Tuse in sezonul rece (dimineata) raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de sieben cu 12 ani in urma

Buna ziua, am o problema ciudata, e deja al 2-lea an in care sesizez aparitia tusei in sezonul rece, dimineata imediat cum ma trezesc. Tusea este uscata de cele mai multe ori, dureaza aproximativ 15-20 minute, dupa acestea nu mai probleme (doar seara ocazional). Alte efecte adverse nu am sesizat. Presupun ca aceasta tuse cronica am capatat-o acum trei ani cand am avut tuse acuta care s-a mentinut 3-4 luni de zile, de primavara si pana vara, desi am vizitat vreo 3 medici, niciunul nu mi-a gasit ceva in neregula. La doctor, pentru analize, sper sa ajung saptamana viitoare, insa va cer parerea d-voastra pentru miscorarea cauzelor posibile.

PS. Tatal meu are o tuse cronica care dureaza de ani de zile, tusese incontinuu. E posibil sa ma fi "contaminat"? Multumesc in avans.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua.
Cauzele tusei cronice, respectiv recurente sau cronice acutizate sunt numeroase. Pentru ca examenul medical programat sa va aduca maxime beneficii, este recomandat sa furnizati urmatoarele informatii: ati avut in copilarie probleme respiratorii (tuse, respiratie dificila, infectii repetate); aveti polipi? aveti nasul infundat frecvent, cu stranut si rinoree? lacrimati des? va stiti alergic? fumati? lucrati in mediu cu pulberi, etc? locuiti intr-o zona poluata? exista in locuinta igrasie/mucegai/perne cu puf/dune? sunt animale de casa (caine/pisica/hamster, etc) in preajma D-voastra? utilizati spray-uri (deodorante/odorizante de camera? exista contact de TBC? respirati dificil, suierator? ati avut variatii ale greutatii (crestere/scadere)? care este patologia tatalui D-voastra? etc, etc. Inainte de a efectua anallize de laborator este necesar un consult la medicul de familie care va decide cursul evaluarilor ulterioare. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

sieben (acum 12 ani)

In copilarie am fost destul de sanatos. Nu ma imbolnaveam aproape deloc. O sa va raspund in ordinea intrebarilor (desi raspunsul predominant e negativ):
Nu am polipi. Nu am nasul infundat frecvent, nu stranut si nici nu am secretii nazale. Lacrimez de la vant (sunt sensibil la capitolul acesta). Nu sunt alergic (cel putin din cate stiu eu), nu trebuie sa ma feresc de nimic. Nu fumez. Lucrez la birou (cladire noua cu ventilatie centralizata). Nu am igrasie, mucegai acasa, nici perne cu puf. Avem catei, insa acestia sunt afara in curte, sunt rar in preajma lor. Nu folosesc odorizante pt. camera. Sper ca nu am avut contact de TBC! Nu respir dificil si nici suierator. Variatii de greutate sunt neglijabile (+/- 2kg). Patologia tatalui nu o stiu prea bine, stiu ca el a fost fumator si tusea lui e cronica, de cativa ani de zile, cand tuseste parca se sparg niste sticle in plamanii lui (trebuie sa precizez ca de aprox. 1,5 ani nu mai locuiesc cu el). Destul de sever as zice. Multumesc pentru interesul manifestat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

O tuse poate avea origini foarte diverse: bronhopulmonare (bronsita, traheita, astm, tumora, inhalare a unui corp strain, dilatatie a bronhiilor, tuberculoza), dar si otorinolaringologice (otita, rinofaringita, sinuzita), pleurale (pleurezie, pneumotorax), cardiace (insuficienta cardiaca stanga) sau digestive (reflux gastroesofagian).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Da, desigur, tusea are multe cauze, dar aici, cel mai probabil este de natura alergica, dupa descriere, o hiperreactivitate bronsica, sau poate un astm tusiv.Trebuie sa consultati un pneumolog sau un alergolog si trebuie facuta o spirometrie, si stabilit daca e nevoie de un tratament antialergic sau chiar unul antiasmatic. E nevoie si de o radiografie pulmonara pt. excluderea altor cauze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 11 ani)

buna ziua am si eu cam tot aceeasi problema tusesc doardimineata aprox 1 ora nu fumez,asta se intampla cand ies afara din casa.ma puteti ajuta va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klara (acum 8 ani)

Incearca amestecul de lapte,unt si miere si siropul Prospan pe baza de iedera. Super bun si scapi rapid de tusa. Prospan lichefiaza mucusul, facandu-l mai usor de eliminat. Sanatate va doresc tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sieben (acum 8 ani)

au trecut 4 ani de atunci... cumva am scapat de problema imediat ce am incetat sa mai merg cu focarul "tramvaiul 21". Toate problemele mele au disparut dupa ce am inceput sa folosesc masina personala sau chiar bicicleta.
Tin minte ca incercasem atunci mai multe medicamente, siropuri, radiografii la plamani... nimic!

multumesc totusi celor care si-au rupt din timpul lor sa ne dea sfaturi! :)

aveti grija la mediu in care va faceti rutina zilnica, Bucurestiul de exemplu e un loc propice pentru dezvoltarea problemelor pulmonare..

Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1481148003 (acum 7 ani)

klara, mersi pentru sfat. Am incercat *** de care ai zis tu si intradevar este foarte bun si ne-a ajutat foarte rapid sa scapam de tuse. Mersi mult pt sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: