Cancer raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de Pitikuu cu 9 ani in urma

Buna ziua , am 14 ani , sunt din Sotanga si am o problema
Eu am fost tentat de tigara,ieri am pus prima data tigara in gura.
am tras primul fum Dar nu am stitut sa trag corect si mai aratat cineva,ok prima data mam inecat,a doua oara nu am mai facuto,azi de dimineata am observat pe cerul gurii ca se afla un strat verzui , nustiu sigur ce este dar intrebarea e , pot face cancer dintro tigara ????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Carmen (acum 9 ani)

De ieri si pana azi dintr-un fum de tigara zici tu ca e cancer. Te iertam ca esti inca mic. Spala-te bine cu periuta. ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pitikuu (acum 9 ani)

ma spal bine si dimineata,si cand plec la scoala si seara cand vin si dupa cina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 9 ani)

La fel era si bunicul meu si a murit dupa 2 zile, saracul. Ia-ti adio de la toti cunoscutii. RIP :)))))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!

Tigara... si fumatul...

In fiecare date spunem, ca "fumatul te omoare", dar vad ca tentatia este mai puternica...:)
Daca ai incercat sa te lasi de fumat, stii cat de dificil este.
Nicotina este unul dintre drogurile care iti creeaza cea mai mare dependenta.
*Pentru unii fumatori, dependenta de nicotina poate fi la fel de mare ca cea de heroina sau cocaina...

Ai incercat... si acuma simti si vezi ce poate sa devine nu numai dupa o singura tigara.

Dar tigara nu numai sanatatea interfera, ci si buzunarul tau!

Un pachet de tigari costa in jur de 7 lei. (La noi in partea de vest, 25-30 lei).

Sa luam un caz cand esti un fumator novice:

Fumezi ~ 5 tigari/ zi=> 1 pachet la 4 zile . 10 lei (si nu ai oferit pe nimeni cu tigari...)
Intr-o luna 75 lei
Intr-un an 900 lei

Dar dupa un an, nu-ti ajunge 1 pachet la 4 zile.

Un fumator "grav" (1 pachet/zi)
Intr-o luna 210 lei
Intr-un an 2520 lei
intr-o viata intreaga (de la 14 ani la 70 ani, fara medicamente) 141120 lei (32000 EUR)

"La fiecare 15 minute un român este răpus de tutun, în timp ce incidența cancerului determinat de fumat crește la cote îngrijorătoare. Conform statisticilor oferite de Societatea Română de Pneumologie, 70% dintre persoanele care decedează din cauza fumatului au vârste cuprinse între 35-69 de ani."

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

Pitikuu (acum 9 ani)

Eu va mai intreb, nu prea ma pot lasa de ele,am mai fumat akm 2 ani,si intradevar am incercat,si iata ca de ieri nu am mai putut sta fara ele,parca imi lipsea viata , pot face cancer de la varsta asta ? atat vreau sa stiu,ca am vazut unele simptome de pe alte siteuri si mam cam speriat si apropo,daca fumez,cum pot evita cancerul la gat ??? sau cancerul in general

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 9 ani)

Poti evita asta prin a te invata sa tragi in tine ,si cred eu sa nu fii dependent de mai mult 5-10 tiizigari la zi ,asta e raspunsul meu sper sati fie de folos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TheNew (acum 8 ani)

si io tot 14 ani am, dar eu nu fumez foarte mult, fumez cate o tigara, cam 4 pe saptamana, niciodata nu am fumat mai mult si stiu asta, si cand este weekend nu fumez de loc, sau cand este vacanta. Si as vrea si io sa stiu daca patesti ceva daca fumezi in ritmul asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: