Tbc

Boli respiratorii
Intrebare postata de maria896 cu 14 ani in urma

Acum un an fiul meu a fost diagnosticat cu tbc, a urmat un tratament de 6 luni si acum este clinic sanatos, merge la controale periodice si se simte destul de bine.Ce am observat la el este ca a devenit apatic si depresiv de cand sa imbolnavit.
Cand sa imbolnavit era student si ca sa poata sa se trateze a intrerupt studiile,si acum ar dori sa isi gaseasca o slujba ca sa poata sa isi reia studiile,dar peste tot unde incearca sa se angajeze este respins din cauza bolii.Nu i se spune in fata ca nu au nevoie de serviciile lui ci doar vesnicul "o sa va contactam noi".
Pe mine ma ingrijoreaza aceasta situatie , ma gndesc ca poate mai sunt persoane care au trecut prin aceasta situatie si poate ma ajuta cineva cu un sfat....multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

mihaela1399 (acum 14 ani)

CUm asa sa nu-l angajeze, pai de ce a spus de boala, el nu mai e bolnav, si nu mai e nici in evidenta luat, cum de afla angajatorii de boala lui? Si fiica mea a facut tbc in cls a 10-a a stat acasa in spital 3 luni, acasa 3 luni,si apoi a recuperat si tot a trecut clasa,acum nu mai are nimeni nici o problema cu ea, Nu inteleg de ce nu il angajeaza sau de ce nu continua studiile ca daca a intrerupt din cauza bolii poate sa le continue de unde a ramas.Scuze dar nu prea inteleg,de aceea imi vin atatea intrebari, normal nu te intreaba nimeni la interviu daca ai avut tbc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elga50 (acum 14 ani)

Si eu sunt de aceeasi parere. Nu trebuie sa spuna ca a avut TBC. Nu face rau nimanui si cu asta basta. Oamenii care nu au trecut prin asa ceva nu inteleg si se tem sa nu cumva sa se imbolnaveasca si ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria896 (acum 14 ani)

din pacate peste tot unde a vrut sa se angajeze a fost intrebat daca a avut sau are boli cronice...asa ca el a spus ca a fost bolnav, din pacate vad ca sinceritatea nu prea ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: