Va rog sa imi raspundeti

Cancer
Intrebare postata de LUPARA cu 13 ani in urma

BUNICA are in urma ANALIZEI DE biopsie--- carcinom epidermoid keratinizat,bine diferentiat,infiltrativ cod morfologic CIM -O-3: M-8071/31 C53.9 ,DESCRIERE MACROSCOPICA 3 FRAGMENTE TISULARE CEL MAI MARE 8X6X2mm si descriere microscopica ;CARCINOM EPIDERMOID KERATINIZANT.BINE DIFERENTIAT,INFILTRATIV(biopsie tumora col uterin)
buletinul de examinare TDM spune
dg TU COL UTERIN
Examinarea ; CT abdomino-pelvina cu contrast oral(sol urografin) si I.V. (OPTIRAY 100 100 de ml a fost efectuata prin sectiuni de 5 mm in plan axial si evidentiaza
Epansament fluid pleural deciv stg de 12 mm
Mica hernie hiatala axiala
Ficat omogen de dimensiuni normale cu priza omogena
Ax spleno-portal normal de dimensiuni normale, permeabil VB enorma destinsa, nelocuita cu pereti subtiri
Pancreas ,splina RS, fara particularitati CT
Calcificari grosolane in artera splenica
RS cu ureterohidronefroza de grad I / II CU URETER VIZIBIL PANA LA JONCTIUNEA URETEROVEZICALA
Uter mare inomogen cu diametrul de 60 X 50 mm cu calcificari si cu priza inomogena
Interfata cu VU stearsa in conditiile in care VU este in semirepletie si prezinta perete gros neregulat
Atmosfera grasoasa intre uter si muschii obturatori interni este pastrata
Fara ascita
Fara adenopatii patologice a regiunii scanate
Tub digestiv permeabil pentru substanta de contrast fara modificari parietale
In fereastra de os modificari degenerative a coloanei scanate
Iar biletul de iesire din spital spune
Diagnostic la externare
Neoplasm de col uterin
Menometroragie
Starea ameliorata
Rezumatul foii de observatie
Ppacienta este internata de urgenta pentru menometroragie in climax si leziune de col uterin pe fondul unei cardiopatii ischemice cu tulburari de ritm si anemie cronica
Examenul clinic precizeaza dg de neoplasm de col. Se instituie tratament hemostatic sub protectie antibiotica, GENTAMICINA 3 X80 mg/pe zi etamsilat +FITOMENADION se procedeaza la biopsie
Evolutie post operatorie buna , afebrila , tranzitprezent, mictiuni spontane , nu sangereaza genital.
Recomandari
-tratamentul anemiei prin sectia interne spitalul sighetu marmatiei la intelegere cu dr poz…
-revine pentru tratamentul oncologic peste 14 zile cu EHP . Analize WBC-34,87 HGB-6.9G/dl, HCT 25.6%, PLT-441
IN PREZENT DUPA ACEASTA EXTERNARE DE LA BM LA SIG UNDE A LUAT DOAR PERFUZII SE AFLA REINTERNATA DE 1 SAPTAMANA LA BM UNDE NU I- SA- FACUT RADIOTERAPIE DEOARECE ARE O FISTULA VEZICO VAGINALA, SI AMBELE URETRE SUNT BLOCATE ?! PRECUM SI O HIDRONEFROZA 2 CARE MA TEM CA A CRESCUT LA 3 DEOARECE VOMITA DE 10 ORI PE ZI IERI 19.09.2010> ARE UN DIAGNOSTIC NEO DE GRADUL 4 SI SE PAR CA NU ARE METASTAZE, INSA RESTUL FAMILIEI CEI CARE SE ERIJEAZA IN PROTECTORII EI AU ASCUNS ANALIZELE PANA IERI, SI NU AU VRUT SA O DUCA LA CLUJ CI DOAR SA O TINA LA SIGHETU MARMATIEI CU PERFUZII SI BSICUITI DESII -----DE PESTE 65 DE ZILE DOCTORITA DE FAMILIE A PUS UN DIAGNOSTIC DE CANCER AP URINAR SAU COL UTERIN INSA AU TINUT-O CU TABLETE GEN ASPIRINA IN PAT TOATE ACESTEA DIN CAUZA INTRARII IN POSESIE A CASEI DANSEI CAT MAI REPEDE, BUNICA INCREZANDU- S ORBESTE IN NEPOTUL SI FIUL EI CARE AU CONDAMNAT-O PRACTIC LA MOARTE . VA ROG DIN SUFLET SA MA SFATUITI SA FAC TOT CE SE POATE MAI BINE SI MAI URGENT PT A O AJUTA CACI NU ARE PE NIMENI , DECAT ACESTI NEOAMENI CARE SI-AU UCIS VOIT PRIN NEPASARE CRIMINALA MAMA SI BUNICA. VA MULTUMESC DI SUFLET SI IN NUMELE BUNICII BOLNAVE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

yma (acum 13 ani)

Situatia e cum nu se poate mai p***a si din nefericire cred ca nici sanse de-a se face bine nu sant.Nu cumva,vreun medic prea binevoitor le-a spus apartinatorilor ca nu mai au ce-i face,duceti-o acasa,dati-i aspirina pt efectul placebo.biscuiti,alea,alea...Ar fi bine daca s-ar reusi intrarea pe un tratament care sa stopeze cat de cat evolutia bolii,sa nu aiba dureri,sa nu sufere.D-voastra ce calitate aveti fata de persoana in cauza,credeti ca puteti trece peste deciziile celor doua rude,atit de ''''interesate''''?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Of Doamne...asa rau imi pare ca bunica dvs nu a ajuns mai repede la medic...afectiunea ar fi putut fi descoperita mai devreme si tratata cu succes. Sa stiti ca varsta nu prezinta un impediment in tratarea cancerului daca pacientul poate lupta. Faptul ca este o femeie in varsta nu inseamna ca trebuie lasata in voia Domnului sa moara... Incercati sa va ocupati personal de tratamentul bunicii.
Din tot ce inteleg, ceea ce este bine, de fapt ESENTIAL este ca nu are metastaze. Metastazele deja reprezinta un mare obstacol in tratarea unui cancer. Partea negativa este ca s-a ajuns la o faza avansata, cu menometroragie si fistula.
Vorbiti cu medicul si vedeti daca nu este indicata operatia (am inteles ca nu a fost operata?) si eventual o histerectomie totala preventiv. Altfel, bunica TREBUIE sa faca citostatice si tratament pentru a lupta impotriva bolii care nu se va remite de la sine. In primul rand trebuie sa evitati ca bunica sa moara in chinuri, pentru ca dansa a sangerat pana s-a anemiat!! Inca putin si murea prin exsanguinare! Astfel ca trebuie sa o ajutati macar pentru acest lucru. Pe urma, poate aveti noroc si se poate trata boala, sau macar prelungi durata de viata. In acest stadiu daca nu se intervine, cred ca speranta de viata este de cateva luni, pe cand cu tratament poate fi de cativa ani.
Preluati initiativa, cautati sa vorbiti cu medicul (medicii, cereti alte pareri daca este nevoie) si ACTIONATI cat de repede! Daca medicul i-a dat recomandare de tratament oncologic ("revine pentru tratamentul oncologic peste 14 zile cu EHP") inseamna ca SE MAI POATE FACE CEVA! Cand nu se mai poate face, pacientul este trimis acasa cu morfina. La ea nu este cazul, deci interveniti cat de repede!!
Putere si speranta va doresc!

Yma, tu nu vezi ca a scris mare ca e BUNICA?! Nu e deloc in stadiul in care nu mai au ce face atata timp cat au recomandat tratament oncologic!! Nu vezi recomandarile de pe bilet?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Daca termenul BUNICA e folosit la propriu,e la fel de nepoata poate ca si nepotul care abia asteapta sa nu mai fie bunca,dar probabil pe alta linie.Da-mi voie,Iuli,cu tot respectul si admiratia pt comentariile tale de pe forum,sa spun ca un neo gradul 4 nu suna prea optimist.Trist,foarte trist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Hai sa dam totusi sperante oamenilor...eu i-am comentat mai pe larg dincolo. Speranta moare ultima si parerea mea e ca trebuie sa lupte pana la capat, oricand ar fi acel capat. Familia mea asa a facut cu toti batranii, fie ca le-am prelungit viata cu 3 luni, 6 luni sau cativa ani...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horvath melinda (acum 9 ani)

si pe mine ma operat laparascopic si piesele extrase se trimite ehp si nustiu ce in seamna.melinda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: