Cancer limfatic

Cancer Carcinom neuroendocrin
Intrebare postata de bicolino cu 14 ani in urma

Buna dragii mei ,

Am o prietena care a fost diagnosticata cu ,Cancer limfatic .Din pacate este resemnata si foarte secretoasa .Cert este un lucru ,pe partea dreapta are lnaga maxilar un ganglion umflat ,care se umfla sau se dezumfla periodic .Tratament face (cure de 5 zile - lunar) .Durerile sunt generalizate ,consumand Tramadol destul de excesiv .
As dori sa stiu cum as putea forta nota sa o duc la un spital pt a primi un tratament mai adecvat ,eu personal fiind nedumerit de ce trebuie sa plateasca acest tratament fiind persoana ce achita CAS .
Daca ar fi in faza incipienta exista posibilitatea vindecarii complete sau partiale ?
In caz contrar la ce anume ma pot astepta in viitorul apropiat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

raluca (acum 14 ani)

Citat:
Buna dragii mei ,

Am o prietena care a fost diagnosticata cu ,Cancer limfatic .Din pacate este resemnata si foarte secretoasa .Cert este un lucru ,pe partea dreapta are lnaga maxilar un ganglion umflat ,care se umfla sau se dezumfla periodic .Tratament face (cure de 5 zile - lunar) .Durerile sunt generalizate ,consumand Tramadol destul de excesiv .
As dori sa stiu cum as putea forta nota sa o duc la un spital pt a primi un tratament mai adecvat ,eu personal fiind nedumerit de ce trebuie sa plateasca acest tratament fiind persoana ce achita CAS .
Daca ar fi in faza incipienta exista posibilitatea vindecarii complete sau partiale ?
In caz contrar la ce anume ma pot astepta in viitorul apropiat ?

Are deja diagnosticul de cancer limfatic sau are noduli limfatici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bicolino (acum 14 ani)

Citat:
Are deja diagnosticul de cancer limfatic sau are noduli limfatici?

Cancer limfatic - i s-a propus tratament cu citostatice dar a refuzat (99% adevarat - nu am fost de fata recunosc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
Cancer limfatic - i s-a propus tratament cu citostatice dar a refuzat (99% adevarat - nu am fost de fata recunosc)

Tot ceea ce poti face pentru prieta ta este sa-i spui la ce riscuri se expune neducandu-se la medic sa-i prescrie un tratament adegvat. Nu o poti forta sa mearga la medic daca ea nu-si doreste acest lucru, dar o poti incuraja sa faca acest pas pentru binele ei.
Cancerul descoperit la timp este mult mai usor de tratat si cu mult mai multe sanse. Cancerul limfatic, care implica sistemul circulator, nu pote fi tratat prin interventie chirurgicala, deoarece acest tip de cancer nu are o localizare exacta. Alimentatia este recunoscuta ca fiind un factor extrem de important in prevenirea si tratarea cancerului. In primul rand trebuie exclusi factorii de risc, cum ar fi alcoolul, tutunul, evitarea alimentelor grase. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bicolino (acum 14 ani)

Da ,multumesc mult !Sper sa inteleaga totusi dar vedeti ca multe persoane cedeaza psihic si in mare parte datorita medicilor .
Nu mi se pare normal un medic sa-ti spuna SEC "O mierlesti in 3-4 luni " si totusi sa fie acest lucru in urma cu un an .
Ce sa mai crezi ,doreau sa o opereze si eventual o mica intalnire cat inca mai e pe picioare ....Deh sistemul romanesc ....
Traim in Romania si ne meritam soarta ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
Da ,multumesc mult !Sper sa inteleaga totusi dar vedeti ca multe persoane cedeaza psihic si in mare parte datorita medicilor .
Nu mi se pare normal un medic sa-ti spuna SEC "O mierlesti in 3-4 luni " si totusi sa fie acest lucru in urma cu un an .
Ce sa mai crezi ,doreau sa o opereze si eventual o mica intalnire cat inca mai e pe picioare ....Deh sistemul romanesc ....
Traim in Romania si ne meritam soarta ....

Buna,
Nu e chiar asa. De ce sa nu luptam, de ce sa nu mergem mai departe? De ce tot timpul trebuie sa spunem Traim in Romania si ne meritam soarta . Daca nu luptam pentru viata noastra, pentru sanatatea noastra si ne vom complace in situatia asta, vom da dovada de lasitate. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Este verdictul unui medic specialist? face trat. oncologic?
citi ani are prietena si de ce familia ei nu o sustin??astept raspuns la aceste intrebari.Ii doresc tot binele din lume

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bicolino (acum 14 ani)

Da este verdictul medicului specialist ,asta este culmea .Ma asteptam la un medic oncolog sa aiba si ceva stofa ,dar cred ca sunt fff multi atinsi la bila .
Cert ca nu inteleg cum tratamentul nu este gratuit ?De ce trebuiesc platiti fff multi bani pe medicamente ?
Atunci CAS ce reprezinta ? Eu dc nu platesc CAS la salariatii mei primesc amenda si chiar retroactiv ,dar Spitalul cine il amendeaza ???

Familia ei nu sprijina , SINCER NU POT RASPUNDE la aceasta intrebare !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Nu stiu din ce localitate este prietena ta,dar tratamentul pt. cancer este gratuit. Daca are acest diagnostic,pus de un medic specialist, daca este apoi luata in evidenta ,in cadrul policlinicii [sau spitalului ], la serviciul de oncologie, daca medicul oncolog respectiv [care are in evidenta toate cazurile de cancer,din localitate] ii elibereaza lunar reteta prescrisa,totul este ok. Tramadolul este f. ieftin [este un medicament doar pentru calmarea durerii],nu este o problema care sa afecteze bugetul asa de mult,dar sigur este vorba, in acest caz, de medicul care trebuie sa elibereze reteta ,lunar. Medicul de familie nu poate sa prescrie acest tratament decat cu ajutorul unei scrisori de imputernicire de la serviciul de oncologie. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Din cite imi amintesc eu , pe 15 sept.sa refacut lista de med. compensate si este adevarat si pt medicamentele oncologice se platesc sume f mari.Am luat o reteta pt o prietena de a mea cu cancer in std. 4 si am platit pt MST 129 ron. Intre timp a si decedat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Taisia82599 (acum 14 ani)

Daca are un dignostic acesta trebuie sa aiba si un nume, CANCER este ceva general, acum problema dvs este sa mearga la un medic specialist, bolile sistemului limfatic sunt boli specifice nu pentru oncologie ci pentru HEMATOLOGIE, sunt boli de sange. Da, ca sa puna un diagnostic bun trebuie facuta o mica incizie, dupa care se face o biopsie, sau se poate face doar o punctie daca este evidenta boala din analize.
IMPORTANT: multe din bolile sistemului limfatic sunt boli care intra in remisie, datorita tratamentelor foarte eficiente si cel mai important sunt boli care tratate asa cum scrie la carte se poate trai mult timp, chiar vindeca.
Dca ar fi avut alta boala nu ar fi mers sa faca tratament?
Deci, la medic si sanatate multa! Asteptam vesti bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silence (acum 14 ani)

Buna,

Doresc sa realizez un nou proiect si am nevoie de oameni care sa ma ajute. Este un proiect frumos, indraznet si in acelasi timp controversat.
Se adreseaza tinerilor care sufera de o boala incurabila si care isi cunosc sansele de supravietuire.
Este un show despre viata, despre puterea de lupta a unor tineri care vor sa traisca din plin pana la sfarsit.

Ce vreau eu sa fac?

Vreau sa le indeplinesc toate dorintele!

Un reality show cu si despre viata lor si sa le aduc un zambet pe buze. Stiu ca uneori conteaza mai mult decat orice altceva.

Cati dintre noi nu si-au dorit sa il cunoasca pe Gica Hagi sau sa mearga in culise la un concert Iris? Orice se poate daca iti doresti!

Asadar astept sa imi scrieti povestile voastre pe adresa de mail [email protected] si eu va voi indeplini dorintele!

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costello (acum 14 ani)

Ce va spun eu este foarte serios

Cancerul limfatic se vindeca usor cu o anumita reflexologie.
Costello

[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 10 ani)

care este acest tratament ?..sunt intersat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mya,timis (acum 14 ani)

Am limfom non/hodkgin,adica cancer de sange,diagnosticata in 2007,am facut tratament,8cure de chimioterapie,1an si jumatate am luat interferon de 3 ori pa saptamana,mi/am injectat doza singura,te inveti cu orice,si am trecut de toate,cu multa incredere in medic,cu multa,multa,multa rabdare si bineinteles incredere in d/zeu.am 39 ani.sant bine.2ani jumate au trecut,sper sa treaca cei 5 ,dupa care s/ar zice,ca te poti considera vindecat total.chimioterapie trebuie facut,odata ce s/a dat clar diagnosticul.celulele canceroase trebuiesc omorate,si numai chimioterapia deocamdata e leacul.este dovedit.dar trebuie urgent inceput tratamentul ,cancerul e vindecabil dar trebuie depistat la timp.interferonul este un vaccin imunomodulator pe care mi/i la recomandat d/na profesor hematolog si cred ca am reusit .totul a fost gratuit.statul asigura tratamentul in bolile astea pacatoase.bineinteles ,trebuie internare intr/o clinica,spital,luata in evidenta,si medicul daca e medic isi va face treaba.apropo,la fel a inceput si la mine o umflatura in partea dreapta,in toamna anului 2006,mi/i s/a facut o incizie,s/a dus analiza la laborator,apoi tomograf, o serie de analize,teste,apoi internarea 3 saptamani la hemetologie,o alta biopsie.a venit rezultatul,limfom non hodkgin.am si uitat de atunci.d/zeu sa o ajute pe prietena.dar daca mai sta mult pe ganduri,nu vreau sa ma gandesc ce final poate sa aiba.cu asa ceva nute joci,si mai ales NU STAI PE GANDURI!DE AIA EXISTA MEDICI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgeta (acum 14 ani)

As dori un tratament naturist ptr liposarcom

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popescudaniel (acum 13 ani)

Cancerul nu inseamna moarte:http://b17ro.info/ medicament impotriva cancerului!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 12 ani)

buna . este 14 decembrie 2011 si as vrea sa vorbesc despre o prietena care cu o zi in urma s-a stins din viata in urma unei lupte cu cancerul limfatic . cea mai mare durere a ei cu care a plecat este ca si-a lasat baiatul de 10 ani si sotul care a luptat pentru ea sperand ca se va face bine .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 12 ani)

mimi poti da mai multe detalii am si eu un prieten ce sufera de cancer limfatic , a urmat prietena ta vreun tratament daca da ce medicamente cat a durat pana a decedat (d-zeu s-o ierte) aastept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Taisia82599 (acum 12 ani)

Cred ca intrebarea ta este cam deplasata..............
Daca prietenul tau a fost diagnosticat cu asa ceva stie de la medici ce trebuie sa faca si ce tratament, evident ca exista tratament, depinde ce detalii vrei .......................exista aproximativ tratamente stadard pentru fiecare tip de cancer.
Sincere condoleante pentru pierderea prietenei, este adevarat nu este chiar foarte placut sa asisti la asa ceva, din pacate exista atat de multe cazuri cu final nefericit, drame pe care nu poti sa le intelegi decat daca participi la ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karina (acum 12 ani)

am un baiat diagnosticat cu limfonoduli de carcinom neuroendocrin ce tratament naturist ar fi indicat mentionez ca este operat de7 luni si face chimioterpie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2