fost cel supus radioterapiei.Sunt perfect constienta ca cele 11 tumori cerebrale pe care le-a avut saracul de el, nu i-au dat nicio sansa.Ma racaie insa foarte tare intrebarea ''de ce nu i s-a spus exact care pot fi efectele radioterapiei in afara de ameteala somnelenta si durere de cap''?Adica , de ce nu i s-a spus ca e posibil sa nu functioneze?El a fost informat doar ca aceste stari mai sus mentionate se vor risipi progresiv iar sansa lui de supravietuire undeva pe la 12-15 luni este asigurata.
Va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary (acum 8 luni)

Fix acelasi lucru am patit si eu cu tatal meu acum....chipurile ar fi trebuit sa evolueze medicina in astia 10 ani de cand ati scris dumneavoastra ...
Tata dupa cele 10 sedinte a decedat la numai 3 saptamani.... A cazut la pat la 1 saptamana dupa radioterapie iar 2 saptamani mai tarziu a decedat......
Nu ne-a spus nimeni asta, ba din contra medicul oncolog ne grabea sa incepem si chimioterapia imediat dupa...insa tata nu a mai fost in stare...
Este pacat ca nu se aduc la cunostinta asemenea lucruri, poate ca ar decide altfel omul ce sa faca.

Va doresc sanatate si numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 5 luni)

Bună unde sa tratat tata este în aceiași situație a făcut radio la cap și la o săptămână după ultima ședință nu mai vorbeste cu nimeni nu este conștient tot timpul și la fel la oncologie recomanda începerea cu chimio lasă-mi un nr de telefon dacă poț mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina_Raceanu (acum 11 ani)

Buna ziua ,
Matusa mea a fost diagnosticata cu cancer pulmonar gradul 4 cu metastaze la ficat si coloana . Astazi am aflat rezultatul , iar cei de la spital au fost sceptici in ce priveste tratamentul cu citostatice . In data de 22 noiembrie au deschis-o , i-au scos lichidul , dar acum s-a format iar . Va rog daca se poate sa ne spuneti ce pasi ar trebui urmati pt ca cei de la spital ne-au trimis la medicul de familie iar matusa mea a aflat doar ca are microbul instalat dar nu i-am spus exact in ce stadiu este . Pofta de mancare are , numai ca slabeste galopant (aprox.10 kg /luna) iar durerile de oase sunt infernale .
Va multumesc anticipat ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victoria Miron (acum 10 ani)

Buna ziua,

Tatal meu a suferit o operatie de plamani, din cauza unei pleurezii masive. Pe masa de operaratie, s-a descoperit, ca pleura apare cu metastaze multiple de adenocarcinom moderat diferentiat. Totusi nu s-a putut evalua daca formatiunile tumorale reprezinta punctul de plecare primar sau sunt metastaze intrapulmonare a unui proces tumoral pulmonar cu alta localizare( cea mai probabila situatie) si aici am citat de pe foaia de diagnostic. Tin sa mentionez ca se specifica si faptul, ca TTF1_ este pozitiv si ca acesta indica originea pulmonara. Am fost si la un oncolog si nici acesta n-a fost ferm convins ca avem de-a face cu cancer de plamani. Am incercat sa ma documentez si am citit ca TTF1 pozitiv nu indica neaparat mereu cancer de plamani. Se pare ca evolutia cancerului este din mediu spre avansat, iar tatal meu va incepe chimioterapia la inceputul saptamanii urmatoare. As dori s ava intreb daca exista posibilitatea ca tatal meu sa nu aibe cancer de plamani ci cu totul altceva? Am cicit ca in literatura de specialitate exista foarte putine cazuri cu formatiuni tumorale pe pleura si ca in majoritatea cazurilor exista o speranta de viata mai indelungata. Medicul din Brasov a mentionat si ca ar putea fi vorba de cancer de plamani atipic. Medicul, care l-a opeart in schimb a mentionat ca nu are aspectul unui cancer de plamani si ca e de alta natura.

Va multumesc anticipat,
Victoria.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ordace Nicolae (acum 2 ani)

Unchiul meu are 15 metastaze la cap și 5 ședințe de radioterapie . Starea lui deocamdată este ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victoria (acum 2 ani)

Buna seara, socrul meu a fost diagnosticat cu:,,Tesut fibro-adipos cu metastaze de adenocarcinom G2 (moderat ,diferentiat).
Celule tumorale pozitive pentru CK7(+), TTF1(+).
Celule tumorale negative CK20,CDX2,NKX3.1.
Realizez ca e vorba de cancerul pulmonar dar nu inteleg stadiul,metastazele sunt in osul ilaic iar durerile sunt infernale, nu i s-a propus nici un fel de tratament...ce ar trebui sa facem mai departe /
Va multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: