Tuse si senzatie de sufocare

Boli respiratorii
Intrebare postata de DannaDanna cu 11 ani in urma

Buna ziua, am si eu o problema a sistemului respirator si se manifesta astfel: tuse seaca, senzatie iritativa in gat si greutate in a respira (predominant seara).
Un diagnostic dat de un doctor specialist a fost inceput de astm bronsic iar la un test subcutanat pentru depistarea alergiilor am iesit pozitiv la polen, praf (acarieni) si par de animale.In trecut am urmat un tratament cu Aerius si Nasorex ce nu a dat rezultatele asteptate.De curand la recomandarea medicului specialist am luat Eurespal pastile, Robitussin sirop si Singulair pastile, acestea au fost luate deoarece prezentam simptomele de tuse seaca, senzatie iritativa in gat si greutate in a respira.Radiografia si spirometria au iesit ok.Ce este de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua

Ar fi bine sa continuati tratamentul cu Singulair, Eurespal si Robitussin si sa mergeti la un consult pneumologic unde puteti face teste suplimentare: pletismografie, testul de provocare la meticolina, pentru a se stabili un diagnostic cert de astm. Sau, extinderea investigatiilor cu bronhoscopie, CT pentru stabilirea unui diagnostic si tratament corect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Buna (acum 11 ani)

Nu te poate ajuta nici un doctor specialist atata vreme cat lucreaza cu medicamente chimice caci tocmai de la ele ai aceasta tuse si uscaciune in plamani. Asta fac majoriratea medicamentelor indiferent ca sunt antibiotice sau altceva. Dupa cum ti-ai putea da seama din experientele deja facute sansa de vindecare cu medicamente e zero absolut sau aproape zero.

Singura solutie ar fi sa schimbi medicina la care apelezi, caci acolo e buba.
O alta medicina inteligenta care nu lucreaza cu toxine chimice si suprimarea simptomelor te poate vindeca usor daca dai de un medic bun, insa cu cea la care inca ai sperante acum in veci nu te vei vindeca.
Scrie-mi un email la ***@yahoo.com can te-ai saturat de tratamente inutile si-ti recomand un medic adevarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CT (acum 11 ani)

Nevindecarea duce la analize si analize, la consultatii si consultatii.
Cu toate astea se fac bani imensi.
Cand pacientul insa s-a saturat si si-a pierdut speranta asta duce la depresie si lipsa de chef de viata. Toate aceste costuri imense - la care medicina care nu vindeca nimic isi freaca mainile - timpul pierdut dar si starile de deznadejde care apar ulterior ar putea fi evitate, spre binele pacientului, daca acesta ar gandii ceva mai logic si daca medicina i-ar spune adevarul: "nu va putem vindeca, apelati la alta medicina."

Insa ce face medicina: recomanda analize si analize si alte medicamente, desi cei care le recomanda nu vindeca nici macar un singur pacient din zecile pe care ii trateaza zilnic.

Un CT este echivalent cu 400-800 de radiografii!
Un om bolnav nu face nici macar intr-o viata intreaga atatea radiografii cat se fac la un singur CT !

Nu se va vedea nimic la plamani caci uscaciunea plamanului nu apare la nici un aparat.
Vei fi radiata imens de un singur CT si mai ales de pomana caci chiar daca ar vedea ceva la plamani, medicamente care sa vindece ce se vede acolo oricum nu exista.

CT.ul si radiografiile nu sunt numai daunatoare dat sunt si nutile in cazul tau si cazuri similare cand tusea seaca este indusa de medicamente si boli suprimate cu ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bilako75 (acum 11 ani)

ai facut analize ptr glanda tiroida

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornelia (acum 11 ani)

Buna,
Am avut aceleasi probleme ca si tine cu baietelul meu. Este alergic la polen si mucegaiuri si tusea de 2 ani. Cu toate chimicalele luate(Singulair, Claritine, Ventolin, Alvesco si alte siropuri) nu l-au ajutat deloc. Tusea in continuare, pana cand am cunoscut un medic homeopat foarte bun care, cu tratament si rabdare, l-a scapat pe baietel de tuse si nu numai. Incearca si ia legatura cu ***@yahoo.com(asa cum iti spune mai sus) ca pe baietelul meu l-a ajutat.
Sanatate multa iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona bumbu (acum 8 ani)

doresc un remediu pentru o tuse veche de ani de zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dragos (acum 11 ani)

Sa nu fie atacuri de panica . Eu aceleasi simptome le am si mi s-a recomandat Valeriana comprimate 2/zi timp de doua - trei luni . Sper sa fie asa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

baciru ileana (acum 8 ani)

Buna,am astm si va rog sa-mi recomandati si mie un doctor homeopat bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1499822942 (acum 6 ani)

Buna. Imi poti spune te rog daca ai gasit un homeopat bun care sa te ajute sa scapi de astm?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: