Pancreasul

Afectiunile pancreasului
Intrebare postata de razvan_88 cu 13 ani in urma

A inceput sa ma doara foarte rau in capul pieptului,cu cativa ani in urma am avut o problema cu stomacul si pancreasul. Acuma a inceput cam la fel, numai ca ma doare numai in capul pieptului foarte rau,este de la pancreas,ce medicamente as putea lua sa scap de aceasta durere cumplita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

yma (acum 13 ani)

Daca durerea e cumplita,du-te de urgenta la medic.Cred ca esti foarte tinar si se pare ca ai niste probleme de sanatate destul de serioase.Durerea din capul pieptului poate avea o mie de cauze.Tocmai de aceea si avind in vedere antecedentele ,du-te la medic neaparat.Ia un NO-SPA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan_88 (acum 13 ani)

Pai durerea asta e ciudata,adica acuma e ,acuma nu mai e,dar e de la pancreas,m-ar fi intresat ce pastile sa iau,am o retinere pt spitale,o singura data am ajuns si nu mai vreau. Ma intreseaza daca cafelele si tigarile afecteaza pancreasul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreutza:) (acum 13 ani)

da normal ca afecteaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kriss9090 (acum 13 ani)

incearca cu ranitidina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Daca nu vrei sa ajungi la spital,ar fi bine sa faci o vizita la un cabinet de gastroenterologie, pentru un consult, o ecografie abdominala ,unde sa ti se recomande si niste analize de laborator. Esti sigur ca ai probleme cu pancreasul? Acesta este un organ care odata imbolnavit, nu-ti mai prea da sanse......In afara de tigara si cafea,pancreasul mai are multe restrictii. Durerea din capul pieptului poate avea diferite cauze,nu poti lua medicamente la intamplare fara un diagnostic precis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Pentru o durere de masea poti cauta leac prin reviste sau pe forumuri de acest fel.Dar pentru pancreas,stomac,cu un istoric al bolii existent deja,nu mai e cazul sa te tratezi din auzite.Cu toata groaza,du-te la un medic,poate nici nu e cazul de internare,dar trebuie sa stii neaparat ce ai,ca sa poti lua medicatia adecvata.Altfel risti ca in timp ce faci un tratament aiurea,afectiunea ta sa se agraveze.E clar ca tigarile,cafeaua,sucurile,nu fac bine.Daca nu poti renunta deodata,incearca s-o faci treptat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan_88 (acum 13 ani)

Multumesc pt sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costel (acum 13 ani)

pancreatita acuta apare mai mult dupa obstructia canalului de golire apancreasului din cauza pietrelor la bila.Fa-ti un control ecografic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grecu sorin (acum 13 ani)

NEXIUM este cel mai bun,,,,succes garantat...fara gluma eu am avut aceleasi simptome tratament cu 14 tablete atat contine o cutie dar si regim la fel tot 14 zile...fara alcool...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grecu sorin (acum 13 ani)

am uitat sa specific...raspunsul este pentru razvan_88...referitor la dureri din cauza pancreasului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carciumaru daniela (acum 13 ani)

Buna ziua,as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste probleme.de 2.3 ani am niste dureri groaznice in capul piptului si nu am fost la medic pana acum.am luat niste pastile de durerii si imi faceau bine.insa acum nusi mai fac efectul si durerile au inceput sa se accentueze.ce pot sa fac sa mi le mai alin putin?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myavaly (acum 12 ani)

am o durere de mult timp in partea stanga si cateodata nu pot respira, am inceput sa obosesc foarte tare sa am ameteli si cateodata greata. aceasta durere a inceput de un an de zile si a inceput sa fie insuportabila, iau mareu calmante dar nu isi mai fac efectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BOSZORMENYI AKOS (acum un an)

Pemine madoare non stop. Iau nos pa, piafen, carba, si alvocalmin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: