Poate fi tbc? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de miha790 cu 12 ani in urma

Am mai postat o intrebare si nu am primit raspuns pe site, drept urmarem mi-am facut 1 film la plamini, si asistenta care mi-a citit filmul ma speriat ingrozitor k se vede ceva pe ambii plaminii, k poate e urme , poate e tbc si i-am raspuns k nu am avut niciodata tbc, doar am fost suspecta, am avut o pneumonie si se vedea ceva pe stangul sus, dar nu a fost decat pneumonie si acum preventiv am facut 1 film dupa 1 an si 4 luni,ma trimis la medicul pneumolog, care ma cunoaste , ma are in evidenta lui si mia zis k e doar urme, nu e nimik activ,l-am intrebat, de ce cand fac amigdalita ma doare spatele si de multe ori cand mi rece simt o durere exact in lokul unde am fost suspecta mia zis k am 1 nerv sensibil, si mia zis sa nu o cred pe asistenta k nu stie, .Acum ma intrem oare medicul a citit corect filmul, care e diferenta intre urma si o boala activa,si e posibil sa am un nerv sensibil, si atunci kand mi rece sau fac amigdalita sa ma doara spatele?inainte dea fi suspecta nu aveam probleme cu spatele, doar kand aveam lipsa de calciu, aspet raspuns , va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Mary (acum 12 ani)

Ca sa fi sigura de diagnostic trebuie sa-ti faci analiza la sputa adica dimineata fara sa te speli pe dinti scuipi intr-un flacon steril cumparat de la farmacie dar tragi din gat flegma nu doar scuipi si il duci la un laborator de analize .dar tu ai ceva simtome adica tuse,febra.frison,transpiratii noaptea ,ai scuipat vreodata sange ?mergi la un medic pneumolog cu rezultatul .daca esti din bucuresti mergi la sp marius nasta sector 5.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

De cand citeste asistenta radiografiile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua

Medicul pneumolog care v-a consultat, a precizat ca (daca dvs ati redat corect discutia cu dansul) ca sunt "urme", adica sechele de TBC dar nu boala activa?
daca da, atunci inseama ca dvs ati avut candva TBC dar o forma usoara care a fost "vindecata" de propriu organism fara sa apara manifestarile de TBC si sa urmati tratament. Organismul are un aparat de aprare, imunitar, capabil sa distruga agentii patogeni atunci cand sunt in cantitatii mici. Cand acestia sunt in cantitati mai mari, capacitatea de aparare este depasita si apare boala.

La dvs au ramas urmele de boala, sechelele, fara ca dvs sa stiti.

In ceea ce priveste sensibilitatea pe care o descrieti este bine sa consultati si un reumatolog/ neurolog. Poate fi o nevralgie intercostala.
Daca va stitit cu hipocalcemie in antecedente, puteti sa refaceti calcemia serica si medicul de familie sa va prescrie tratament sau sa va trimita la un consult de specialitate.

Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: