Cancer Renal raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de maria.04 cu 9 ani in urma

Va rog Frumos sa ma ajutati sa interpretez pe intelesul meu acest rezultat.
Tatal meu in varsta de 47 de ani , in 25 februarie de dimineata la luat o durere insuportabila in partea stanga si a prezentat hematurie macroscopica... iar dupa un ecograf am aflat vestea asta care cel putin mie sigur mi a scurtat cel putin 5 ani din viata.. va rog din suflet sa mi spune ti ce inseamna mai exact si cat este de grav.. Am uitat sa mentinez ca a fost operat de DL. Dr. Prof Lucan si se simte foarte bine am fost la control ne a dat rezultatul si a zis sa mergem iar peste 3 luni... dar eu nu pot sa stau linistita cand stiu ce boala crunta este in corpul lui ... si din cate am citit ar trebuii sa consult un oncolog, uroloc si un medic nutritionist...
Rezultatul din Cluj dupa operatia de nefrectomie radicala
Carcinom cu celule renale varianta cu cellule clare
Tumoarea 8,5-6,5-6,5 fara invazia venei renale, cu aderenta la capsula renala .Suprarenala cu hiperplazie medulo suprarenaleana…

Rezultat Histopatologic Bucuresti
Ganglion nervos vegetativ liber ,stadiere pT2
Carcinom cu celule renale varianta cu cellule clare grad Furhman 2 fara invazia sinusului renal fara invazia grasimi perirenale fara invazie vasculara ….
ICD-0-3:C649,83103.
Ma1*10
B10
Se10
HE10
TM0
PaC0
PAS0
AgMET0
GG0
RC0
IM0
ZN0

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!

Este vorba despre cancer renal cu celule renale varianta cu cellule clare grad Fuhrman G2.
pT 2 - tumora primer are mai mult de 7 cm si este limitata la parenchimul renal;
N? ganglioni afectate
M? metastaze

Ce inseamna:
Tratamentul chirurgical este singura metoda de tratament cu adevarat eficienta pentru carcinomul renal localizat. (Nefrectomie radicala sau Nefrectomie partiala (laporoscopiala))
Daca tumora nu poate fi indepartata prin intermediul tratamentului chirurgical ramana tratamentul:
- Crioterapia
- Ablatia prin radiofrecventa
- Embolizarea arteriala
- Terapia tintita (Nexavar, Sutent, Torisel, Avastin)
- Chimioterapie

Terapia care va propun in acest caz (fara ca nu am vazut fisele medicale, numai din practica):
Vinblastin 0,1 mg/kg 3 sapt intravenos
Roferon-A 9-10 ME 3x sapt sub cutan
Intron-A 9-10 ME sapt 3X sub cutan

SUTENT 25 mg 1 tab/zi in timp de 3 luni.

Terapia Alternativa:
GLYCOBLOC 150mg (pH 7) /zi in termen de 3 luni.

Dupa 3 saptamini se va controla: SGOT, SGPT, GGT, LDH, CN
Efectul terapeutic poate fi evaluata dupa trei luni.

Prognosticul pacientilor variaza in functie de stadiul in care a fost diagnosticata afectiunea si de tratamentul care a putut fi administrat, iar supravietuirea la 5 ani variaza astfel:
- Supravietuirea la 5 ani (pentru stadiul2) este de 79%;
- Supravietuirea pacientilor cu afectare ganglionara sau cu extensie extracapsulara este de 12- 25%;
- Supravietuirea la 5 ani a pacientilor cu metastaze este de 0-20%.

Daca doriti mai multe informatii, va rog sa-mi trimiteti fisele medicale pe adresa de email.

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

maria.04 (acum 9 ani)

va multumesc frumos pt timpul acordat pt a-mi aspunde la intrebare .
si cand vine vorba de ganglioni sau metastaze nu are N0 , M0... si o sa va trimit pe email restul de informatii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Talasman (acum un an)

Bunaa ziua!!
Niste informații doresc și eu daca este posibil!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

da0040732415726 (acum 7 ani)

Cumpar urgent pentru fratele meu, rog seriozitate doar persoane din Bucuresti. Fara speculanti sau intermediari. Email ***@ adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: