Tumori krukenberg

Cancer
Intrebare postata de andreeaf91 cu 12 ani in urma

Buna seara.
Mama mea a fost diagnosticata in noiembrie anul trecut cu cancer gastric cu metastaza ovariana. (tumori krukenberg). A fost operata intai la ovare de unde i s-a scos o tumora de 2 kg , impreuna cu ovarele, biopsia aratand ca a fost o tumora maligna, moderat diferentiata , o metastaza a unui cancer gastric. A facut un CT in Germania la o clinica particulara, insa stomacul nu s-a vazut, fiind nevoie de o endoscopie. La endoscopie s-a depistat o tumora de 5 cm. I s-au recomandat 12 sedinte de chimioterapie cu protocolul FLOT (fluorouracil , oxaliplatin, leucovorin ). A efectuat 6 sedinte de chimioterapie , iar la endoscopie tumora de la stomac a ajuns la 1 cm. In aprilie 2011 a suferit o gastrectomie subtotala , fiindu-i extirpate 3/4 din stomac. Nu a mai putut suporta aceste citostatice si i s-a schimbat protocolul cu EOX , a efectuat 3 sedinte iar acum in septembrie a facut un CT 3D unde nu s-a evidentiat nicio masa tumorala . Acum efectueaza 25 de sedinte de radioterapie la gral medical , iar apoi urmeaza sa faca cele 3 sedinte de chimioterapie ramase.

Starea ei generala este foarte buna, trateaza cancerul ca o boala oarecare si crede cu tarie in vindecarea ei. Mama avea 52 de ani cand a fost diagnosticata, in noiembrie 2010. In conditiile in care i-au mai fost date 6 luni de viata , credeti ca in momentul acesta pronosticul este mai favorabil? Credeti ca este posibil ca din stadiul in care era sa existe totusi o sansa? Toti doctorii la care am fost ne-au spus ca evolutia este nesperat de buna....

Va multumesc.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

andreeaf91 (acum 12 ani)

De asemenea, markerul tumoral CA 19-9 a fost 30 acum in septembrie , in conditiile in care valoarea de referinta era

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu ati precizat stadiul tumorii. In mod clar pronosticul este mult mai bun! Psihicul este cel care a avut un rol determinant in acest succes. Sigur ca exista sanse. S-au vindecat oameni si din stadiul 4!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeaf91 (acum 12 ani)

Nu stiu exact stadiul tumorii initiale, stiu doar ca dupa operatia gastrica , era II B ... si tumora era bine diferentiata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Metastazele sunt cele care au descurajat probabil si au determinat acest prognostic, insa stadiul nu este chiar asa de avansat. O persoana apropiata mie, cu stadiul II B si metastaze, a trait aproape 10 ani, insa era cancer de san si acela este foarte agresiv. Mama dvs are sanse bune, cu tratament medical si controale regulate, sa traiasca mult timp de acum incolo. Este foarte important ca face tratamentul in mod serios si regulat (din pacate destui pacienti cad in capcana medicinii alternative care promite miracole, grabindu-si astfel sfarsitul) si ca are psihicul bun. Daca merge asa in continuare are toate sansele sa fie bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeaf91 (acum 12 ani)

Nu a urmat nici un fel de tratament alternativ , pentru ca i-au fost contraindicate. Nici macar masaj la maini si la picioare nu a fost lasata sa faca, pentru ca are amorteli din cauza chimioterapiei. Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru incurajari. Astazi a avut prima sedinta de radioterapie si deocamdata este bine, ba chiar are un tonus mult mai bun decat multe persoane sanatoase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 10 ani)

Dragaa Andreea ma bucur ca mama ta a avut o evolutie buna ii doresc sanatate multa .Daca piti sa-mi spui unde s-a tratat mama ta.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 7 ani)

Ma confrunt ci aceeași problema cu mama mea... poți sa îmi spui te rog unde în Germania ati urmat tratamentul?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 7 ani)

Ma confrunt ci aceeași problema cu mama mea... poți sa îmi spui te rog unde în Germania ati urmat tratamentul?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: