Adenopatie supraclaviculara dreapta raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de mary000 cu 9 ani in urma

Buna seara! Am si eu o intrebare si sper sa imi raspunda cineva....bunicului meu i-a aparut o galma in partea dreapta a gatului, nedureroasa, de consistenta elastica; el zice ca nu-l deranjeaza cu nimic, nu-l doare, nu simte presiune, nu se simte rau, nimic...azi a fost la medic si si-a facut mai multe seturi de analize de sange si biopsie sa vada despre ce este vorba, dar in urma analizelor de sange ( care i-au iesit ok) i-a presicris numai niste fier si i-a zis ca asteapta rezultatul biopsiei...pe biletul de trimitere, medicul de familie a scris suspect limfom non-hodgkin....intrebarea mea este: se poate sa fie limfom??? adica nu ar fi iesit ceva problema la analizele de sange?? nu il doare si nu il deranjeaza, limfomul nu este dureros? sau nu se simte presiune? am citit pe net ca, in cazul limfomului non-hodgkin, mai apar astfel de limfoame si in zona inghinala sau zona axilei...el nu are niciun alt simptom...Mi-e frica pt el...este prima data in viata lui cand merge la medic, nu a mai avut niciodata probleme si este asa de speriat...Multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara!

Asteptati rezultatele biopsiei (HP). Pana atuni nu aveti ce face!

Cele mai frecvente simptome ale limfomului non-Hodgkin sunt umflaturile nedureroase la nivelul gatului.

Ce ati citit pe net, este un ghid, si ghidurile descriu simptomele ferecvente, dar la unle cazuri ne dam seama despre LNH numai din analizele facute (HP).

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

mary000 (acum 9 ani)

si daca ar fi limfomul non-hodgkin nu ar fi iesit la analizele de sange???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Daca era facuta un siplu test, nu!

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary000 (acum 9 ani)

Nu a facut un simplu test...a fost la un medic oncolog in Cj care i-a cerut anumite teste pt analize si i-a zis ca are anemie si cam atat....inainte sa mearga la onclog a facut analizele normale, dar medicul i-a cerut altceva si i le-a facut de dimineata si dupa masa i-a dat rezultatele...eu ma gandesc ca in urma analizelor pe care i le-a cerut si-ar fi dat seama daca este sau nu limfomul non-hodgkin si ar fi spus ceva, dar n-a zis nimic, doar ca sa asteptam si cum am mai spus i-a prescris niste fier si a zis sa-i transmitem medicului de familie sa-i prescris ceva de anemie si pofta de mancare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Pana cand din suspect primim diagnosticul LNH trebuie efectuat mai multe investigatii paraclinice.

Dar una din cele mai importante investigatii si proceduri care trebuie realizate cand se suspecteaza limfomul non-Hodgkin include recoltarea biopsiei.

Daca rezultatele vor fi pozitiva, mai terbuie efectuate diferite investigatii.

Asa, asteptati rezultatele, linistit... fara stersari... fiindca stresul se va simti in toate famile.

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary000 (acum 9 ani)

multumesc pentru raspunsuri! Pai altceva nu avem ce face....eu sper ca biopsia sa iasa NEGATIV ....nu stiu ca sa cred, vedem cand vine rezultatul!
Multumesc inca o data!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Criss (acum 8 luni)

Ce a aflat la biopsie? Sunt in aceeasi situatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: