RĂSPUNDEȚI VĂ ROG - complet raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de alexandra.90 cu 8 ani in urma

- Continuarea -
În urmă cu o lună de zile m-am prezentat la medic cu dureri foarte mari de stomac, în capul pieptului, balonări, constipație și stări de greață (nu foarte puternice). Mi s-a spus rapid că am o formă ușoară de ulcer și mi s-a dat tratament cu Emmanera, Ibutin și alte două tipuri de pastile irelevante, întrucât nu și-au făcut niciunul efectul. După ce luam Emmanera, simțeam înțepături în stomac care dispăreau după câteva minute.
După terminarea tratamentului de o lună (am ținut și regim, în mare parte doar cartofi fierți, carne fiartă, morcovi fierți - rar -, paste făinoase) durerile de stomac persistă, ba chiar parcă sunt mai grave. Acum simt o oarecare arsură slabă la nivelul stomacului care se ridică până în piept - inimă. + oricâtă apă aș bea (aprox. 2L pe zi), tot simt că îmi este sete.
Problema este că, pe timpul tratamentului, s-au înrăutățit anumite lucruri, precum dureri severe de gât, ori înțepături din când în când, senzația de nod în gât, un fel de fierbințeală în gură și flegme în gât. Deasemenea, am senzația permanentă de apă în nas, o usturime și durere de os, nasul este mereu înfundat fără să fiu răcită.
Tot pe timpul tratamentului au apărut și sensibilitate musculară, mâna stângă, la deschiderea pumnului, nu reacționează la fel de bine ca și mâna dreaptă; uneori degetele și muschii pulsează sau zvâcnesc singuri, ca și cum tremură, maxim 2 secunde apoi se opresc. Seara nu adorm până nu tresar de vreo două ori. Am fost la Neuro și nu mi s-a dat mare lucru. Niște pastile pe care nu sunt sigură ca am voie să le iau datorită ulcerului, o radiografie lombară (din care a rezultat că există o presiune la nivel lombar) și cam atât.
Încerc foarte mult să mănânc sănătos, am 20 de ani și nu mi se pare normal să mă simt atât de rău. Mă îngrijorează faptul că aș putea avea cancer. Vă rog să-mi răspundeți. Ar trebui să continui cu tratamentul prelungit sau să fac o endoscopie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

anonim (acum 8 ani)

Draga alexandra.90,
Daca ai aceasta frica de ce nu ai facut endoscopia pana acum? Poate ti-ar prinde bine niste teste pentru helicobacter pilori.
Sfatul meu e sa gasesti un gastroenterolog bun si sa te tii de recomendarile care ti le va da.
Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra.90 (acum 8 ani)

În septembrie anul trecut, deși aveam dureri de stomac, pilori era absent. Medicul a considerat că nu e necesar să mai repet testul dacă în septembrie nu aveam nimic. Această frică a apărut recent, după ce durerile de stomac nu s-au ameliorat odată cu medicația. Referitor la sensibilitatea musculară și zvâcnitul muschilor/degetelor din senin, aveți vreo părere?
Aș aprecia dacă ar răspunde un medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Va recomand si un consult la endocrinologie si, daca ati trecut in lunile anterioare, printr-o perioada de stress/emotii/efort, ar fi recomandat si un consult psihiatric. Este posibil pe fondul oboselii sa dezvoltati aceste simptome.
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

alexandra.90 (acum 8 ani)

Mulțumesc pentru răspuns.
Am căutat pe internet și simptomele sunt asemănătoare sclezorei multiple, deși nu-mi amorțesc mâinile și nu am spasme musculare foarte dese (în preajma examenelor de la facultate au apărut). Acesta ar fi cel mai îngrozitor scenariu. Am trecut și încă trec printr-o perioadă dificilă. Mă simt mereu nervoasă și mă simt de parcă aș avea constant o presiune pe cap, până în urechi.
O altă precizare, am calciu seric puțin sub limită. Medicul de la neurologie mi-a spus că ”s-ar putea” ca acesta să fie motivul cârceilor(foarte slabi și durează foarte puțin) din talpă, a spasmelor musculare și a durerii de cap.
Mulțumesc încă o dată. O seară bună.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina70 (acum 8 ani)

Buna, Alexandra!
am patit si eu ceva asemanator, cam acum un an am inceput sa am dureri de stomac, aciditate gastrica si am mers la un control in Bucuresti crezand ca am un inceput de ulcer. Dupa control insa m-au anuntat ca s-ar putea sa fie ceva mai grav, in genul unui cancer pancreatic si ca ar necesita operatie.
Dar nu am vrut sa accept asa repede si am fost in Germania pt o investigatie amanuntita, de unde a reiesit ca nu era de fapt decat ulcer gastric, in niciun caz cancer. Sunt multumita de medicii de acolo si iti recomand si tie sa consulti mai multi specialisti si sa nu te panichezi!
nu au fost probleme, in afara de cele de limba, eu nestiind germana, dar ne-am descurcat pana la urma. Mi-au scris o reteta de luat in Romania pe care a trebuit sa o traduc, iar pt asta am apelat la cei de la All Trade Translations care mi-au tradus-o repede, ei acordand cazurilor acestea regim de urgenta. Daca te hotarasti sa faci la fel, iti las si un link aici :
http://www.traduceremedicala.ro

Multa sanatate si nu te da batuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: