Este guanabana un fruct anticancerigen? raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de abby694 cu 12 ani in urma

Buna ziua. am 17 ani, si in ianuarie bunicii mele i-au diagnosticat cancer la colon. Medicul a spus ca are leziuni mai mici, deci nu era doar o tumoare, ci mai multe ...i-au dat chimioterapie timp de 2-3 luni, 8 sesiuni, si dupa aceea analizele au aratat ca tumorile s-au micsorat chiar foarte mult, as zice ca pe jumatate de la cat au fost...doar ca tratamentul s-a intrerupt,deoarece in luna august nimeni nu lucreaza nici la spital (traim in spania, pe bunica doar o tratam, la inceput crezand ca va fi mai bine sa fie tratata aici) nici la urgente.
In timpul vacantei, am mers inapoi in Romania cu bunica, si mi-a zis ca ii amorteau degetele si degetele de la picioare..credeam a fi un efect secundar de-a chimioterapiei..dar cand ne-am intors in spania, i-au facut un tomograf, dar nu am obtinut rezultatele dorite. Din nefericire, doctorul a spus ca nu se poate opera, poate ca boala este intr-un stadiu foarte avansat si pentru ca tumoarele sunt imprastiate. Acum vor sa-i faca un tratament nou, acesta fiind inca nou si poate chiar foarte rar testat pe oameni. Mi-e foarte frica, o iubesc foarte mult si nu as vrea s-o pierd.
Pe de alta parte, am auzit de ceva fruct, numit guanabana, procedent din Columbia..am auzit ca este un fruct mult mai potent decat chimioterapia.. Ar fi vreo posibilitate sa curam aceasta boala infernala?
Va rog, ajutati-ma...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

inainte de a recurge la tratamente alternative, trebuie sa urmati tratamentul recomandat de doctor. tratamentul depinde in principal de stadiul afectiunii (stadiul 0 pana la stadiul 4). cele mai importante metode terapeutice sunt: inverventia chirurgicala, chimioterapia si radioterapia.
intradevar aceasta boala este grava, si cu cat stadiul este mai avansat, cu atat posibilitatile de tratament sunt mai restranse. din pacate pana la ora actuala nu s-a descoperit un tratament curativ pentru stadiul 4 (totusi nu ne-ati scris clar diagnosticul afectiunii si stadiul acesteia)

pentru mai multe detalii despre cancerul de colon, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Cancer-colorectal-si-anal/cancerul-de-colon_6340

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

abby694 (acum 12 ani)

pai, bunica mea a facut chimio 3 luni..dupa aceea medicii au decis sa-i dea o pauza ca sa prinda puteri pentru ca tratamentul a lasat-o la prag..dar dupa cate am citit despre acest tip de boala, tumorile s-au extins si la ficat..asa ca eu as zice ca este stadiul 4, desi nu sunt sigura.. mi-ar placea sa nu am dreptate...medicul a spus ca au de gand sa-i mai faca analize, si daca acestea o sa fie in regula, o sa o opereze..dar din nefericire, nimic nu a iesit precum ne asteptam sa fie, asa ca medicul a spus ca nu o mai pot opera (desi chimioterapia a ajutat-o mult, pentru ca tumoarea s-a micsorat mai mult de 50%), pentru ca tumorile au revenit..si ceea ce e mai rau, s-au extins si la ficat...
de aceea intrebasem care ar fi (daca chiar este adevarat) fructele sau legumele, sau in general productele alimentare naturale care ar cam ajuta-o?
ps. multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina cringasu (acum 11 ani)

suc de sfecla rosie(300gr)
un morcov( 100gr)
o telina(100gr)
o ridichie neagra
suc un cartof marime medie
ce am afisat mai sus este dieta Dr. Breuss.
mentionez ca intradevar guanabana este un fruct minune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugen ciobanu (acum 10 ani)

unde gasesc fructul >?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 9 ani)

Aveti un articol in romana aici: http://acairomania.blogspot.ro/2013/05/graviola-guanabana-sau-soursoup-un.html sau aici: http://www.icre-negre.ro/2013/07/despre-graviola-sau-guanabana-sau.html
Fructul il gasiti aici: http://produsenaturiste.shopmania.biz/cumpara/graviola-juice-500ml-6689705?gclid=CKnbnbnEs74CFSGWtAod_yYAVw sau aici: http://www.fructetropicale.ro/Produse/
Fructul il mai puteti gasi aici: http://www.mihaelaolaru.ro/cumpara/graviola-500-ml-6668054 sau aici: http://www.suc-graviola.ro/produs/graviola-juice-100-puree-500ml/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 9 ani)

http://produsenaturiste.shopmania.biz/cumpara/graviola-juice-500ml-6689705?gclid=CPfd_uXg1sACFUjHtAodtW0ASg#

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurel Gheorghe (acum 10 ani)

Cine stie engleza sa citeasca si doamna Doctor si nu mai zapacitii lumea cu chimoterapia ca nu da rezultate ,oamenii se vindecau cu sute de ani in urma cu plante lasate de Dumnezeu si se vindecau ca si acum eu traiesc in Texas am 67 de ani la virsta de 56 de ani am fost depistat cu 2 NODULURII CANCEROASE LA PLAMINII SI 7 POLIPII LA COLON FAZA GRADUL 4 MI SA DAT 6 LUNII DE TRAIT....O FEMEIE DIN VENEZUELA I SA FACUT MILA DE MINE SI MI-A DAT ACEAST FRUCT NECTAR DE GUANABANANA AM BAUT 4 CUTII PE ZII TIMP DE 3 LUNII INCA DIN PRIMA SAPTAMINA AM SIMNTIT CU ORGANISMU REACTIONA ALFEL AVEAM POFTA DE MINCARE. CAPATASEM PUTERE ASIGURAREA UNDE LUCRAM MA OBLIGAT SA MERG LA DOCTOR PENTRU TRATAMENT AM FOST SI MI SA FACUT COLOSCOPIA SI AU RAMAS UIMITII COLONU ERA CURAT FARA NICI UN POLIP M-AU CHEMAT PESTE 10 ANI.LA PLAMINII MI SA FACUT SCANAREA TOMOGRAFICA ....NODULIRILE DISPARUSERA AU FOST CICATRIZATE AVEAU SE MAI VEDEAU 2 LINII AM MULTUMIT LUI DUMNEZEU SI MULTA LUME S-AU FACUT BINE PLANTELE DIN AMAZON SUNT PLANTE MIRACULOASE UITATI CE ZICE SI DOCTORII AMERICANII DESPRE ACEASTA PLANTA PENTRUCA AU VAZUT REZULTATE BUNE SI AU FACUT CERCETARII

Guanabana is a fruit from the guanabana tree, found in places like Brazil, the Amazon forest, and other Caribbean islands. It also goes by the name of Graviola, sousop, but here in the United States for some it is still known as Guanabana. Some use it to make fruit juices, sherbets, etc. It has a nice sweet white pulp and some are even able to eat it out of hand. Guanabana according to research that was done by a pharmaceutical company may have cancer curing capabilities. It may be the miraculous cancer cure because it was found to be a potent cancer cell killer that was much stronger than chemotherapy.
Guanabana Cancer treatment?

The guanabana tree produces the fruit guanabana and this fruit in particular can revolutionize what the world thinks about cancer treatment, so much so that even the Health Sciences Institute reported back on it in 2001 and I quote “today the f*ture of cancer treatment and chances of survival look more promising than ever.”

So why haven’t we heard more about this guanabana fruit as the new cure for cancer, now in 2012, or why isn’t every healthy publication talking about the benefits of this treatment and made widely available, especially by every oncologist at every major hospital?

Well permit me if I may give you a brief history lesson as to why it didn’t make a lot of noise then and why it still isn’t the miraculous treatment for cancer now, and this is not to say that it very well couldn’t be.
GUANABANA Cancer MYSTERY, MIRACLE, DISCOVERY, HISTORY

Again according to the Health Sciences Institute the pharmaceutical company that discovered the miraculous healing power in the guanabana fruit, spent years trying to isolate tow of the tree’s most powerful anti cancerous ingredients, but unfortunately for them they could not replicate the original ingredients, so with this all they were left with were the tree’s extract and since we have federal laws that state that natural substances unfortunately cannot be patented, therefore the company felt like they wasted their time and money and shut down the project and research.

So due to their frustrations they decided if they couldn’t profit from what they had discovered then no one else should be able to and so they didn’t publish their findings about the guanabana fruit. But one of the researchers in the group decided that this was too big of a discovery to keep secret and couldn’t hide the fact that they may have discovered the cancer killer.
Guanabana Health Benefit

According to research that this pharmaceutical company had done and other companies as well it was reported that the Guanabana fruit had been shown to in fact kill cancerous cells. Why was this such a huge discovery, simply because it may be the cure that would help eradicate the big players like breast cancer, which millions of women are diagnosed with everyday, in fact 1 out of every 8 women may be diagnosed with this cancer in their lifetime. How about lung cancer, which is another killer, killing millions each year, not to mention colon cancer, prostate cancer and even pancreatic cancers?
GUANABANA CANCER CURE?

Over the past few years, many companies have tried to look into this guanabana fruit because of the possible medicinal benefits it may have as far as attacking the cancer safely and leaving your healthy cells alone. Not causing you to have extreme nausea, weight loss, hair loss which we know are side effects of most chemotherapy drugs. It also can make you feel stronger and healthier and boost your energy and improve your outlook on life. Again reiterating, no reason as of yet has been approved to be done in human clinical trial so this is still relatively new and perhaps maybe something we hear more of in the near f*ture. Some people have chosen to take the dietary supplements and implement that as part of their treatment, if you are an individual considering to take this route it is best to talk to your physician and of course do your research. Graviola Side effects

There is no denying that guanabana may have some medicinal benefits but for the moment in time it is not to be utilized as an alternative to the other treatments your physician recommends for your cancer. Just keep in mind that since 1976 this fruit has been proven according to research to be a potent cancer killer but like previously said no double blind clinical trials which are used to judge the value of a treatment were ever initiated. Hence, where the problem lies, because without clinical trials done, and more so because it is now classified as an herbal supplement or can be found in extract form, it may be a while until we know if is in fact a cure for some cancers. So with this said without or until human trials are done it would be difficult to know with certainty. Guanabana el contra cancer

Disclaimer: Before starting any new supplements or vitamins please talk it over with your physician. guanabana cancer cure
- See more at: http://agraviola.com/guanabana-cancer-cure/#sthash.epP3edR5.EZOwD7Ck.dpuf

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela (acum 10 ani)

Buna ziua dl. Aurel. Eu nu ma descurc prea bine cu engleza, de aceea era bine daca ne-ati fi tradus.Dvs. ati scris ca ati baut 4 cutii de suc de guanabana pe zi. Imi puteti scrie, ce cantitate de suc continea o cutie? sa stiu si eu cat suc sa beau pe zi. Eu mi-am cumparat suc congelat intr-o punga cu 10 pachetele fiecare de 100g. Va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 9 ani)

Aveti un articol in romana aici: http://acairomania.blogspot.ro/2013/05/graviola-guanabana-sau-soursoup-un.html sau aici: http://www.icre-negre.ro/2013/07/despre-graviola-sau-guanabana-sau.html
Fructul il gasiti aici: http://produsenaturiste.shopmania.biz/cumpara/graviola-juice-500ml-6689705?gclid=CKnbnbnEs74CFSGWtAod_yYAVw sau aici: http://www.fructetropicale.ro/Produse/
Fructul il mai puteti gasi aici: http://www.mihaelaolaru.ro/cumpara/graviola-500-ml-6668054 sau aici: http://www.suc-graviola.ro/produs/graviola-juice-100-puree-500ml/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 10 ani)

buna ziua,m-ar interesa si pe mine de unde pot sa cumpar asa ceva.Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 9 ani)

Aveti un articol in romana aici: http://acairomania.blogspot.ro/2013/05/graviola-guanabana-sau-soursoup-un.html sau aici: http://www.icre-negre.ro/2013/07/despre-graviola-sau-guanabana-sau.html
Fructul il gasiti aici: http://produsenaturiste.shopmania.biz/cumpara/graviola-juice-500ml-6689705?gclid=CKnbnbnEs74CFSGWtAod_yYAVw sau aici: http://www.fructetropicale.ro/Produse/
Fructul il mai puteti gasi aici: http://www.mihaelaolaru.ro/cumpara/graviola-500-ml-6668054 sau aici: http://www.suc-graviola.ro/produs/graviola-juice-100-puree-500ml/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 9 ani)

Aveti un articol in romana aici: http://acairomania.blogspot.ro/2013/05/graviola-guanabana-sau-soursoup-un.html sau aici: http://www.icre-negre.ro/2013/07/despre-graviola-sau-guanabana-sau.html
Fructul il gasiti aici: http://produsenaturiste.shopmania.biz/cumpara/graviola-juice-500ml-6689705?gclid=CKnbnbnEs74CFSGWtAod_yYAVw sau aici: http://www.fructetropicale.ro/Produse/
Fructul il mai puteti gasi aici: http://www.mihaelaolaru.ro/cumpara/graviola-500-ml-6668054 sau aici: http://www.suc-graviola.ro/produs/graviola-juice-100-puree-500ml/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana simpson (acum 9 ani)

Ma numesc Mariana si locuesc in londra in urma cu o saptamana am cumparat un fruct din dalston Kingsland market si am platit £5 lam lasat 2 zile Sa fie copy auficent de culoare aproape galbiui fructul Este foarte delicios si a continut cam 100 de seminte mancat tot odata poate fi gretos deoarece Este dulce .recomsnd la toata lumea care isi permits Sa cumpere un fruct pe saptamana si Sa Il consume in parcurs de 4.5 zile ca Este destul de mare.daca cineva are nevoie de Mai multe info.(00447884353944) va raspund cu placere.Mariana.s

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 9 ani)

In londra se gasesc fructe si is cam £8 kg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 9 ani)

http://produsenaturiste.shopmania.biz/cumpara/graviola-juice-500ml-6689705?gclid=CPfd_uXg1sACFUjHtAodtW0ASg#

Iata un link care prezinta produsul. Sper sa-ti mai fie de folos! Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum 8 ani)

Fructe nu stiu de unde se pot procura, dar am gasit suc de graviola pe cateva site-uri. Pentru cei interesati:
http://www.suc-graviola.ro/produs/graviola-juice-100-puree-500ml/
http://www.bionaturalife.ro/graviola-suc
http://www.remedii-bionaturiste.ro/produs/graviola-500-ml/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: