Respir greu ca si cand m-ar tine ceva in piept raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Acirifmaz cu 10 ani in urma

Buna seara! Am 19 ani si am probleme cu respiratia. Acum 2 zile am incept sa respir cam greu, dar nu nu am dat importanta. Insa astazi am inceput sa resir si mai greu,imi vine sa casc tot timpul, respirand in acelasi timp ca si cand as trage tot aerul din mine dar acesta fiind insuficient pentru a respira normal.Ca sa pot respira, azi toata ziua a trebuit ''''sa trag cu putere aer'''' dar acesta fiind insuficient pentru a simti ca respir bine. Simt ca ma tine ceva in piept, si ca trebuie sa trag cu putere aerul, dar si asa simt ca respir, ca primesc aer doar jumatate din cat ar trebuii normal. Mi s-a mai intamplat ceva asemanator acum 11 ani, ca sa respir mai bine mama ma ducea afara, sperand ca aerul mai rece ma va ajuta si functiona, de obicei. Parintii mei nu au facut nimic in legatura cu asta crezand ca e de la cafea,( imi placea sa beau, ei imi dadeau foarte putin pentru ca imi era pofta, dar cand ei nu erau atenti eu ma duceam la ibric). Nu am mai avut probleme pana acum 2 ani cand mi s-a intamplat din nou, dar de aceasta data am mers la doctorul de familie, spunandu-i ce acuz si intreband daca e posibil sa am probleme cu inima, doamna doctor mi-a raspuns ca nu si mi-a prescris calciu cu magneziu si vitamina D3 si aerius. Le-am luat o perioada, si mi-a trecut. Insa acum mi se intampla din nou, dar cu mai mare intensitate as putea spune pentru ca inainte mi se intampla sa resir de cateva ori greu si sa o i-a de la capat ziua urmatoare insa astazi am respirat toata ziua greu, imi este frica deoarece ma gandesc ca la un moment dat as putea ramane fara aer si nu as mai respira. Atunci cand respiram bine(normal)ma inteapa in partea dreapta, alteori in partea stanga aproape de inima. Astazi mama a fost la farmacie si la recomadarile farmacistei mi-a luat Ca+Mg+Zn+VitaminaD3 praf si TONOTIL-N pe care am ineput sa le iau de astazi. Farmacista i-a spus ca ea nu crede ca am ceva la inima si ca ar putea fi de la stresul de asta vara pe care l-am cumulat inainte si in timpul examenul de bacalaureat+ altele. Mama a vrut sa sune si la salvare pentru ca ma vede in starea asta, ca ma chinui sa respir. Eu am refuzat crezand ca voi respira mai bine in orele urmatoare, dar e 1 noapte si respir la fel greu trag aer cu putere, dar ma tine ceva in piept, sincer imi este frica ca as putea avea ceva grav si as putea murii. Daca mi-ati putea raspunde la acest mesaj cu sfaturi cu ce ar trebuii sa fac,ce as putea sa am sau ce analize sa fac,v-as fi recunoscatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (97)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
Acirifmaz, înțeleg că îți este foarte greu și ești speriată de aceste probleme de respirație care au reînceput acum 2 ani!
Dacă medicii nu ți-au găsit nicio problema la inimă, plamâni etc., în acest caz - este foarte probabil sa fie vorba de hiperventilatie.

Respiraţia prea intensă are drept rezultat scăderea nivelului de dioxid de carbon, iar respiraţia prea lentă are ca efect creşterea acestuia. Pentru organism este cel mai benefic să existe un echilibru între cantitatea de oxigen şi dioxid de carbon din sânge. În cazul hiperventilaţiei, cantitatea de oxigen din sânge este mai mare şi acest lucru are o serie de consecinţe negative:
Îngustarea anumitor vase de sânge – se diminuează mai ales fluxul de sânge spre creier
Intensificarea aderenţei hemoglobinei la oxigen – oxigenul se desprinde mai greu şi nu ajunge să fie utilizat de către celule.

În mod paradoxal, chiar dacă hiperventilaţia presupune un aflux mai mare de oxigen, celulele din anumite zone ale creierului şi corpului primesc o cantitate mai mică de sânge şi oxigen.
Rezultatele pot fi:
Ameţeală;
Stare de confuzie;
Vedere înceţoşată
Intensificarea ritmului cardiac;
Senzaţia de sufocare;
Amorţeală şi furnicături în extremităţi;
Mâini reci şi umede;
Rigiditate musculară;
Incapacitatea de a respira cu uşurinţă.

Medicația poate ameliora cat de cat simptomele, dar netratând adevărata cauza, problema nu se rezolvă.
Acirifmaz, stiu ca simptomele sunt foarte neplacute, insa - stai linistita, nu iti mai imagina tot felul de scenarii catastrofice, deoarece, hiperventilaţia nu este periculoasă, organismul are mecanisme de protecţie foarte eficiente!

Problema se poate rezolva printr-un demers psihoterapeutic, poti invata sa iti monitorizezi ritmul respirator si sa înveți să respiri abdominal - pentru a-ti echilibra respiratia, pentru a te simți mai liniștită.
Simptomele de stres, anxietate hiperventilație pot fi rezolvate printr-o platformă online de tratarea a acestor probleme.
Mai multe informații poți găsi în site (www.psihoutil.ro) sau poți accesa acest link:

http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online-a-anxietatii/

Așadar, modul în care respirăm este extrem de important şi influenţează starea noastră de bine. O respiraţie adâncă şi regulată este specifică unui organism calm şi relaxat, o astfel de respiraţie este incompatibilă cu agitaţia şi stresul. După perioade lungi de stres cronic ajungem să respirăm tot timpul mai alert, mai sacadat, fără să ne dăm seama iar echilibrul trebuie restabilit.
Un exemplu de exercitiu pentru respiratia completa, gasesti accesând link-ul:

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/tehnica-respiratiei-complete/

Dacă te pot ajuta și cu alte informații, cu drag!

Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Acirifmaz (acum 10 ani)

Multumesc foarte mult pentru sfaturi si explicatii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Va recomand un consult la internist sau pneumolog. Aveti nevoie de investigatii deoarece nu puteti stii ce anume a determinat acaesta simptomatologie. Nu mai luati medicamente fara avizul unui medic deoarece puteti agrava sau masca o afectiune. Nu trebuie sa va fie frica de un consult si o radiografie pulmonara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta umbrarescu (acum 10 ani)

fetita mea are3 ani si cand e racita respira greu parca isi tine aeru dar culmea ca noaptea doarme foarte linistita abia aud ca respira dar totusi ma ingrijoreaza ?va rog imi dati si mia un sfat util doamna doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 9 ani)

Buna seara.am o problema cu gatul ce cateva luni bune,am fost la control de doua ori si am luat tratament dar tot mai am proble.sunt fumatoare si asta ma ingrijoreaza si mai tare.pana acum ma durea,ustura si ma tinea,nu foarte dare dar era ceva deranjand,acuma ma tine ceva in cat si in capul pieptului si simt ca sunt uscata din gat pana in capul pieptului.nu stiu ce se intampla dar sunt speriata.ma puteti ajuta cu un sfat va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioachim (acum 9 ani)

Buna Nicolteta! Am vazut postarea ta si imi pare rau! cunosc o soluti care ar putea sa te ajute foarte bine. Scrie-mi pe privat si vorbim. O zi faina in continuare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

david31 (acum 9 ani)

buna,poti sa imi spui si mie medota?...sau care ar fi acele solutii?..multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Acirifmaz (acum 9 ani)

David, raspunsul de mai sus e pentru tine. Insanatosire grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

narcis (acum 8 ani)

Te salut Ioachim , referitor la respiratie grea am o intrebare la fel ca Nicoleta , as vrea sa te contactez daca se poate . Lasa- mi numar de tel. pe email . Multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum un an)

Buna dimineața am și eu aceași problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11704310666 (acum 3 luni)

Anutămă terog și pe mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11704310666 (acum 3 luni)

Mă poți ajuta și pe mine terog sufer la fel !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
david31 (acum 9 ani)

si eu am aceiasi problema cu respiratia,a rezolvat cineva ceva?..chiar nu stiu unde sa ma mai duc sa imi revin...

casc,oftez ca sa pot respira normal..

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Acirifmaz (acum 9 ani)

Buna! Dupa cum ai vazut si eu am avut aceeasi problema, dar din fericire acum nu mai am nimic. Dupa cateva zile de la postarea intebarii am fost la un doctor care m-a consultat, mi-a facut radiografii la inima si plamani, dupa care mi-a spus ca nu am nimic si ca trebuie sa fie de la lipsa de calciu si vitamine.. Mi-a prescris o reteta cu diferite vitamine si calciu. In urmatoarea zi am inceput sa le iau; dupa o saptamana si ceva sau 2 (nu mai retin) am inceput sa respir si mai greu ca inainte. Mama vazand ca respir de minute in sir din ce in ce mai greu a sunat la ambulanta si uite asa am ajuns la spital. Acolo mi-au pus o perfuzie si apoi m-au trimis de la un doctor la altu pentru consultatii si radiografii, (fiecare spunandu-mi ca nu am nimic si ca sunt sanatoasa) vazand de la consultatii si la radiografii ca sunt bine m-au trimis la psihiatrie :D (sunt sanatoasa si mental, nu pentru asta m-au trimis) acolo doamna doctor mi-a pus un set de intrebari dupa care a ajuns la concluzia ca am avut cu ceva timp in urma un atac de panica si de aceea respiram greu.(mi-am dat seama de la ce facusem atacul de panica si adevarul e ca dupa perioada in care s-a intamplat, a inceput sa-mi fie rau cu pauze de saptamani, luni, in care ma simteam bine; mi-a prescris si dinsa o reteta cu un singur medicament si de la acela mi-a trecut. Asta e povestea despre ceea ce mi s-a intamplat si cum m-am facut bine. Sfatul meu e sa mergi la un doctor sau daca vezi ca respiri extrem de greu, mergi la urgente, acolo sigur isi vor da seama ce ai. Sper sa te faci bine! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

david31 (acum 9 ani)

poti sa imi scrii in privat?..si eu am avut atac de panica,am fost peste tot..si la psihiatru..dar mi-a dat xanax.dar nu a avut efect

ce medicament ti-a dat?

multumesc frumos pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

david31 (acum 9 ani)

sau uite mail-ul meu si scrie acolo..ms [email protected] astept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ciorecan (acum 7 ani)

david31 si eu sunt la fel ca tine si ca baiatul de 19 ani... nust ce sa mai fac noaptea nu pot respira ... ziua... cateodata.... dau orice bani orice care ma poate ajuta sa ma fac bine .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485671987 (acum 7 ani)

Ce medicamente ti-au dat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp327701 (acum 6 ani)

Buna , am aceleasi sintome ca si tine te rog imi poti spune despre ce medicament este vorba ? Imi poti scrie pe mail te rog alexandruborisov@ adresa_web_filtrata Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11571697758 (acum 4 ani)

Ai mai gasit vreun medicament care te a ajutat.....dacă da te rog sa mi l scrii si ti multumesc din suflet....Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Pag 1 din 5