Ganglioni inflamati raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de Cidul24 cu 12 ani in urma

Am 28 de ani si de aproximativ 2 luni mi-au aparut un zona submandibulara 3 ganglioni.
m-am speriat foarte tare si am fost la un dentist care mi-a descoperit ca aveam o masea infectatata inclusiv o parte din os.Am luat tratament dar ganglioni nu au disparut.Am fost la un consult ORl apoi,doamna doctor care m-a consultat mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu este absolut nimic anormal dar mi-a dat sa fac o ecografie cervicala.Am fost si am facut ecografia in care mi-au aparut ganglioni iar rezultatul a fost:adenopatie de dimensiuni 7,3*4,5 si 5,8*3,2 fara modificari patologice.A doua zi insa imediat dupa ecografie mi-a mai aparut in ganglion tot in zona mandibulara dar mai jos(cred ca este landa o vena,este la fel de mic si ca si ceilalti este mobil si nedureros).Tin sa precizez ca de la o vreme mah jeneaza stomacul uneori dimineata am ceva stare de greata,parca obosesc mai repede am sensatia ca ametesc cateodata.Am observat ca in alta parte nu mai am ganglioni inflamati.Sunt foarte speriat,sunt o persoana care se gandeste la tot felul de lucruri,am citit foarte mult pe net si am vazut cat de grave boli poate sa genereze aceste inflamatii ale ganglionilor.Nu stiu ce sa fac sunt disperat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Adenopatiile se pot datora unei diversitati de cauze dar pot fi si idopatice (fara acuza care sa le determine). Pot indica prezenta unor afectiuni mai usoare, vindecabile sau a unor afectiuni grave, ce necesita traatmente mai complexe.
Va recomand sa va adresati unui medic hematolog pentru un consult specializat si pentru investigatii. Invingeti-va teama pentru ca este esential sa mergeti la medic si sa faceti investigatii care sa stabileasca un diagnostic decat sa va panicati si sa va ganditi la ce este mai rau.
Simptomele pe care le descrieti la stomac se pot datora starii de anxietate (frica) pe care o traversati.
Daca ati citit pe net tot felul de informati despre boli, incepeti sa aveti impresia ca acele simptome/boli le aveti si dvs. Linistiti-va si mergeti la medic.
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

Cidul24 (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns.Nu este vorba ca am teama de medicii(am fost si la stomatolog si la orl, si la medic de familie,urmeaza sa mah duc miercuri si la Doctor Marian Zotta de la medas,am auzit ca este foarte bun o sa vb si cu dumnealui si o sa va urmez sfatul sa merg si la un medic hematolog.Analize de sande am facut dar nu mi-a iesit absolut nimic anormal.Va intreb daca acele dimensiuni de ganglioni sunt adenopatii?(la ecografie au iesit sub un cm)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ac***a in vedere ca au dimensiuni crescute epste normal, da, sunt considerate adenopatii.
este bine facut investigatii. cea mai buna investigatie este extirarea unui ganglion si analiza anatomopatologica pentru a se stabili clar diagnosticul. DAR aceasta investigatie se solicita NUMAI daca sunt semne/simptome care sugereaza o afectiune.

sunt cazuri de adenopatii fara acuze care sunt doar monitorizate in timp.
vedem ce zice hematologul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calin (acum 12 ani)

am si eu o problema va rog frumos sa ma ajutati...am prins o raceala si in timpul acestei raceli dupa vreo 4 zile simt o usoara durere pe partea stanga a gatului.. sa fie oare un ganglion latero...nush cum ii spune.....vreau sa ma duc sa imi fac si analize ptr boli infectioase....mie frik sa nu am ceva grav.....ce poate fi....am citit mult despre acesti ganglioni sa i ieie dracu k ma enerveaza scz dar sunt cam speriat......dak ma gandesc la altceva nu ma doare asa dar cand ma gandesc zici k atunci ma apuca durerea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 11 ani)

buna seara ma numesc irina si am un frate care are un nodul ce i-a aparut de vreo 4 luni in fata urechii de marimea unei nuci, iar de 3 zile i-a mai aparut unul in spatele urechii cam tot asa de mare,ce ma sfatuiti sa fac are 33 ani si e f speriat ,a facut investigatii si toate analizele au iesit bine ma refer cele de sange iar doctorita i-a dat antibiotic dar nici o schimbare,i-au gasit aureus la recoltare in gat,ce sa facem va rog din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Va recomand un consult boli infectioase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 11 ani)

Buna seara! Fiicei mele de 17 ani, de vreo 2 zile i-a aparut un ganglion foarte dureros sub urechea dreapa. Amigdalele ii sunt scoase de la la vartsa de 4 ani. A fost azi la medicul de la scoala care i-a zis sa ia doar nurofen alternand cu algocalmin tot la 6 ore si strepsils. Dupa cate zile ar trebui sa cedeze durerea? Oare chiar nu era nevoie de un antibiotic? Precizez ca fiica mea a fost racita acum 3 saptamani si a laut 7 zile augmentin de 1g cu nurofen si ibuprofen. E corect sa se maseze cu ceva crema sau nu? Oare ar face mai rau decat bine masajul? Sau ce sa fac in continuare?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Anca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel (acum 11 ani)

buna! am 29 ani,acum vreo doua luni am constatat o umflatuta pe partea stg a gatului; am fost la urgente, mi-au dat zinat 7 zile, nu prea s-a modificat nimic( initial mi-au sczut dar au revenit),un alt medic de la infectioase mi-a zis cxa poate ii oreion si m-a pus sa stau 2 saptamani, daca nu dispare sa revin la el, pana la urma am observat ca mis infectate amigdalele dupa care am fost la medicul de familie care mi-a prescris peniciline injectabile pe care le-am inceput urgent si m-a trimis la un specialist orl la un spital privat din oradea.dupa ce acesta m-a consultat mi-a zis ca este nevoie internarea si sa revin a II a zi dimineata si m-a pus sa nu mai fac nici un tratament pana ce ma internez;dar!!! dupa ce am intrerupt penicilina, in acea zi incepand cu ora 20 a inceput sa se umfle urat de tot partea stg a gatului,am ajuns la urgente cu gatul blocat,maxilar blocat,o umflatura uriasa pe partea stg a gatului si pielea fff rosie la nivelul ganglionilor.dupa un ct orl-istul m-a operat ,am avut un ganglion necrozat(peste 80%) pe care mi la scos,la biopsie nu a iesit mare lucru pt ca era prea necrozat.
dr orl mi-a zis ca de vina ar fi dintii,mai exact doua masele cariate pe partea stg jos,insa fara ami face prea multe analize.
mie nu imi venea sa cred ca din cauza unor masele cariate sa am atatea probleme si dupa ce am fost externat( adica 14 zile de chin) am fost la un al specialist care mi-a zis ca el nu crede ca maselele ar fi problema. el m-a reoperat ,mi-a scos un alt ganglion pt analize fiind suspect hodgkim,au iesit ok, ma pus sa fac inca cateva seturi de analize si toate au iesit ok dar inca mai am ganglionii umflati

nu stiu ce sa mai fac!!!
doctorul mi-a zis ca recomanda un pet ct

e posibil sa fie din cauza maselelor pt k nu le-am scos decat de 5 zile si dentista mi-a zis ca am avut infectie la una,si dupa extractie mi sa infectat locul in care a fost maseaua si am un gust tare urat in gura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 11 ani)

De aprox. 3 luni am descoperit o unflarura in partea drepata jos(zona inghinala),dupa cateva sapt a inceput durerea,cu cat stateam mai mult in picioare cu atat ma durea mai tare.dupa o luna de dureri insuportabile am fost la medic si mi-a spus ca am ganglionii inghinali inflamati.doctorul mi-a dat atibiotice,s-au mai calmat durerile dar ptr putin timp. Acum dupa 3 luni ma doare la fel de mult cand stau mult timp in picioare,ac***a meseria de hair-styilist stau ore in sir in picioare si am un mare disconfort :(.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

val (acum 11 ani)

Buna ziua,am 50 ani,am fost la endocrinologie,mi au gasit adenopatie bilaterala cervicala ,mi s a facut eko,un dodul peste 1 cm.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sa Vator (acum 10 ani)

Dle Val, sci=himbati mancarea... treceti pe mancare organica si fara GMO/Genetic Modifie Organisms (adica sa nu provina din seminte modificate genetic). IMEDIAT cum incepeti sa schimbati dieta, adica sa incepeti sa mancati mancare CURATA si NATURALA, NEMODIFICATA GENETIC, va vor trece toate bolile de care suferiti acum... TOTUL, la TOATA LUMEA se datoreaza din pricina MANCARII MODIFICATE GENETIC!!!
http://youtu.be/a6OxbpLwEjQ

AVETI GRIJA DE UNDE MANCATI SI VA HRANITI !!!
O vorba UNIVERSALA spune: Sunteti ce mancati!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sa Vator (acum 10 ani)

Dle Val, sci=himbati mancarea... treceti pe mancare organica si fara GMO/Genetic Modifie Organisms (adica sa nu provina din seminte modificate genetic). IMEDIAT cum incepeti sa schimbati dieta, adica sa incepeti sa mancati mancare CURATA si NATURALA, NEMODIFICATA GENETIC, va vor trece toate bolile de care suferiti acum... TOTUL, la TOATA LUMEA se datoreaza din pricina MANCARII MODIFICATE GENETIC!!!
http://youtu.be/a6OxbpLwEjQ

AVETI GRIJA DE UNDE MANCATI SI VA HRANITI !!!
O vorba UNIVERSALA spune: Sunteti ce mancati!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata (acum 10 ani)

Ganglioni umflati pisibil hiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lavy (acum 10 ani)

BUna ziua...am si eu un galion unflat in partea stanga de app un an..prima data nu am stiut ca am avut maseaua de minte care imi crestea si ma durea ft tare aveam infecte la ea nu era stricata nu nik dar tot aveam infectie ..mi s-a umflat ft tare si orice luam nu mi se desumfla si dupa vrea 7 luni m-am dus sa o scot probabil pea tarziu,,,ca dupa a ramas cu ganglionul umflat...am fost la orl mi-am facut ecografie la dinti tott sa vedem daca nu se trage de akolo sau de la maseaua care mi-o scoso...intradevar maseaua era ajunsa pana la os si de aceea ma durea asa...dar chiar si dupa ce mi-ams coso tot probleme am cu ganglionuol am luat tot ce mi-au zis doctorii dar tot nu imi trece si polus ma doare..mai ales la frig.si nu mi se desumfla delok orice as lua ..nu stiu ce sa mai fa si unde sa ma mai duk...v-as multumi daca mi-ati da un sfat!:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lavy (acum 10 ani)

umflat*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mir (acum 10 ani)

Eu de o luna de zile am facut tratament cu antibiotic si alte medicamente antiinflamatoare si antispatice in urma unui consult ginecologic si diagnosticul a fost aexita.Tratamentul cu antibiotic mi-a facut mult rau si mi-a creeat mult disconfort ,durere,presiune cu palpitatii la tample, uscaciunea gurii si a buzelor crapate , arsura in gura si sete exagerata, constipatie, si uscaciunea pielii cu pete pe piept spate si gat..tratamentul a fost ft greu si degeaba pt ca dupa tratament nu m-am simtit deloc ameliorata dinpotriva aveam ami multe probleme decat ianinte, dezamagita si ft derutata si in urma testului papa nicolau care mi-a iesit ft ft bun, nu aveam scurgeri mirositoare , totul curat si fara alte simptome ca asa avea ceva la in vagin insa durerea si inflamatia a cuprins totata zona abdominala mai mult partea stanga cu ecou in spate intr-un singur punct..Am mers la un doctor hemeopat , rai petru din bistrita si dupa un tratament hemeopatic de 5 zile mi-a scazut tensiunea si inflamatia abdominala la maxim insa durerea sa stabilizat exact pe acel punct care durea si inainte insa era greu sa inteleg ce si unde doare din cauza ca ma durea toata zona abdominala fiind toata inflamata si ft dureroasa la palpare..am facut doua ecografe azi la cel de al treilea facut la doctorul hemeopat mi-a descoperit noduli inflamati limfatici in zona interioara, nu am inteles daca in vagin partea laterala stanga pt ca nu sunt nicidecum in zona inghinala unde cu ani in urma am mai avut si stiu cum sunt...am inceput de acum un alt tratament pt ganglioni , un tratament hemeopat si va voi tine la curent..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 10 ani)

buna ziua.mi-a iesit ceva deasupra penisului...asa ca o biluta.se poate sa fie ganglion?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ancuta (acum 9 ani)

Buna ziua, dupa vaccinul de la 4 luni am depistat ganglionii umflati la nivelul gatului, unul e mic in dreapta si unul mai mare in stanga,baietelul are 1 an si inca nu sau retras, nici nu sau mai marit, e ceva grav? se retrag in timp? poate fi de la bcg din maternitate si nu am depistat la timp?

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Va recomand un consult la medicul de familie sau pneumologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 9 ani)

buna ziua.am si eu o problema?am fost internat in spital 5 zile di cauza unei otite dar in acelas timp am facut si o nevralgie.mi sa unflat jumatate de fata.nu am cari deloc.dupa externare in urma unflaturi am ramas cu o unflatura sau ganglion pe maxilar.ai tare ca betonu si cand apas ma doare.ce sa fac ca deabea am iesit din spital.va rog ziceti o idee.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2