Cancerul ovarian si cel de colon sunt ereditare?! raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de colorata_crissu cu 13 ani in urma

Este o intrebare care ma chinuie de ft mult timp...bunica mea a avut si cancer de ovarian acum 8ani,iar in urma cu 2 ani a suferit o operatie pt cancer la colon...eu am 21ani si ultimul control ginecologic mi l am facut asta vara,insa niciodata un pap-test de frica unui rezultat pt cancerul de col uterin(o alta temere).tin sa mentionez ca probleme cu constipatia am de cand ma stiu,am incercat tot felul de produse naturiste si medicamente,insa efectul este de scurta durata.mai nou mi am facut comanda de colonhelp,sa vedem daca totusi ajuta la ceva!bunica mea tot timpul imi spune sa ma duc la un control ca nu este buna constipatia asta,ca asa se intampla si la ea,si uite unde a ajuns!va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Filipa (acum 13 ani)

De ce ar trebui sa ti se intample tie acelasi lucru ca si bunicii tale? Poate semeni cu alta bunica. Nu-ti mai amara viata cu temeri. O vorba din popor spune ca de ce te temi, nu scapi. Autosugestioneaza-te ca nu ai nimic si vezi-ti de viata ta minunata. Esti tanara, esti frumoasa si ai in fata tot viitorul. In privinta constipatiei, incearca cu tarate de grau. Amesteca miere cu tarate, tarate cu apa, miere de albine cu apa si otet de mere, iaurtul din comer Activia, fibre. Nu manca paine pe stomacul gol, bea inainte un pahar de apa cu miere si si o lingura de otet de mere(cu miere. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Mulţi medici specialisti spun că, în cazul cancerului de intestin gros, avem de-a face cu o boala ereditară (însă nu e o transmitere directă, adică nu e obligatoriu ca fiecare copil să faca cancer). Este însa o boala ereditară care se poate transmite la unul dintre copii. Ar fi bine să mergeţi totuşi (şi pentru liniştea d-vs) şi să faceţi nişte investigaţii (un test de depistat hemoragii în scaun, hemoragii care se văd numai la microscop - acest test se numeşte hemocult)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

din pacate amandoua cancerele se pot transmite ereditar (adica de la parinti la copii), cel mai frecvent de la rude de gradul I. totusi nu trebuie sa fiti disperata, totul este statistic... este foarte bine ca va intereseaza acest lucru, ca nu il treceti cu vederea. pentru a depista din timp daca aveti predispozitie pentru cele doua cancere, trebuie sa mergeti la un consult ginecologic si la un consult gastro-enterologic. acolo veti primi cele mai competente recomandari.
de obicei pentru screeningul cancerului ovarian se fac: ecografie abdominala, ecografie transvaginala, detectarea prezentei unor markeri tumorali cum ar fi CA-125, care desi nu este specific si pot exista si tumori ovariene care nu secreta suficient, impreuna cu restul investigatiilor, poate ajuta la detectarea precoce si orientarea catre alte investigatii mai precise.
testul papanicolau este bine sa il faceti, totusi acesta nu este indicat pentru detectarea cancerului ovarian.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colorata_crissu (acum 13 ani)

va multumesc din suflet pt raspunsuri!chiar peste 2sapt am programare la un control ginecologic si voi cere mai mult decat controlul vaginal si ecografie,iar apoi cred ca va urma cel gastro-enterologic de care am tot fugit atat!va multumesc inca o data pt raspunsuri!
o seara buna si sanatate la toata lumea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: