Poate fi eliminat in intregime?

Cancer
Intrebare postata de adelaaliman cu 11 ani in urma

Buna!

Daca cancerul la san este descoperit intr-o faza usoara si este tratat corespunzator, poate fi eliminat in intregime? Exista riscul ca dupa catva timp de la tratament sa reapara?

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Elena (acum 11 ani)

. Scrie pe Gogle numele IULIA POSTOLACHE SI VEI GASI INFORMATII, DATE CONTACT.
Articol din ziarul Buna ziua Iasi DIN 5.01.2013

''''Basarabeanca care face minuni printre ieseni
Singurul specialist in acupunctura coreana din Romania, este la dispozitia iesenilor • Acupunctura Su Jok presupune intepaturi de un milimetru in palma si in p***a piciorului • Costul unei sedinte este de 35 de lei

Experienta stiintifica a unei basarabence vine in ajutorul iesenilor, deschisi la tot ce este nou. La acupunctura coreana, prin metoda Su Jok, apeleaza tot mai multi ieseni, diagnosticati cu afectiuni cumplite. Singurul specialist din Romania in Su Jok, isi desfasoara activitatea la Iasi. Acupunctura Su Jok este diferita de cea clasica, lucrandu-se cu ace mult mai mici si pe portiuni mai restranse. La origine, Su inseamna "mana" si Jok ''p***a piciorului". Iesenii sunt intepati doar in doua zone ale corpului, unde se gasesc puncte de receptionare care transmit impulsuri catre creier. "Am terminat medicina generala si am studiat indeaproape acupunctura coreana, la Academia de Terapie Su Jok, alaturi de maestrii in acest domeniu. Este unica specialitate din medicina complementara, care merge mana in mana cu medicina alopata. Din Moscova am ajuns la Iasi, unde ma ocup de pacienti, dar si de invataceii care vin la cursuri. Acele folosite patrund la o adancime de un milimetru, fiind o metoda noninvaziva, epidermala. Am lucrat cu diferite afectiuni. Depinde doar de starea bolnavului, de gravitatea si vechimea bolii. Daca pacientul este cu o cauza acuta, rezultatele se pot vedea foarte repede. Daca boala este cronica, atunci este necesar un tratament individualizat, totul pe baza unui diagnostic amanuntit pus de un medic alopat", a precizat dr. Iulia Postolachi, medic general si specialist in acupunctura Su Jok.

Su Jok si pentru iesenii cu cancer

Medicii neurologi, endocrinologi sau dermatologi recomanda iesenilor acest tip de terapie alternativa. Medicul ofera garantia ca la orice afectiune se pot vedea rezultate, chiar si la iesenii bolnavi de cancer. Costul unei sedinte de acupunctura Su Jok este de 35 de lei, iar copiii sub 10 ani si batranii peste 70 de ani au parte de gratuitate. Instrumentarul este de unica folosinta, comandat din Moscova. "Am avut o fetita care prezenta o formatiune tumorala hidrofila, neoperabila, din cauza careia se manifestau si crize epileptice. Dupa o serie de mai multe sedinte, analizele au aratat un regres considerabil al bolii. Am lucrat si cu ieseni cu hepatita C, care faceau interferon, ieseni cu gusa nodulara sau cu diabetici. Sesiunile de acupunctura nu inseamna intreruperea tratamentului medicamentos. In cazul copiilor, utilizam microacupunctura cu cristale. Din pacate, din anul 2006 am avut in jur de 300 de cursanti dintre care, in Iasi practica doar cinci persoane", a incheiat dr. Iulia Postolachi. Terapia Su Jok a fost dezvoltata de profesorul sud-corean Park Jae Woo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlinaAndreea (acum 11 ani)

@ adelaaliman

Acum un an am descoperit o zona la sanul drept care avea o textura mai dura decat restul tesutului. Am fost la control la o clinica specializata din bucuresti unde am fost consultata de Dr. Claudia Teodorescu. Am facut o mamografie, apoi o punctie si am descoperit ca era vorba de cancer. Din fericire, am fost si eu in aceeasi situatie, cancerul fiind in stadiul incipient. Zona problematica a fost extrasa acum cateva luni si ma duc in continuare la control pt ca situatia sa fie sub control. Riscuri exista intotdeauna cand vine vorba de cancer. Posibilitatea ca acesta sa revina ma sperie, dar incerc sa previn pe cat posibil acest scenariu. Eu am fost la Donna Medical Center si am fost incantata de personal si de aparatura. Daca te intereseaza, poti sa citesti mai multe pe site-ul lor: www.donna-medicalcenter.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: