Informatie raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de andreey90 cu 14 ani in urma

Buna ziua exista sanse sa am cancer de colon la 20 de ani ? Am avut niste hemoroizi acum 2 luni au sangerat de 2 ori cu sange proaspat 2-3 picaturi. Am hemoroizi externi.Am facut hemoleucograma , Vsh , CEA - 1.76 ; ecografie toate fiind in parametrii normali. totusi am niste bolborisme si dureri in partea dreapta insotite de stare de somnolenta. Care sunt sansele sa dezvolt cancer de colon la acesta varsta? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

elena (acum 14 ani)

Nu cred ca ai nici un fel de cancer. Manifestarile pe care le ai sunt specifice bolii hemoroidale. Alimentaza-te sanatos sa nu te constipi, fa tratament pt tratarea /depasirea crizelor hemoroidale si nu te mai gandi la ce-i mai rau, fii optimist. O vorba rom spune ca de ce ti-e frica nu scapi, asa ca lasa frica. Ai 20 de ani si... vine primavara. Sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

Sansele de a face cancer de colon la varsta ta sunt extrem de mici.Am mai citit postarile tale si din cate vad ai si o stare de anxietate legata de aceasta problema.Cred ca mai degraba prezinti colon iritabil care da toate simptomele mentionate de tine(mai putin partea cu sangerarea care s-a lamurit la vremea respectiva ca vine de la hemoroizi).Andrei suntem tineri nu?hai sa combatem oboseala prin sport,iesiri cu amicii si ganduri pozitive...ai grija si la alimentatie,evita mancarea condimentata si grasa,mezelurile etc.Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 14 ani)

acu 2 sapt neam inmormantat o prietena care avea cancer de colon de la 20 de ani si a train pana la 29,dar ia fost rusine sa mearga la inceput la medic,asa ca au descoperito cand a nascut acu 8 ani , dupa cum explici tu nu si din ce stim noi dupa experienta asta nu cred ca e cancer cel putin prietena mea nu asa a avut simtomele la inceput,, DUTE LA MEDIC SI FA DOAR,DOAR CE EI ITI RECOMANDA,niciodata sa nu ascunzi vreun simtom si nu fa dupa cum spun cei fara calificare,,,multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

lorena baiatul a fost la medic..are vechime pe aici cu aceste intrebari...sunt student la medicina n-am "calificarea" ink e adevarat, dar a fost verificat si reverificat de medici..probabil ca o sa mearga in continuare la alti medici pana se linisteste..am spus ca exista "sanse minime" nu ca sansele sunt total excluse..prietena ta poate a avut si alte probleme nu neaparat de colon..si apropo se scrie coect "simptom" nu simtom..spun asta pt ca ai repetat de doua ori intr-o fraza greseala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

O colonoscopie ar raspunde la toate intrebarile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreey90 (acum 14 ani)

va multumesc mult pentru aceste raspunsuri intr-adevar ma chinuie acesta dilema de vreo 2 luni dar am ajuns un pic mai rau sa zic asa in sensul ca nu ma pot gandi decat la acest gand negru. Am fost la doctori dar au spus ca nu e nevoie sa imi fac griji pentru ca nu exista asa des cancer la aceasta varsta insa uite si pe acest forum ca sunt oameni care spun din propria experienta contrariul. De aceea ma ingrijoreaza si mai mult acesta problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Am tercut si eu prin gandurile astea negre si inca mai trec,sufar de constipatie de 20 de ani, am sangerat si eu asa de la hemoroizi interni dar pana nu mi-am facut colonoscopie nu m-am linistit. Asta se intampla acum 5 ani, acum am inceput tratament de la aloe vera, si dupa 2 zile ma simt ok, gelul vindeca tot, o sa fac 3 luni dupa care o luna pe an. Medicii mi-au mancat banii pe consultatii si medicamente ca din cauza constipatiei faceam infectii urinare,renale , vaginale care acum 2 saptamani m-am procopsit cu toate odata. Un urolog renumit din Cluj mi-a cerut 1200 euro sa-mi faca cistoscopie si infiltratii nu stiu cu ce in vezica, de 2 zile am abandonat antibioticele si fac tratament cu 3 feluri de tablete, principalul leac e cel cu propolis de la aloe vera, e scump dar dupa 1 zi am fost alt om.Nu e doar o afacere cum am privit-o si eu ci face minuni. De multi ani nu m-am mai dus la toaleta fara laxative. Merita sa mancam sanatos, am eliminat carnea, si sa mai folosim si tratamente naturiste .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreey90 (acum 14 ani)

multumesc pt raspunsuri. unde ati facut colonoscopie? imi puteti recomanda un medic bun ? cat dureaza o analiza din aceasta? cam cat dureaza? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Eu sunt din cluj , am facut la privat, daca te intereseaza iti dau adresa. Acum 5 ani a fost 2 mil., si am cumparat praful pentru clisma, adica trebuie sa bei 4 litri, e destul de naspa dar mi-a facut dormicum in vena si am suportat sa intre pana in capat, altii nu rezista,dureaza cam 15 min.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

La varsta de 20 ani, fara antecedente familiale existente ?! sansele sunt minime. Cel mai probabil simptomatologia se datoreaza varielor hemoroidale.
In acest caz trebuie sa efectuati un control medical (tuseu rectal) eventual si anuscopie (pentru evaluarea gradului bolii hemoroidale). In cazul in care sunt prezenti atat hemoroizi interni cat si externi, ac***a grad inalt cu risc de sangerare se ia in discutie scleroterapia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

andreey90 (acum 14 ani)

multumesc mult pentru raspunsuri. am facut control medical acum 2 luni care mi-ai confirmat hemoroizii externi. totusi am ramas cu aceasta teama alimentata si de unele comentarii dupa acest forum. Sunt persoane care ma indruma la doctori pentru ca ei au cunostiinte despre cancer de colon la varste apropiate de a mea. Voi incerca sa nu ma mai gandesc asa mult la acesta boala. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Respectati dieta corespunzatoare pentru evitarea constipatiei, urmati sfatul medicului si nu va mai ganditi/ascultati/banuiti/ ca exista altceva ce ar putea cauza sangerarile din moment ce s-a efectuat colonoscopie. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreey90 (acum 14 ani)

multumesc. nu am facut colonosscopie. ar trebui sa o fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anqa (acum 14 ani)

Pentru linistea ta fa si o colonoscopie andrei dar din moment ce ai fost la control si medicii te-au sigurat ca nu sunt probleme atat de mari eu zic ca ar fi bine sa fii mai optimist si sa nu iei in seama comentariile care te pun pe ganduri mai mult decat ar trebui.Esti tanar bucura-te de viata si lasa gandurile negre pentru batranete cand chiar vor fi probleme mari.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: