Care este cauza care a generat cancerul?

Cancer
Intrebare postata de cerasita cu 13 ani in urma

BUNĂ ZIUA! NUMELE MEU ESTE IONELA ŞI AŞ DORI SĂ VĂ CER SFATUL IN LEGĂTURĂ CU URMĂTOAREA PROBLEMĂ LEGATĂ DE BUNICA MEA:
- IN ANUL 2004 BUNICA MEA A FOST DIAGNOSTICATĂ CU 2 CHISTURI, UNUL LA FICAT ŞI UNUL LA RINICHI, DE 3 RESPECTIV 2 CENTIMETRI , CARE PÂNĂ IN 2010 NU AU MAI CRESCUT(I S-A FĂCUT O ECOGRAFIE ABDOMINALĂ).
- IN AFARĂ DE ACESTEA MAI AVEA ŞI NODULI PE GLANDA TIROIDĂ, INSUFICIENŢĂ MITRALĂ GR. II, INSUFICIENŢĂ AORTICĂ GR. II, ULCER DUODENAL CRONIC, SINDROM ANEMIC FERIPRIV, DOUĂ HERNII: OMBILICALĂ ŞI INGHINALĂ STÂNGĂ.
- DE LA ENDOCRINE I S-A SPUS CĂ NU ESTE NICIO PROBLEMĂ CU CHISTURILE PUTÂND SĂ TRĂIASCĂ CU ELE ŞI 100 DE ANI, ŞI NU I S-A DAT DE FĂCUT NICIO TOMOGRAFIE PETNRU A VEDEA NATURA ACESTORA.(DACĂ SUNT CANCEROASE SAU NU).
- DE ASEMENA, VĂ ADUC LA CUNOŞTINŢĂ FAPTUL CĂ NU MAI AVEA ECHILIBRU, PUTERE ŞI ACUZA O DURERE MARE PE PARTEA DREAPTĂ.
- IN FEBRUARIE 2010 I-A APĂRUT PE PARTEA DREAPTĂ O ÎNTĂRITURĂ DE DIMENSIUNI MARI 14 CU 8 CM ŞI IN APRILIE 2010 CÂND I S-A FĂCUT TOMOGRAFIA, I S-A SPUS CĂ ARE TUMORĂ MALIGNĂ DE COLON DREAPTĂ.
- INTREBAREA MEA ESTE DACĂ ACESTE CHISTURI AU FOST PRELUNGIRI DATE DE CANCERUL CARE DEJA DISEMINASE ŞI SE AFLA IN STADIUL II ? CUMVA CANCERUL SE AFLAM IN CORP DIN 2004? A EVOLUAT LENT IN DECURS DE 6 ANI?
- HERNIA PE CARE A AVUT-O A PUTUT SĂ GENEREZE ACEST CANCER PENTRU CĂ IEŞEA TOT TIMPUL DIN PIELE ŞI BUNICA MEA O BĂGA CU MÂNA? CANCERUL A APĂRUT PENTRU CĂ A AVUT MAI MULTE DIAGNOSTICE?
- LA 15 OCTOMBRIE 2010 A FOST BĂGATĂ LA TOMOGRAF ŞI S-A CONSTAT CĂ A APĂRUT METASTAZĂ HEPATICĂ ŞI APOI CELELALTE METASTAZE AU APĂRUT FOARTE REPEDE.
- LA 20 DECEMBRIE 2010 A DECEDAT; MEDICUL ONCOLOG CARE A TRATAT-O I-A ADMINISTRAT OXALIPLATIN ŞI DE CÂND I L-A DAT A ÎNŢEPENIT DEFINITIV ŞI NU A MAI AVUT POFTĂ DE MÂNCARE(DE ASEMENEA LUA ŞI XELODA).
- CREDEŢI CUMVA CĂ CITOSTATICUL OXALIPLATIN NU I-A PRIMIT SAU I S-A ADMINISTAT O DOZĂ PREA MARE? DE CE AU MERS METASTAZELE ATÂT DE RAPID?
- CANCERUL EVOLUEAZĂ MAI REPEDE DACĂ FACI CITOSTATICE?
- AŞTEPT RĂSPUNSUL DVS ŞI VĂ MULŢUMESC ANTICIPAT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Dupa parerea mea, cancerul a aparut cel mai probabil.tarziu, nu a existat din 2004. Nu am auzit de cancer de colon (sau de altceva) care sa "mearga" atat de lent. Ar fi bine, astfel ar descoperi mai multi oameni boala in timp util... Insa din pacate nu e asa. Hernia trebuia operata de mult (O BAGA CU MANA????????), dar nici ea nu are legatura cu cancerul.
Medicamentele primite sunt cele care se prescriu in caz de cancer de colon cum avea bunica. Citostaticele si chimioterapia sunt SINGURELE metode descoperite pana astazi care STOPEAZA evolutia cancerului si in anumite cazuri vindeca pacientul. Nu stiu sa va spun nimic de doze, insa trebuie sa stiti ca cancerul de colon este unul dintre cele mai agresive, dintre cele mai greu de tratat si cele cu o rata de mortalitate dintre cele mai mari. In plus, bunica dumneavoastra avea multe alte afectiuni asociate si era deci un pacient nu prea rezistent si cu o varsta inaintata, astfel ca sansele de a rezista tratamentului si de a se vindeca, cu alte cuvinte prognosticul, nu putea fi unul foarte favorabil.
Imi pare rau pentru pierderea dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina blaga (acum 13 ani)

am o fetita de 10 ani a avut o fractura la umaru stang din care ia facut o tomografie si ia gasit un chist anauntru an os.Dupa patru zile ia facut un tache si sa constatat ca are o tumoare maligna.Pe 24 ianuarie 2011 i sa facut altu test pentru a vedea daca so mai marit acea tumoare.Pe 14 februarie ami vine rezultatele de la spital din care tot an 14 sunt chemata cu fata.Va rog din suflet explicatimi si mie de ce se tot feresc de mine si numi spun exact ce are fata.Sunteti si voi parinti si stiti cei aia durerea copilului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doctor Popa Eustatiu (acum 12 ani)

Fetita are cancer si trebuie tratata naturist .Daca o bagi pe Citostatice o termini.Citostaticele care se folosesc la noi sunt depasite.. La noi vin numai pentru a fi facute experiente pe bolnavi .Doctorii sunt foarte slabi si nu stiu nimic despre cancer. PACAT .Daca poti du-o in strainatate unde se trateaza cei de la noi din tara ,care fura bani in colaborare cu Udrea,BOC.Basescu ,si cu acordul acestora.(ffindca impart banii furati itre ei)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: