Cat este de grav si ce se poate face?

Cancer
Intrebare postata de Elena-Mihaela1 cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Apelez la ajutorul Dvs pentru afla detalii privind un rezultat examinare CT fara substanta de contrast (15.09.2010 ) la un pacient de 65 ani :
- date clinice : TU PULMONARA DREAPTA
Formatiune cu densitate tisulara (40-50 UH) localizata la nivelul lobului superior drept , fara bronhograma aeriana, cu multiple prelungiri in parenchimul pulmonar de vecinatate si cu dimensiuni de 4,8 / 4,6 cm.
Mediastin fara adenopatii patologice.
Organe abdominale de aspect CT normale.

La analizele de sange au iesit :
- marite : Gamma GT = 70 H (U/L)
CRP(proteina C reactiva) = 8.8 H PANIC (MG/DL)
- scazute : HCT = 35.6 (%)
LYMPH = 19.2 (%)
Trombocite = 627 (10 '' 3/uL)
VSH = 74 (mm/h)

Radiologic s-a vazut ca formatiunea incepe de la gat , dar la CT nu a fost examinat decat toracic/abdominal.
Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Camelia Bucur (acum 13 ani)

Buna ziua Elena!

Poti primi opinia avizata a medicilor specialisti din cadrul Clinicii Anadolu, Istanbul Turcia. Procedura este urmatoarea:
Transmiteti (pe e-mail sau fax) toate documentele medicale vor contine:
- un scurt istoric al problemei de sanatate (cand a fost depistata, ce tratament ati urmat, daca s-a intervenit chirurgical - transmiteti cat mai multe detalii, orice amanunt poate fi foarte important);
- analizele pe baza carora s-a stabilit diagnosticul, bilete de iesire din spital, imagini, etc..
Documentele medicale vor fi furnizate direct in limba engleza.
Pe baza documentatiei transmise comisiile medicale de specialitate vor emite o a doua opinie medicala. In cazul in care documentatia existenta este concludenta, doctorii vor comunica un plan de actiune aplicabil in cadrul Clinicii ANADOLU.
Ce se intampla dupa primirea celei de-a doua opinii medicale?
O data primita opinia medicilor, aceasta va fi comunicata pacientului. Raspunsul specialistilor va contine investigatiile recomandate in vederea evaluarii starii de sanatate a pacientului si stabilirii tratamentului.
Mentiune: costul tratamentului, perioada de spitalizare vor fi comunicate dupa ce pacientul va fi supus investigatiilor medicale, iar medicii specialisti vor avea rezultatul analizelor.
Daca pacientul ia decizia de a calatori catre Anadolu Medical Center pentru a urma recomandarile medicilor, reprezentantii clinicii Anadolu in Romania se vor ocupa de efectuarea programarilor in cadrul clinicii in timpul cel mai favorabil pentru pacient. De asemenea se vor ocupa sa va faca rezervare la hotel.
De retinut faptul ca beneficiati in mod GRATUIT de toate facilitatile comunicate mai sus, puse la dispozitie de reprezentantul Clinicii ANADOLU in Romania.
In sarcina pacientului ramane transportul pana la destinatie, traseul poate fi parcurs cu avionul sau masina personala. Daca se opteaza pentru deplasarea cu avionul, un sofer din cadrul clinicii va astepta pacientul la aeroportul din Istanbul pentru a-l insoti la hotel unde urmeaza sa fie cazat. De retinut faptul ca deplasarea catre Istanbul se face cu o zi inainte de data care v-a fost comunicata pentru prima programare.

Pentru intrebari suplimentare, datele de contact sunt:

Consiliere - Romania
Anadolu Medical Center - Turcia
Clinica partenera John Hopkins - USA
tel +4 0241 543 920, +4 0241 543 930
fax +4 0341 432 724
mobil +4 0762 287 789
email: [email protected]
Persoana de contact: Camelia Bucur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Mihaela1 (acum 13 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns dna Camelia Bucur.
Pacientul nu are in acest moment posibilitati pentru o deplasare in Turcia si in cazul unui prognostic nefavorabil nici timpul e de partea sa.
Speram sa primim o opinie medicala din Romania.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 13 ani)

nu am ce sa comentez daras vrea sa va rog sa-mi raspundeti si mie eu ce sa fac sunt o femeie de 44 de ani si in urma cu una luna am fost depistata cu tumoare canceroasa la stomac am si facut opertia la CJ acum urmeaza chimioterapia si radioterapia stie cineva cate sedinte sunt indicate si de chimio si de radio apropo cancerul este gradul 3A fara sa fie afectate si alte organe sa facut gastrotemie subtotala va rog daca stie cineva ceca va -mi raspunda cu multumirii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: