Efectele radioterapiei?

Cancer
Intrebare postata de Oana Stoica cu 10 ani in urma

Buna ziua!
In urma radioterapiei pentru un cancer de rect, (25 de sedinte), care a facut-o mama mea, s-a ales cu arsuri severe in zona anusului insotite de dureri si usturimi, e o rana toata de parca ar fi fost oparita. rana nu arata deloc bine parca ar fi infectata iar cand iese cu scaunul are o scurgere de lichid galbui, mentionez ca nu a fost inca operata urmeaza peste 10 saptamani operatia. Nu stiu daca e normal sa fie asa, daca acestea sunt reactiile normale in urma radioterapiei si daca da, ce trebuie sa faca cu ce sa se dea deoarece a folosit pe perioada sedintelor unguent Actovegin, dar fara rezultat si nu stiu daca are voie sa foloseasca spray Oximed de exemplu. Recomandarea medicului a fost unguent cu galbenele dar fara sa vada ce e acolo cum se prezinta arsura respectiva care mi-e frica sa nu se infecteze la cum arata. Va rog daca poate cineva care s-a confruntat cu astfel de reactii, sau un specialist in domeniu ,sa imi raspunda. Va multumesc anticipat si astept cu interes un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

cancer (acum 10 ani)

Buna, tot ce se face la cancer este absolut daunator si in orice caz gresit. Ce sa vindece radiatiile letale in doze mici cand de fapt ele distrug toti nervii si toate celulele pe care le intalnesc ?
La asemenea arsuri care sa fie efectul benefic ?

Citeste despre Noua Medicina Germana, care ne arata exact cauzele la toate tipurile de cancer si la toare bolile.
Cancerul, care este de fapt vindecarea unei trauma emotionale ar trce de la sine, daca omul nu ar intra in panica si mai ales daca nu ar face triada letala de citostatice, radiatii si operatii insotite in mod inevitabil de panica si frica.
Frica de moarte este cea care genereaza cancer la plamani (de fapt tuberculoza).

http://s*****a/f127-noua-medicina-germana-dupa-dr-hamer

Orice om cu mintea la cap isi poate da seama ca aceste radiatii nu au cum sa vindece nimic. Tumoarea scade in mod fortat dar in acelas timp este distrus tot corpul si tumoarea va reaparea de indata ce se opreste radiatia.

http://s*****a/f127-noua-medicina-germana-dupa-dr-hamer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana Stoica (acum 10 ani)

As dori un raspuns din partea unei persoane care a trecut printr-o experienta similara sau din partea unui specialist al acestui site. Nu sunt interesata de terapiile noii medicine germane sau produse naturiste distribuite prin sistemul MLM. Daca e atat de revolutionara aceasta medicina germana de ce anual apar atatea noi cazuri de cancer? Vreau doar sa stiu ce pot cumpara din farmacii pentru vindecarea acestor arsuri si daca e firesc sa se simta asa dupa 25 de sedinte de radioterapie.
Multumesc pentru intelegere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 10 ani)

Noua medicina germana nu vinde nimic si nici nu are vreun medicament.
Este vorba doar de cunostinte medicale cu provire la cauzele bolilor, la modul cum evolueaza cat si la posibilele teraprii. Daca toti reactioneaza ca tine ("nu vreaua sa aud..") e firesc ca numai putini sa stie de aceasta medicina cu adevarat stiintficia. Iara daca astepti ca medicii sa se apuce sa o aplice, trebuie sa mai astepti inca cateva decenii. Cel putin 10. Pana atunci va urez la toti cat mai putine daune de la iradieri, citostatice si operatii, singurele arme ale medicinii impotriva pacientului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Schultz (acum 10 ani)

M-am uitat şi eu, de curiozitate, pe link-ul dat de tine. Ceea ce m-a frapat este că nu există nimic legat de medicină - cel puţin în sensul în care o înţelegem noi la acest moment. Ca şi concluzie, mi se pare foarte OK să aplici aceste "metode revoluţionare" (despre psihoteraqpie se ştie din cele mai vechi timpuri, n-a inventat nici un neamţ apa caldă sau mersul pe jos) pe un câine căruia îi cade părul (săracul... mare belea!!!). Dar te întreb: dacă ai fi în situaţia ca cea care ţi-a dat viaţă să fie diagnosticată cu o boală gravă, adeseori mortală, cum e acest cancer, dacă ai vedea că are dureri îngrozitoare şi că se topeşte pe picioare, i-ai acorda şansa unui tratament convenţional - cu toate inconvenientele şi riscurile lui, cunoscute dar asumate şi acceptate de pacient - sau i-ai downloada melodia aia cu studenta şi ai pune-o să o asculte la nesfârşit, aşteptând să se întâmple "minunea"? Cred că e foarte uşor să dai sfaturi aşa, de pe margine, că văd că toţi se pricep mai nou la medicină de toate felurile, dar nu îţi doresc să fii în ipostaza în care să trebuiască să alegi în cel mai scurt timp, pentru a nu avansa boala, între tratamentul "clasic" şi sfaturile naive ale unor postaci pe forumuri pe care consider, de altfel, că ar trebui să răspundă doar cei cu patalama, experienţă în medicină şi dragoste pentru suferinzi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pt. schultz (acum 10 ani)

Se vede ca nu ai inteles nimic, din pacate. Cand intelegi ca ce se face in medicina este absolut daunator (asta deja stiu destui) si ca ce se face nu vindeca pe nimeni ci doar il baga mai repede in mormant si cand mai si intelegi cauza si decursul bolii, asa cum arata REALITATEA cat si Noua medicina germana, trebuie doar sa fi un mare cretin sau idiot sa faci pe dos la ceea ce este bine sau sa faci asa cum fac toti de pana acum (se lasa lichidati ci citostatice, radiatii, operatii).
Iar daca crezi ca alea sunt teorii te inseli amarnic. Avem de a face pt. prima oara in medicina cu legi biologice la fel de sigure si indestructibile ca si gravitatia.
Iar ceea ce face si stie medicina este mult mai rau decat in evul mediu.
Deci nici nu trebuie sa ma intrebi ce as face ca exista doar un raspuns: cu siguranta pe dos la ce ai face tu, indeferent de boala. Cancerul nu este decat un proces de vindecare al unui soc emotional, deci nu este nicidecum ceea ce ne-a inoculat medicina. Mult mai rau este un diabet sau o baoal psihica decat un cancer, daca vrei sa stii. Cancerul este de fapt o floare la ureche cu Noua medicina.
Insa Noua medicina nu este pt. fricosi, usuratici si dogmatici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Schultz (acum 10 ani)

Ai mare dreptate când pomeneşti de boli psihice. Eşti un caz irecuperabil. Doamna care a postat acest topic a spus foarte clar: "Va rog daca poate cineva care s-a confruntat cu astfel de reactii, sau un specialist in domeniu ,sa imi raspunda." Este evident că nu te-ai confruntat cu efectul radiaţiilor, doar le combaţi cu atâta vehemenţă; atunci, aş fi foarte curios ce pregătire ştiinţifică deţii pentru că - la cât de îngust priveşti aceste lucruri cu adevărat grave - ai cel mult vreun Spiru Haret de duminică, dar te erijezi în salvatorul omenirii. Cât despre ceea ce debitezi şi susţii cu atâta vehemenţă (ca dă nu zic demenţă), mă face să cred că încerci să înfiinţezi vreo sectă. Dat fiind că principiile psihoterapiei, vechi de când lumea, au fost reinventate de acest Hamer pe care îl venerezi, cred că v-aţi putea numi "Pătratul cu laturi egale" sau "Mănuşa cu cinci degete". Îţi recomand să asculţi asiduu cântecul cu studenta timp de cel puţin un an. Dacă are într-adevăr efect, vei dispărea de pe site sau vei scrie comentarii pertinente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

smaria (acum 9 ani)

Nu am mai intrat niciodata pe nici un forum de discutii pana acum. Iata ca, dupa 3 luni de la dialogul voastru, (civilizata, ca la noi la romani!) "ma bag" si eu astazi in seama. O fac de la "inaltimea" propriei experiente, ce ma legitimeaza sa-mi dau cu parerea, dar si ca urmare a modului in care am ajuns sa citesc "corespondenta" voastra si pe care vi-l voi dezvalui imediat.
Sunt o persoana care cunoaste f.f.f.bine efectele tratamentelor alopate: chimio si radio - terapie! Am trecut prin 3 cure de chimio si doua de radio - fara sa ajung la efectul scontat, vindecarea, ba dinpotriva, as putea spune! De ce? Parerea mea este: pentru ca sunt gresite caile pe care merge acum medicina, cel putin din punct de vedere oncologic! In cautarile mele furibunde, m-am informat si eu despre alte terapii paralele, ca atunci cand faci tot ce ti se cere, ani la rand, si rezultatul este tot mai putin bun in loc sa fie tot mai bun!
Din pacate, noi oamenii de astazi, suntem dispusi sa facem lucruri grele si oneroase pentru a obtine efecte rapide, la fel cum facem cu toate celelalte activitati, actiuni, solutii...uitam ca pana si otetul se face "incetu cu-ncetu"! Mergand insa pe caile propuse de medicina alopata ajungi si mai repede sa constati ce putin timp ti-a mai ramas si sa devii si mai disperat.
Sa nu uitam totusi ca suntem in mainile lui Dumnezeu si nimic nu se intampla fara voia Sa.
In prima saptamana de dupa Pasti mi-a murit un var primar. A avut cancer de colon. Acum o saptamana, fratele lui mai mare a fost diagnosticat cu cancer de laringe. Are o traheotomie si programare pentru radioterapie. ....
Cunoscand bine efectele deosebit de traumatizante ale radioterapiei, cu urmari de genul celor prezentate de d-na Oana Stoica, pe termen scurt, iar pe termen lung de alta factura cu multiple implicatii, am decis ca trebuie sa-mi informez cumva varul despre toate acestea. Dar cum sa o fac, pentru ca sa fie alegerea lui cu adevarat un "consimtamant informat"? Asa am intrat pe Google care m-a condus pana aici. Nu stiu cine pe cine va ajuta, in cele din urma? Nu stiu cum a depasit mama d-nei Oana Stoica faza extrem de dureroasa de acum 3 luni ...
Stiu sigur insa ca noi toti trebuie sa colaboram, sa ne respectam si sa avem rabdare unii cu ceilalti, mai ales cu cei bolnavi si asemeni cu cei de langa ei care sufera, uneori chiar mai mult. Si mai stiu ca nelunadu-L cu noi pe Dumnezeu, orice am face nu este destul pentru a reusi! Orice tableta trebuie insotita de o rugaciune, orice gand sa inceapa cu Doamne ajuta si sa sfarseasca cu Multumesc Doamne! Eu nu mai iau nici un fel de medicament propus de oncologie din februarie 2013 de cand am terminat ultima cura de chimioterapie. Si cum as mai putea avea incredere in cineva care m-a tradat de 4 ori! Pentru ca la doar 4 luni, la operatia facuta in iulie 2013, pentru o ocluzie intestinala, a iesit la iveala rezultatul "benefic" al celor 6 sedinte de chimioterapie, adica o sumedenie de formatiuni neoplazice in intreg abdomenul!!! Ce alte comentarii sa mai fac? Cum as putea eu sa recomand cuiva sa urmeze calea mea? Si cum as putea eu propune cuiva sa nu aleaga aceasta cale? Din acest motiv caut si alte surse de informare, eu stiind ce am ales dar stiind si ca alegerea este a fiecaruia in parte. As alege sa-i spun "Intreaba-ti inima, ea nu te minte"!. Dar este bine si trebuie sa fii si informat, pentru a putea alege. Asemeni si eu, in cele din urma, poate pentru ca sunt de 7 ani la pensie pe caz de boala, am uitat sa gandesc inginereste si am ales in sfarsit ce mi-a propus inima nu ce mi-au oferit cei care nu au curajul sa-si urmeze propriile sfaturi, cand vine vorba de persoana lor!
MULTUMESC DOAMNE!
Va doresc tuturor pace, lumina si dragoste! Hristos s-a inaltat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11529949590 (acum 2 luni)

Ce ati facut ca sa va vindecati, dna Maria? Am pe cineva drag cu cancer si va trebui sa faca radioterapie. Si mie mi se pare ca tratamentele de cancer fac ele bine, intr-o parte dar si mult rau in rest!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum un an)

Buna Oana

Imi pare rau de situatia avuta- sper ca in timp s-a rezolvat. Ai gasit totusi o solutie pana la urma pentru ca si eu stiu pe cineva cu aceeasi situatie? A functionat ceva contra arsurii respective?

Multumesc mult in avans

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gia (acum un an)

Buna,tata meu a fost operat la gat,si in urma operatiei incinzia s-a infectat si a urmat 35 de sedinte de radioterapie,dupa cele 35 de seeinte i-a scazut foarte mult din tumoare si am reusit sa aplic apa oxigenata de 3% curatat dimineata si seara,si am aplicat crema hyalo4 ,dupa o luna de zile de curatat si aplicat crema s-a vindecat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: