Buna seara raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de c0sm1n31 cu 12 ani in urma

Buna seara..ma numesc cosmin si am 22 de ani,nu stiu cum sa incep si cum sa ma adresez.o sa vb cu cuvintele mele.in urma cu aprox.jumate de an am avut niste atacuri de panica stand in pat la tv din cauza oboselii..cafelei in exces..energizantului...noptilor nedormite...etc.am avut atacurile astea ceva vreme..care usor usor sau transformat in ........ca sa zic asa atacuri de teama aparitiei unei boli ,..recent mia murit bunica de cancer la cap...ma rog si pe unde mai avea..si a inceput teama....si in loc de atacuri de panica am inceput sa ma gandesc,,,,cum ma durea putin capu ,,ameteli sau altele...numai la cancer ma gandeam...iar acum dupa cateva luni am ameteli care ma tin cu zilele..dureri de cap..usoare ..ma doare in capu pieptului..stari de greata ..am impresia ca am probleme cu vederea...adica durerea capului este intretinuta si de ochi ...nici nu stiu cam cum sa explic starile astea..imi este foarte frica sa ma duc la un control nici nu stiu la ce contro sa ma duc mai exact si la cine. daca este cineva dragut sami dea un sfat ...sau..nu stiu ..va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

v-as recomanda un consult la un psiholog pentru inceput. exista si pe acest site psihologi la care ati putea apela cu incredere.
cat despre frica, nu aveti motive pentru asa ceva. psihologii se confrunta frecvent cu astfel de cazuri, stiu cum sa va abordeze si cum sa va faca sa treceti peste aceasta frica.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

c0sm1n31 (acum 12 ani)

cel mai frica imi este sa nu cumva sa am si eu cancerul asta..adica din cauza simptomelor...ameteli,dureri de cap,greata stari de somnolenta...sa nu ma sperii de chestia asta ? va multumesc si am sa apelez la un psiholog ..poate imi puteti recomanda pe cineva anume.o seara buna in continuare si inca o data multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,
frica dumneavoastra de a nu avea o boala ereditara este intemeiata atat timp cat este in limite normale, cat nu va afecteaza viata in felul cum pareti acum afectat, iar cel mai simplu si corect mod de a rezolva aceasta problema este sa aflati despre ce cancer a fost vorba in cazul bunicii dumneavoastra si statistic care sunt sansele ca acest tip de cancer sa apara la descendenti, iar in felul acesta veti scapa de aceasta frica . totusi daca in familia dumneavoasta cineva a avut cancer, nu inseamna in mod obligatoriu ca si dumneavoastra veti avea, spre exemplu unul din parintii dumneavoastra nu au avut cancer, desi mama acestuia a avut.
ac***a in vedere frica aceasta exagerata, raman de parere ca ar trebui sa consultati un psiholog. nu as putea face o recomandare aici, dar daca medicul dumneavoastra de familie nu va poate face o recomandare, puteti gasi pe acest site la o simpla cautare psihologi care va pot ajuta cu siguranta.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: