Un sfat, o opinie, orice, va rog frumos ! raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Chris20 cu 10 ani in urma

Buna ziua. Am 20 ani si de cateva zile ma tot sacaie ceva. Totul a inceput dintr-o data, cand eram in pat si am simtit ca nu mai am aer si, normal, m-am speriat. De atunci simt ca respir greu, parca am ceva in gat care nu ma lasa sa respir cum trebuie, iar atunci cand respir adanc, simt ca un junghi/o intepatura in piept, ma doare si undeva in zona plamanilor, in spate. Ma simt molesit, ma dor umerii, parca nu mai am energie iar incepand de astazi simt si ceva ce aduce a frisoane, dar nu sunt foarte, , pronuntate`..
Uneori, cand stau intins, mai ales noaptea, inima o ia si ea razna, bate mai tare decat e normal si parca-i simt bataile in tot corpul, imi pulseaza tot trupul. Si din cate simt eu, si ziua o ia putin, , la goana`, dar nu ca atunci cand stau intins. Tusea este si ea prezenta, o tuse uscata, provocata de ceva ca o, , mancarime` in gat. Parca ma gadila ceva acolo si atunci incep sa tusesc, dar asta se intampla rar, de cateva ori pe zi.
Nu stiu daca am fost explicit, am incercat sa fiu cat am putut, nu am cunostinte medicale si in afara gripelor de sezon, nu am avut alta boala, ca sa stiu mai multe despre asa ceva.
Va multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Ar fi bine sa consultati medicul internist ( sau de familie) pentru evaluare clinco-biologica: analize de laborator, EKG, radiografie pulmonara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

Chris, inteleg ca simptomele de care amintesti iti produc ingrijorare, de aceeea, pentru a nu avea indoieli, e indicat ca, mai intai, sa faci un control medical. Daca nu este nicio problema medicala, atunci ar putea fi expresia stresului sau a anxietatii. Atunci cand ne focalizam atentia intr-o anumita zona a corpului, simtim mai intens senzatiile din acel loc. De exemplu, chiar daca suntem sanatosi si nu avem nicio problema medicala, daca ne focalizam atentia la bataile inimi, vom simti cum aceasta bate mai puternic, desi in realitate nu a aparut nicio modificare legata de ritmul sau forta contractiilor inimii. Unii dintre cei care au acest obicei se sperie si cred ca au probleme cardiace. Teama ca ar putea avea o boala ii face sa fie si mai atenti la senzatiile corporale. Astfel se intra intr-un cerc vicios care alimenteaza frica si anxietatea. Abordarea problemelor legate de stres si anxietate sunt de competenţa psihologului, cu ajutorul caruia poti invata si exersa tehnici si metode de relaxare, de autocontrol mental si emotional, de managementul stresului.

O seara placuta!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
telefon: 0764.443.184
e-mail: [email protected]
site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

Chris, inteleg ca simptomele de care amintesti iti produc ingrijorare, de aceeea, pentru a nu avea indoieli, e indicat ca, mai intai, sa faci un control medical. Daca nu este nicio problema medicala, atunci ar putea fi expresia stresului sau a anxietatii. Atunci cand ne focalizam atentia intr-o anumita zona a corpului, simtim mai intens senzatiile din acel loc. De exemplu, chiar daca suntem sanatosi si nu avem nicio problema medicala, daca ne focalizam atentia la bataile inimi, vom simti cum aceasta bate mai puternic, desi in realitate nu a aparut nicio modificare legata de ritmul sau forta contractiilor inimii. Unii dintre cei care au acest obicei se sperie si cred ca au probleme cardiace. Teama ca ar putea avea o boala ii face sa fie si mai atenti la senzatiile corporale. Astfel se intra intr-un cerc vicios care alimenteaza frica si anxietatea. Abordarea problemelor legate de stres si anxietate sunt de competenţa psihologului, cu ajutorul caruia poti invata si exersa tehnici si metode de relaxare, de autocontrol mental si emotional, de managementul stresului.

O seara placuta!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
telefon: 0764.443.184
e-mail: [email protected]
site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

Bună ziua! Am și eu o problema de ceva timp și și-n cauza serviciului nu am timp sa ma duc la doctor.ma deranjează foarte tare niște junghiuri in piept și în stânga și în dreapta,sunt îngrijorată mai ales ca sunt și fumătoare.dacă ma puteți ajuta cu un sfat.va multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

Bună ziua! Am și eu o problema de ceva timp și și-n cauza serviciului nu am timp sa ma duc la doctor.ma deranjează foarte tare niște junghiuri in piept și în stânga și în dreapta,sunt îngrijorată mai ales ca sunt și fumătoare.dacă ma puteți ajuta cu un sfat.va multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 7 ani)

Bună ziua! Am și eu o problema de ceva timp și și-n cauza serviciului nu am timp sa ma duc la doctor.ma deranjează foarte tare niște junghiuri in piept și în stânga și în dreapta,sunt îngrijorată mai ales ca sunt și fumătoare.dacă ma puteți ajuta cu un sfat.va multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: