Ajutor raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de isa09 cu 9 ani in urma

Buna ziua. lunea trecuta am baut dimineata o cafea de la expresor, apoi putin cola si la o distanta de 2 ore am mai baut o cafea. dupa un timp am avut o stare de lesin, m-am panicat si imi batea inima foarte tare . am mers la urgente mi-a luat tensiunea, mi a facut ekg si mi-a pus 2 perfuzii. de atunci nu pot manca nimic, am greata la orice, simt o caldura in partea stanga si o amorteala a mainii stangi iar aseara caldura se dusese pe gat, am o stare de agitatie continua, simt ca imi bate inima foarte tare uneori, si simt si o jena la stomac cand ma ating. am fost la cardiolog a spus ca nu am nimic la inima, analizele au iesit bune, putina anemie in rest nimic. ce pot sa fac? a mai pati cineva asa ceva ? trec printr-un chin groaznic nu pot sa fac nimic decat stau la pat :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

gjjhjhdd (acum 9 ani)

Pt ca nu ai nimic, sunt atacuri de panica si da,a devenit stresant sa vezi atatia panicosi si mai stresant e sa vezi cati isi cauta postura asta de bolnavior fara sa constientizeze. Lasa cafeaua,energizentele,evita tot ceea ce contine cofeina pt ca asta iti produce un atac de panica,amorteala asta a mainii si tot ce spui tu aici sunt senzatii pe care creierasul tau le provoaca singur atunci cand psihicul simte ca ceva nu ii este satisfacut, fie ai un stil de viata dezordonat,fie alimentatia nu este ok si structura de personalitate are o contributie. Evita caldura si dezhidratarea, nu te mai duce la urgente pt ca asta e mediul in care sunt favorizare atacurile de panica,pe moment de calmezi,dar ajungi acasa si realizezi ca te simti cel mai ok la spital si atunci o sa mergi de la un medic la atul,o sa ajungi foarte des la urgente fara un motiv si o sa vezi cum te invarti intr-un cerc vicios. E mult mai greu sa crezi ca ai o boala cu nervii,decat ca vai doamne mori de inima sau lesini desi nu ti s-a intamplat niciodata. Am explicat in cea mai simpla forma posibila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Daca s-a vazut la analize ca nu ai nimic, inseamna ca totul este de la anxietate.Chiar daca nu ai mai baut cafea, cola, energizante etc. tu tot te simti rau pt ca ai ramas cu o stare psihica p***a, poate si din urma acelei stari precendente, data de acel consum ridicat de cofeina, dar si datorita altor factori, pe care eu nu ii stiu, numai tu ii sti.Deci fi linistita si fericita si ai sa vezi ca iti vei revenii, asta e toata treaba.Si numai bea cafea decat cand ai nevoie de ea, cand esti obosita si ai multa treaba, sau mai bine evit-o complet.Eu beau destul de rar cafea, si oricum nu o fac tare, beau in zilele cand am mult de munca si trebuie sa fiu in forta.Oricum eu nu am exagerat in viata mea, adica sa beau si cafea si cola si energizant si altele, asa ca ai grija, ca poate ai o fire mai anxioasa, si la astfel de oameni este contraindicat consumul de stimulente ale sistemului nervos, mai ales cele pe baza de cofeina.Daca nu poti sa te schimbi, atunci mai bine renunta la ele.Sper sa intelegi, ca e spre binele tau, si de aia ai postat pe un forum medical, ca sa primesti sfaturi, nu? Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isa09 (acum 9 ani)

va multumesc pentru raspunsuri. cu siguranta dupa aceasta intamlare nu voi mai bea cafea deloc. insa el mai rau ma ingrijoreaza caldura aceasta din partea stanga, amorteala mainii si aseara si caldura spre gat. mi-a dat medicul pastile, calciu, magneziu, ulei de peste si a spus ca atacul de panica nu trece intr-o zi. tot ce vreau e sa fiu bine cat mai repede ca nu mai suport sa ii stresez pe toti din jurul meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gjjhjhdd (acum 9 ani)

Treaba asta cu partea stanga nu are treaba cu inima ci pt ca simptomele in somatizarile anxietatii se manifesta sau sunt mai severe pe partea non-dominanta,adica in general pe partea stanga. Tu ai analizele bune,doar o usoara anemie pe care majoritatea femeilor o prezinta datorita menstruatiei,deci calciu si magneziu sunt frectie la piciorul de lemn in cazul tau,crede-ma! Lasa pastilutele alea si schimba alimentatia,de multe ori suplimentele astea medicii le dau si ca placebo,unora cand sunt in criza pac le dau pastiluta de calciu si uite minune ca si-au revenit ,desi pastila aia nici n-a ajuns bine in stomacel,dar asta cum spuneam,totul este de la psihic,nu conteaza ce pastila le-ai dat cat faptul ca le-ai dat si sub ce forma le-ai dat pastila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isa09 (acum 9 ani)

dar oare de ce dimineata am starile de agitatie mai accentuate ? si ce as putea sa iau sa ma linisteasca ca sa pot dormi si in restul zilei sa fiu mai linistita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gjjhjhdd (acum 9 ani)

Psihicul nostru emite o energie,fie ea negativa sau pozitiva noi putem sa aducem energia respectiva in favoarea noastra,dar panicosul se distruge cu energia sa ,iar tu probabil acum duci o lipsa de definire,tu esti bolnava X ,dar poti sa fii cineva daca faci ceva si evident in favoarea ta,nu doar ca o sa ajungi sa aduci energia pozitiva de care ai nevoie,dar regimul,ritmul de viata se schimba,socializezi,o ocupatie este ceea ce tu ai nevoie mai concret si o ocupatie care sa te pasioneze,asta este pastiluta.Dimineata esti mai agitata pentru ca bataile inimii sunt ceva mai rapide spre deosebire de ritmul de veghe de pe timpul noptii,iar noi in mod normal suntem constienti ca ne bate inima,insa nu-i simtim bataile in orice moment decat atunci cand suntem atenti la bataile ei ,anxiosul in schimb ''''''''''''''''''''''''''''''''asteapta'''''''''''''''''''''''''''''''' orice aritmie,extrasistola a inimii,este constient de orice bataie,de aceea esti mai agitata dimineata. Mult autocontrol,mergi la psiholog,gaseste-ti neaparat o ocupatie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isa09 (acum 9 ani)

am fost astazi la psihiatru si mi-a spus ca am facut un atac de panica. mi-a prescris sa iau serodeps si neuromultivit cam jumatate de an sau un an daca este nevoie. eu ma simt mai bine, nu mai am stari de agitatie, si ma cam inspaimanta ideea de a lua aceste pastile. nu stiu ce sa fac, sa le iau sa nu le iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Deja eu zic ca ti-ai mai revenit, te-a linistit faptul ca ai aflat natura starilor tale.Eu zic sa nu iei nimic, pt ca atacurile de panica se vindeca foarte usor cu vointa, asa ca nu e nevoie de medicamente.Fi linistita, calma, fa ceva ce iti place, dute cu prietenii prin oras, stai cu iubitul, si ai sa vezi ca vei fi in regula.Poti lua vitamine, si atat, nu alte medicamente, pt ca nu ai nevoie.Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Isa09, pentru a fi mai eficient tratamentul medicamentos al atacului de panica e indicat sa urmezi in acelasi timp si sedinte de psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

Mihai (acum 9 ani)

Nu lua calciu cu magneziu. Cand nivelul de calciu e crescut scade nivelul de Mg si invers. Iti dai seama ce iese cand cresti nivelul la ambele. Am intalnit caz la urgenta la atac de panica cand ia bagat perfuzie cu calciu si mai rau a facut. Eventual doar magneziu simplu sau cu B6 (Magne B6).
Mergi la psihiatru. Cauta unu bun sa nu te faca leguma. Eu iau Alprazolam si Serops. Se dau numai cu prescriptive medicala si merg si la psihoterapie cu hipnoza si ma simt mai ok. Rad ca prostu dupa psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

Buna ziua...de o luna de zile urmez un tratament cu serodeps nootropil si zinat ...ma sint mult mai bine ..inainte eram doar suparata nu vroiam sa ies din casa nu manacam simteam ca ma sufoc dureri in zona inimii amorteli ale membrelor ..ganduri din ce in ce mai negre...Ceea ce vroiam sa intreb este..daca e normal sa imi intarzie menstruatia din cauza acestor pastile? Imi intarzie deja de o saptamana menstruatia

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: