Cancer mamar mai devreme sau mai tărziu?

Cancer
Intrebare postata de Agape cu 13 ani in urma

Buna! Am 25ani şi la vârsta de 17ani am fost operată de fibroadenom....de aproximativ 2ani am descoperit ca la nivelul aceluiaişi sân prezint mai mulţi noduli, sunt dureroşi şi au dimensiuni intre 1 şi 3cm. În această perioadă au început şi durerile abdominale, ciclul menstrul fiind neregulat, mult mai abundent şi lunar am ciclu de două, trei ori....toate aceste lucruri mă cam inspăimăntă.
Merg regulat la control, am urmat un tratament hormonal dar nu văd nici o schimbare din contră la ultimul eco făcut am descoperit că au mai apărut şi două pungi cu liclid.....
Ar trebui să mă ingrijorez? Aceşti noduli ar putea fi canceroşi?Deşi au o dimensiune destul de mica ar trebui extirpaţi?Există probabilitatea ca în viitorul apropiat să fiu suspectă de cancer mamar....ce ar trebui să fac?
Vă mulţumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

elena (acum 13 ani)

Nodulii durerosi nu sunt cancerigeni. Pt dureri poti folosi unguent fenilbutazona, mie mi-a fost recomandat. Pt noduli exista unguentul numit Mameldin, care rezolva problemele sanului daca este folosit cel putin 3 luni de zile. Poti deasemenea sa iei legatura cu d-na Adriana Vlad de la Cab ELITE-NUTRITIA, DEVA, care iti poate da un tratament adecvat daca-i trimiti analizele ori ii descrii simptomele, diagnosticul. Nr de telefon il gasesti in revista Formula as, unde deseori raspunde la rubrica despre sanatate. Ori scrie pe google ''''ELITE NUTRITIA'''' SI GASESTI MAI MULTE INFORMATII. pERSONAL AM FACUT TRATAMENT 4 LUNI CU PRODUSE TRIMISE PRIN POSTA DE LA ACEST CABINET SI AM REZOLVAT O PROBLEMA MED( UTER FIBROMATOS). Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

La varsta ta, foarte rar cancer mamar. Daca ai noduli nu inseamna ca vei avea cancer. Tu ai o dereglare hormonala care trebuie evaluata si tratata. Problema este ca daca iei anticonceptionale (in general asta este tratamentul hormonal), acesta iti va regla problemele de ciclu (in general generate de un chist pe ovar si insotite cateodata de acnee, ingrasarea pielii si a parului, exces de pilozitate, pofta de mancare si ingrasare), insa iti va agrava problema mamara. In cazul tau, anticonceptionalele sunt strict interzise. Sper ca medicul la care mergi este endocrinolog si nu ginecolog, caci ar fi o mare greseala. Nodulii sunt de extirpat numai daca iti recomanda medicul, altfel nu, fiind de sorginte hormonala. Nu te ingrijora, dar supravegheaza-i cu ecografie mamara de 2-3 ori pe an.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

de curand am aflat k am nodul la san am facut ecografie mamara si mi sa spus k are 3 mm si nu este cancerigen este dureros mia dat un unguent se numeste sindolor ,sa urmez 1 luna , credeti k ar trebui sa merg la un endocrinolog ? imi este frica k pe parcus sa nu devina cancerigen.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna (acum un an)

Buna! Ati mai facut alta operatie pentru ceilalti noduli? La ce medic v ati operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: