Simptome pancreas bolnav raspuns medic

Afectiunile pancreasului
Intrebare postata de pcostel cu 9 ani in urma

Buna ziua.Sunt un membru nou al acestui forum si am nevoi de un sfat.Tatal meu(are 72 de ani)are dureri in regiunea abdomenului.A fost la un medic,a facut analize(endoscopie,colonoscpie,etc),analize la care nu au aparut cine stie ce probleme.L ecograf medicul avazut ceva suspect in regiune ficatului.L-a trimis la tomograf unde nu aiesit acelasi lucru ca ecograf,.Oare care aparat indica mai bine?Ar trebui sa ne pregatim de ceva rau?am citit si eu aici de diferite simptome,si tatal meu are aceste simptome,dar nu toate care sa ne duca la o boala aflata in stadiu grav.
Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Tomografia computerizata este mult mai sensibila in detectarea leziunilor , comparativ cu ecografia abdominala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile pancreasului.

pcostel (acum 9 ani)

Multumesc mult.Sa inteleg ca daca la ecograf i-a aparut ceva in regiunea ficatului si la tomograf nu a aparut acelasi lucru,s-ar putea sa nu fie ceva grav?Maine il externeaza si luni trebuie i-l cheama la Sp.Judetean ptr alte analize.Ce ar putea sa mai faca?Ceva la singe?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pcostel (acum 9 ani)

Buna ziua.I-mi cer scuze ca va deranjez din nou.L-am externat pe tata astazi,si medicul i-a dat trimitere la oncologie.banuieste ca are cancer la pancreas.Pot posta aici rezultatul anlizelor si daca se paote sa spuna un medic despre ce anume este vorba?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: