Cancer mamar si osos raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de ietf cu 12 ani in urma

Cum sa ma port cu sora mea care are cancer osos si mamar?

Buna ziua,

Cum sa ma port cu sora mea care are de 20 de ani cancer mamar si de ceva timp cancer osos?

Nu stiu cum sa ma port cu ea... nu am putere.. nu imi vine decat sa urlu si sa plang. Nu am puterea sa o incurajez..efectiv nu stiu cum sa vorbesc cu ea. Starea ei este foarte grava.. nu am bani sa ma duc la un psiholog sa cer ajutor. Nu pot decat sa o ascult.. si ca sa nu plang in timpul asta imi imaginez tot felul de..cai verzi pe pereti... sa nu ma simta ca plang. Intr-un timp nici ea nu vorbea de boala ei..dar acum nu mai poate tine in ea si imi mai spune cat de mult o dor oasele..cat de rau ii este de la citostatice... In ultimul timp am evitat si intalnirile cu ea pentru ca nu pot sa vorbesc cu ea fara sa plang... Cum sa ma ajut? CUm sa o ajut? Cancerul ii cuprinde fiecare osut.. din gura..de la bazin. Ce sa fac?? Am nevoie de ajutor, va rog! Cum si ce sa fac sa fiu mai puternica????? Ma simt josnic ca nu ma vad cu ea.. mi-e sila de mine si cand scriuaceste randuri...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

D.Pasca (acum 12 ani)

Cancerul este o boala care afecteaza atat bolnavul in sine cat si persoanele care interactioneaza cu acesta din punct de vedere psihologic. Este important sa apelati la un psiholog care sa discute atat cu dvs cat si cu sora dvs. Pot sa va dau mai multe detalii daca ma contactati ([email protected])

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

telepatie (acum 12 ani)

Si eu am avut un cancer la san,ceva timp in urma,a fost greu pentru mine si pentru cei dragi.Eu incercam sa stau cat mai singura,sa nu vorbesc de ceea ce simt,vorbeam doar cu stainii,bolnavi ca si mine cand mergeam la spital pentru cure.Cred ca stiu prin ce treceti si cum va simtitiDaca puteti depasi momentul,prindeti curaj,mergeti la sora d-voastra,chiar daca plageti,veti plange impreuna...o veti ajuta.Va imbratises,Dumnezeu trimite bucurii tuturor,necazuri doar celor puternici,care pot sa le duca.Toate cele bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 12 ani)

Va multumesc pentru ganduri si ptr ca v-ati facut timp ptr cateva randuri ptr mine...
Nu am vorbit cu nimeni despre asta 20 de ani..dar acum ma simt coplesita si am incercat macar pe net sa vorbesc despre asta in speranta ca ma va ajuta.

Inca o data mii de multumiri si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ce va pot recomanda din punct de vedere medical si uman, este sa fiti alaturi de sora dvs, ce sufera de o afectiune pentru care urmeaza tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

ietf (acum 12 ani)

Imi doresc sa fiu langa ea, fara sa plang, fara sa ma vada desfigurata de plans. Duminica am fost la ea si i-am facut baie, i-am facut pedichiura, i-am facut masaj atat cat a suportat... dar am plecat de acolo distrusa si ametita.. am plans de fata cu ea si asta ma omoara. Nu stiu cum sa fiu diplomata sau puternica sa ii insuflu curaj.. fara nenorocirea asta de plans... Pai ce simte ea cand ma vede plangand?

Va multumesc din suflet ca v-ati rupt din timpul dvs ptr mine... apreciez si conteaza enorm!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

telepatie (acum 12 ani)

Am plans si eu pentru sora d-voastra si pentru d-voastra,nici pietrele n-ar ramane uscate intr-o situatie asemanatoare,ma rog pentru voi.Incercati sa nu va mai torturati pentru reactia ce o aveti,e normala.Cand mergeti la ea,incercati sa va amintitisi de momente placute din trecut,sa radeti,cand puteti.Oricum,dati frau liber plansului,e o forma de aparare,nu va puteti permite sa deveniti depresa,sorei nu iar place sigur.Vreau sa va transmit speranta,va spun in doua cuvinte povestea mea:tatal meu a murit pentru un cancer la creier,cand eu aveam 24 de ani,eu m-am imbolnavit de cancer la 28 de ani,dupa nici 6 luni de la diagnosticarea tumoarei mama mea s-a sinucis,la 34 de ani am divortat dupa 14 ani de casatorie,acum insa vine partea frumosa,am cunoscut un om minunat,care are grija de mine,iar uniunea noastra a fost binecuvantata cu un baietel de 2 luni,cu toate ca medicii spuneau ca nu pot avea copii.Eu spun ca in viata nimic e intamplator,ca daca ne e dat sa traim si o jumatate de ora trebuie sa ne bucuram de ea,iar moartea nu e un sfarsit,ci un inceput.Le mai spun ca in momentele negre ale bolii,nici nu ma gandeam la mine,mereu ma ingrijoram pentru cei dragi,nu voiam sa-i fac sa sufere.Astazi sunt ferm convinsa ca experienta de viata vine din necaz,din boala,din nefericire,nu din bucurii.Am invatat sa ma rog si sa-mi amintesc de D-zeu si cand stau bine si sa-i multumesc pentru tot ce a proiectat pentru mine.Multa sanatate doamna,d-voastra si sorei,D-zeu sa va aiba in paza si graija lui,sa fiti binecuvantate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 12 ani)

Este minunat ca oameni straini iti pot raspunde la mesaj, ca te pot incuraja. Este bine ca am inceput sa pot vorbi despre asta. Poate daca am sa mai vorbesc am sa ma mai descatusez si am sa trec peste pragul asta si am sa fiu un sprijin mai puternic ptr sora mea.
Am citit pe internet niste studii ca 2% din cei care sufera de cancer osos se vindeca. Cred in asta si ma rog ca sora mea sa fie in acestia 2%.

Va multumesc pentru curajul pe care mi-l trimiteti, pentru ca va rupeti din timpul dvs sa fiti alaturi de mine.(tocmai dvs care ati avut un destin greu. Foarte greu)
Sa traiti sanatosi si in armonie cu toata familia.

Am putut totusi sa-i fac baie si sa ii fac masaj..glumind ca suntem la SPA.. dar tot am plans in fata ei..Poate pana la urma am sa inving starea asta si voi fi mai puternica. O mai am si pe mama de ocrotit ca ce-o fi si in sufletul ei..

Ce minune internetul asta.. sa poti vorbi despre lucruri asa personale si sa poti fi sfatuit si incurajat..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

telepatie (acum 12 ani)

Cand simtiti nevoia sa vorbiti,nu ezitati sa contactati orice persoana,comunicarea e importanta,daca mergeti la psihiatru nu faceti altceva.Vorbind cu un strain deseori ne deschidem total pentru ca nu avem frica ca vom fi judecati.Mergeti pe calea asta...va imbratises

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Graviola (acum 11 ani)

Asta stiu si eu sa va zic....
pentru cateva tipuri de cancer este foarte util un tratament naturist, facut in timpul sau in afara chimioterapiei sau radioterapiei. Nu stiu exact ce face el, dar cred ca e util.
Medicamentul se numeste GRAVIOLA. Nu stiu daca se gaseste la noi in tara, dar un var de-al meu a fost in Anglia si in timpul chimioterapiei i-au dat si graviola, dar si dupa ce a terminat operatia la colon.
Mai cititi si voi despre medicamentul asta, eu am gasit numai informatii in limba engleza....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA FŰLAS - psiholog clinician, psihoterapeut integrativ (acum 12 ani)

Tehnica Theta Healing este o terapie care genereaza vindecarea fizica si psihica.
Theta Healing a ajutat deja mii de persoane în toată lumea. Practic, suntem făcuţi să ne îmbolnăvim din cauza modului în care gândim. Însă, înlocuirea condiţionărilor constă în schimbarea modului de a gândi.
Prin undele theta se pot ameliora/vindeca boli grave – de exemplu schizofrenia (boala creierului) sau boala de cancer la nivel fizic, dar ea va reveni dacă nu se va elimina, în cel mai scurt timp, şi cauza.
Totodata Theta Healing are un rol important in programele de modificare a comportamentului si este folosita si ca tratament impotriva dependentei de droguri sau alcool. Theta Healing ajuta foarte mult persoanele bolnave de inima !
Aceasta tehnica este folosita in clinicile din Statele Unite ale Americii, Japonia, China, etc.

http://www.romedic.ro/iuliana-fulas-cabinet-individual-de-psihologie/articol/10209
http://www.romedic.ro/iuliana-fulas-cabinet-individual-de-psihologie/articol/10133

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 11 ani)

Acum 8 saptamani sora mea a murit ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica171 (acum 11 ani)

offffffffff ..ce pacat nu s-a putut face nimic pentru ea ?Domnul sa odihneasca sufletul ei in pace :(..imi pare rau ,ca am si eu o amica care are cam acelasi lucru la sn cancer mamar stadiul 3 limfocitar ...si nu stiu cum a evolua ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

telepatie (acum 11 ani)

Imi pare rau,sa se odihneasca in pace;incercati sa va o amintiti cum era in timpurile senine.Eu ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce-mi da si-L rog sa-mi dea putere sa duc la implinire voia Lui.Numai bine doamna,viata merge mai departe,timpul o sa va ajute,dar trebuie sa va ajutati si singura...Va reinnoiesc urarile de sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 11 ani)

A trecut un an ... pe 21 martie. Parca a fost ieri, timpul nu vindeca ci adanceste durerea. Inca nu am acceptat si nu ma voi impaca cu ideea... nu am mai fost la ea acasa, nu am fost nici macar la cimitir ... nu-mi permit psiholog, nu am cu cine vorbi. Aici e locul meu secret unde ma pot deschide sincer. Nu am iubit pe nimeni ca pe ea, ma simt vinovata, atat de vinovata ca nu am fost puternica sa ma implic cumva mai mult, sa gasesc solutii ...
Sper sa pot ajunge candva la psiholog sa ma pot gandi la ea impacata, sa-mi aduc aminte de vremurile bune cand radeam in hohote, cand ma servea cu cafea in singura cescuta de portelan pe care o avea.
Nu am cunoscut pe nimeni mai puternic, mai bun , mai iubitor si mai tolerant.
Ma numesc Iulia si ea ma alinta de mica Cocutza.
Multumesc tutror celor care imi dau din timpul lor si din gandurile lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

telepatie (acum 11 ani)

Draga Iulia,si eu sunt Cocutza pentru sora mea mai mare si eu am avut aceeasi problema ca si sora ta.In tine vad tot zbuciumul surorii mele.Si ei ii este teama pentru mine,se agita ca nu e langa mine sa ma ajute cu baietelul meu.Eu sunt multumita doar gandindu-ma la ea,ii sunt recunoscatoare ca ma iubeste neconditionat,sunt onorata ca e sora mea.Ma gandesc deseori ca pot muri tanara,mi-ar place ca de acolo de unde am sa plec sa-i vad pe toti ai mei linistiti,impacati cu ei insisi si sa incerce sa mearga inainte,cu curaj si sa ajute alte persoane in suferinta.
Incearca sa faci voluntariat,du-te la un spital de copii sa le fii alaturi,sa-i mangii,o sa te simti utila si o sa-ti faca bine.Banii care ai vrea sa-i dai unui psihilog da-i de pomana, cumpara medicine si de mancare unui amarat,atat cat ai tu si roaga-i sa se inchine pentru sanatatea si linistea ta sufleteasca.
Viata nu e usoara pentru nimeni,trebuie sa reactionam dar si sa o acceptam,nu sunt fatalista,dar cand ajungem la final asta e.Macar eu,sora ta am trait cat de cat,am cunoscut binele,raul,frumosul si uratul.Ce spui insa de suferinta copiilor mici,nu sunt ei puritatea,tandretea,iubirea intruchipata?Durerea lor ma face sa mor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 11 ani)

iti multumesc ptr curajul tau, ptr gandurile tale si ma inclin in fata ta! sa fii binecuvantata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

telepatie (acum 11 ani)

Nu trebuie sa-mi multumesti,de inclin nu mai vorbim.Sa te auda D-zeu pentru binecuvantare,roaga-te pentru sanatatea mea-Claudia si a copilului meu-Francesco.Eu ma voi ruga pentru linistea ta sufleteasca Iulia si iti voi transmite energia mea pozitiva si gandurile mele bune.Binecuvantarea sa cada asupra ta si a tuturor celor dragi tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 9 ani)

te rog sa-mi dai un semn pe [email protected]
vreau sa stiu ce mai faci!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gita Alexandru (acum 7 ani)

Doamna draga eu am expérimentations cancerul osos la Tatal meu si va spun numi vine sa cred,am gasit un tratament pe net cu o sfecla rosie 55%,20%telina,20% morcov,3 %cartof 2%ridiche neagra .Tata avea 75%din corp plin de tumoare avez un PSA de 3082 iar Dupa 3 luni à ajuns la un PSA de 33 incredibil dar adevarat.Si pe langa asta trebue vitaminizat corpul si detoxifiat totul natural.Farmacie naturiste ,schimbatii alimentatia pe legume si fructe,fara carne si Fara lactate doar(fasole,varza,rosie,castraveti,salate.incercatti si veti vedea

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11589865159 (acum 3 ani)

Nu poate mișca picioarele fata mea și are dureri foarte mari la coloană și la umăr ce să mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: