Matastaza

Cancer
Intrebare postata de cristi223 cu 11 ani in urma

Va rog din suflet sa ma ajutati cu o descriere si la ce urmeaza sau sa ma astept.Dupa cum am mai spus tata a fost operat cu bine la colon dar sa raspandit si a urmat chimioterapia (odata la 3 saptamani in vena si alte doua medicamentuos cu xelodia) dupa care urma o saptamana de pauza si iarasi ,timp de 6 sedinte. Astazi a venit rezultatul de la tomograf si scrie in felul urmator :
-ficat de dimensiuni normalecu prezenta in segmentul VII intraparenchimatos a unei hipodensitati difuz de limitate de 1,5 cm; minima dilatatiei de cai biliare intrahepatice in segmentul III;colecist cintractat
-splina,pancreas aspect normal
-rinichi cu nefrograma prezenta;absenta hidronefrozei
-anse intestinale partial opacifiate;absenta lichidului de ascita;ganglioni retroperitoneali centimetrici periaortici.
-V U in semirepletie;prostata omogena.
-inflatie aerica normalape sectiuni bazale pulmonare.
-modificari degerative osoase.
-ateromatoza aortei abdominala.
Maine trebuia sa faca o citostatica in urma rezultatului dar analizele nu au iesit bine si la amanat pana ia un tratament.Sa mai precizez ca a aparut pe el niste bubite si la glezna piciorului de marimea a doua monezi niste pete vinetii.
Ce inseamna diagnosticul de la CT,in ce faza e ,ce ar putea urma in eventualitatea agravarii (pentru ca trebe sa ma astept la orice de pe acum) si un regim alimentar daca se poate.
Va Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Nu va mai operati (acum 11 ani)

Doctorii si pacientii habar nu au ce este cancerul si fac totul de dos. Dupa operatie cancerul se raspandeste in tot corpul si asa apar metastazele. Operatia grabeste doar moartea sau agravarea.
De la citostatice se distruge si mai rapid organismul astfel ca omul nu mai are aproape nici o sansa de supravietuire. Prima greseala: operatia, a doua gresela citostaticele. Cum sa vindeci un om cand de fapt doar il termini ? Cancerul nu este pe departe asa de rapid si agresiv in comparatie cu ce fac doctorii. Vreti sa muriti de cancer incet sau de pe urma tratamentelor in mod rapid ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Doamne !!!! cate p***ai poti debita sub acoperirea anonimatului................dar ce-i mai periculos este ca, ar putea fi oameni care sa te si creada.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

un tratament foarte bun pentru metastaze si cu o rata de succes mare este imunoterapia care se efectuaza in Israel.Imunoterapia se bazeaza pe o combinatie intre limfocite activate si citochine(in special interleukina 2 si interferon). Această metodă este un avantaj real în lupta cu cancerul, pentru că este uşor de utilizat, ieftină şi aplicabilă la toate tipurile de cancer.Aceasta procedura are urmatoarele avantaje:

-specificitate anti tumorala

-eliminarea celulelor metastatice

-memorie imnologica.Eu am fost diagnosticata cu leucemie mieloblasica acuta din cauza tratamentului pe car l-am facut pentru boala Hodgkin la varsta de 18 ani.Am facut transplant de maduva in Israel la spitalul Hadassah si de atunci au trecut aproximativ 2 ani de zile si ii multumesc lui Dumnezseu si medicilor de acolo ca ma simt excelent
pentru mai multe informatii ma poti contacta la adresa [email protected]
Multa sanatate tatalui dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danut I (acum 11 ani)

Si eu am facut transplant de maduva tot la spitalul Hadassah si am cam 1 an si ceva de la transplant ,ma simt excelent,mi-am reluat aproape in totalitate viata de zi cu zi.Merg regulat la analize la spitalul Fundeni din Bucuresti.Multa sanatate tatalui tau si curaj deoarece eceste boli sunt foarte grave si necesita ca cineva sa-i fie alaturi.Trebuie sa aveti speranta si incredere in Dumnezeu si mai cereti si opinia altor medici,daca aveti situatie financiara bune pe mine erau sa ma omoare din cauza ca mi-au gresit grupa de sange.Doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu (acum 11 ani)

Tatal meu are cancer de colon si face chimioterapie dar ia si doua suplimente alimentare pe langa chimioterapie. Doctotul se astepta sa ii scada hemoglobina dar in loc sa-i scada i-a crescut de la 11 la 12. A fost uimit...I-am spus ca ia si suplimente alimentare...
Astea sunt Graviola Vita Plus si Arabinoxilan NK-3 Immune si le iau din Cluj la recomandarea unui coleg de salon din spital.
Tata le ia deja de 4 luni si este din ce in ce mai bine.
Poate va ajuta si pe dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: