Cancer mamar

Cancer
Intrebare postata de traian5 cu 13 ani in urma

Sotia mea a fost diagnosticata de medicii de la Cluj ,in urma biopsiei,ca are cancer la sanul drept-CARCINOM DUCTAL INVAZIV,,NEDIFERENTIAT" GR.II SBR.Is-a propus extirparea sanului...Este singura rezolvare la acest diagnostic???Va mulltumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Adrienne (acum 13 ani)

Daca aceasta este recomandarea medicilor.............Vi-l recomand pe dr. Mihai Muresan de la Instit. oncologic, un chirurg f. bun. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traian5 (acum 13 ani)

Adrienne,la ce spital este dr.Muresan si cum dau de dansul???Multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Institutul Oncologic " I. Chiricuta " Cluj-Napoca, str. Republicii 34-36. Medic primar chirurg Conf. Dr. Muresan Mihai, nr. telelon mobil particular :0744477266. Suni si daca intra casuta vocala[in caz ca este in operatie],spui diagnosticul ,recomandarea in urma biopsiei si ceri o programare. Revii mai tarziu, de preferinta dupa 5-6 seara, repeti mesajul si-ti va spune cand te programeaza. De regula ,in policlinica,care este in incinta spitalului. La internare vei fi intrebat ce medic opereza si-i vei spune numele. La Cluj, de regula, se scot toti ganglionii limfatici..............Insotitorii pot ramane cu bolnavul in spital.........sunt f. de treaba cu totii si profesionisti. Cu trimiterea, pe care o iei de la medicul care i-a pus diagnosticul, se merge in policlinica pt. stampila, apoi cu aceeasi trimitere la casa de asigurari de sanatate care pune o alta stampila, apoi cu trimiterea si rezultatul de la biopsie si recomandarea,se merge la spital. Plus actele de identitate. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traian (acum 13 ani)

Adrienne,i s-a propus sotiei mele extirparea sanului drept.Sunt sotul ei ,s-a increzut mereu in optiunile mele pentru viata de familie....Am sa-i sugerez sa-si taie sanul.De pe bloguri am vazut ca i se mai dau pana la cicnci de viata in situatia ei.Cat va mai trai daca nu isi taie sanul????...Esti casatorita,Arienne???Raspunde-mi,te rog!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Eu am facut interventie pt. cancer de col uterin,dar am avut in salon trei paciente operate de dr. Muresan,la san. Parerea mea...........am 4 ani si 9 luni de la interventie si sunt f. bine. Am spus tot timpul ca salvarea mea a fost depistarea in std. I ,plus hotararea medicului ginecolog care nu mi-a dat voie sa gandesc prea mult.........Cu cat este actionat mai repede cu atat mai bine,extirparea sanului afecteaza mai putin viata de cuplu..........da! sunt casatorita,extirparea sanului nu ar trebui sa fie un motiv de deteriorare a relatiei...........Nu este adevarat...........aici este vorba de o durata de 5 ani, in care trebuiesc facute controale,tratamente daca se recomanda............dar nu este neaparat sa mori in acesti 5 ani si cu atat mai putin dupa. Ca si histerectomia totala, in cancerul de col uterin, asa si extirparea sanului este o masura radicala dar mult mai sigura,decat sa inceapa cate interventii partiale sau tratamente dupa ureche,in special naturiste,care pana la urma tot acolo se ajunge, doar ca s-ar putea cu mai putine sanse, caci timpul in aceste afectiuni este hotarator. Multa perseverenta si chiar sacrificii daca se cer,dupa interventie, sa faca toate controalele si tot ce i se recomanda. D-ne ajuta ! totul va fi bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popescudaniel (acum 13 ani)

Medicament alternativ impotriva cancerului:Informatii b17ro. info

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 13 ani)

Eu am o matusa, acum in varsta de 75 ani, care in 1974 a fost operata la san tot la Cluj (extirpare san) si din cate stiu eu a fost mai avansata boala. Atunci a facut cobaltoterapie (nu se facea chimioterapie). Este foarte bine, merge cu noi la tara si ne ajuta la cules via, la sapat in gradina, ba a dat putin si cu coasa. Deci, curaj! Eu sunt operata de cancer de col uterin, tot la Cluj, de dr. Eniu Dan, in septembrie 2009.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mantarosie traian (acum 13 ani)

si eu am fost operat si tratat la cluj.puteti apela cu incredere la dr.eniu dan.un medic desavarsit.totul poate sa decurga bine cu mult optimism si speranta in viata.parerea mea cancerul este o boala cauzata in proportie de 90% de stres.datorita stresului apar modificari in adn.fiti increzatori in voi si in medici si totul va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina.lore (acum 13 ani)

si mama mea are un cancer de san . A operat-o, acum e cu chimioterapie si ce sa zic se simnte bine. A fost operata la iasi. Sanatete la toata lumea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traian5 (acum 13 ani)

Te rog ,alina.lore,poti sa-mi dai detalii despre operatia mamei tale?As vrea sa -mi spui unde s-a operat si in ce stadiu era ...boala?Nu am avut puterea de a le spune celor doua fiice, ca mama lor are cancer la san si... sanul trebuieste extirpat!Multumesc din suflet!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Ac***a in vedere ce ti-am scris mai sus despre mine,imi permit sa-ti pun o intrebare care poate parea dura, care s-ar putea sa te supere.................Dar gandeste-te cum ar reactiona fiicele tale,daca ar afla ca este prea tarziu pt. mama lor,din cauza nehotararii tale ? Cred ca pt. ele nu conteaza daca mama lor are doi sani sau numai unul ci, ca este in viata. Multa sanatate ! Cancerul nu sta pe loc...........fiecare zi conteaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 13 ani)

cat costa astfel de interventii chirurgicale !? Sau tariful se afla la fata locului !?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina. lore (acum 13 ani)

buna imi pare rau ca nu vam raspuns sper ca sotia sa operat si ca e bine cand am citit mam intristat rau ca nu vam raspuns si ca miam adus aminte cum a fost vestea pt noi nu e durere mare ca iti va taia sanul .....durerea e ca vrei sa mai traiasca cel putin 5-6 ani si cat de cat sa fie bine nu cu dureri si cu suferinta . mama mea se simnte bine dar pe 7 aprilie trebuie sa faca un tomograf si sunt foarte speriata mie frica....foarte frica ce sa va mai spun sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traian (acum 13 ani)

Alina,sotia mea nu s-a operat,Din mai multe motive,motive pe care nu pot sa le fac publice in totalitate,a ales calea naturista a tratarii bolii.Dupa 9 luni de la primirea diagnosticului ,nu a aparut nici o schimbare la aspectul sanilor. Te rugasem ,daca poti sa ne dai detalii despre operatia mamei tale,despre evolutia operatiei.II dorim multa sanatate manei tale!...Daca vrei mai multe detalii,ai adresa mea de mail:[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 11 ani)

Buna Traian, cum se simte sotia ta?este totul bine?s-a operat pana la urma sau a ajutat-o terapia naturista?intreb pentru mama mea :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana46 (acum 9 ani)

de curind am fost depistata cu un cancer la san agresiv si in stare avansata.am fost deja operata si mi-sa extirpat tumoara fara a mi se da vreun tratament in prealabil,chirurgu fiind ferm convins ca nu este vb despre nici un cancer.acum trebuie sa fac tomografie pt a vedea daca nu am metastaza.mai clar am un carcinom mamar nediferentiat G3.sunt ferm convinsa ca,chirurgul a gresit nu trebuia sa ma opereze fara biopsie,asa cred ca deschizind acolo nu a facut altceva de cit sa-mi imprastie canceru prin corp,in doua zile voi face tomografia si voi afla daca mam pricopsit si cu asa ceva.inca nu stiu exact cit de grava este situatia mea dar stiu sigur ca tratamentul standard ,imi va face mult rau,avind deja o boala mai veche la plamini si inceput de ostoporoza.am hotarat impreuna cu familia mea ca macar o luna sa amin acest tratament iar in acest timp sa incerc ,tratamente naturiste,am inceput deja de trei zile un regim alimentar drastic ,singura mea alimentatie de acum inainte cel putin o luna de zile este un pahar suc de fructe sau legume proaspete si preparat in casa,si asta strecurat ,.plus un kg apa fiarta cu lamiie si bicabornat mai iau doua medicamente naturiste plus o planta ce am auzit ca a facut minuni ..dupa ce voi face si tomografia si voi afla in ce stadiu sunt voi lua contact si cu un medic nutritionist.nu stiu daca este o nebunie ce fac,dar oricum stiu ca nu am prea multe variante........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traian5 (acum 9 ani)

Imi este greu sa am o reacti omeneasca la ce i s-a intamplat D-nei ...Mariana46 la ceea ce i s-a intamplat la fel cum nu am stiut ce sa spun ,dupa ce chirurgul de la Cluj ,numele nu mai conteaza acum,aproape ca mi-a dat ca solutie finala extirparea sanilor sotiei mele careia ii fuese extirpata o tumora de pe sanul drept si care,in urma biopsei,ca pe sanul respectv s-a dezvolta un carcinom gr.2.La vremea respectiva,PLANGADU-MA PE INTERNET si celor care acceseaza ''sfatulmedicului.ro,am fost ...certat ca pun la indoiala ceea ce imi spune un medic ,de la alti alti utilizatori ai sit-ului respectiv am primit recomandari de tot felulde felul in care imi pot scapa sotia de boala care o avea Am tinut seama ,cel mai mult ,de sugestiile unei doamne care spunea la vremea respectia ca ,printre alte tratamente ,fie cu...pastile fie cu tratamete naturiste.,este si crdinta in Dumnezeu,este si felul in care iti triesti viata si ceea ce mananci .Din pacate,doamna ale careisugestii le-am urmat in totalitate nu mi-a mai raspuns .S-ar parea ca d-na respectiva a fost intr-o faza avansata a bolii si.... nu a mai scapat cu viata.Pentru d-nd mariana46,am o nedumerire:daca medicul spune ca nu are cancer,unde este...metastaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana46 (acum 9 ani)

traian5 ... Chirurgul care ma operat mi-a spus ca tumoara nu este maligna deoarece se misca,nu era prinsa de tesut,asta a fost inainte de operatie,si a hotarit sa o scoata find ferm convins ca este beligna.Iar dupa o luna cind mam dus din nou la el sa mi dea rezultatu histopatologic pe care la facut tumori SOC tumora a fost maligna.Intre timp am facut tomografia si analizele de singe care din fericire mi-au iesit normale,deci nu am metastaze.Am luat legatura cu medicu Calin Margineanu din Piatra neamt,am auzit numai de bine despre el si cura lui naturista,inca nu am inceput un tratament al dinsului dar urmeaza....Citostatice sub nici o forma nu am de gind sa fac,imi este putin frica de urmari,dar sper sa fie totu bine...Simtome de boala nu am asa cum nu am avut nici inainte de operatie,cu o alimentatie sanatoasa,o cura de la un medic profesimonist si cu ajutoru,buruienii maru lupului stiu ca voi reusi,sa ma vindec sanatos nu distrusa de citostatice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: