Pleurezie usoara (apa la plamani putina) raspuns medic

Boli respiratorii Capillariasis Pleurezie tuberculoasa
Intrebare postata de AnielaPtr cu 11 ani in urma

Buna dimineata!
Am 21 de ani si fost diagnosticata in urma unei radiografii toracale cu pleurezie, sau, mai exact scria acolo reactie pleurala cu mici infiltratii de lichid. Mentionez ca radiografia am facut-o la aproape 3 satpamani dupa debutul tusei, timp in care s-a crezut, mai intai ca e alergie la aerul conditionat, apoi ca este o bronsita acuta. Mi s-au dat antibiotice si antiinflamatoare (7 zile pt asa-zisa bronsita), apoi 10 zile antibiotice si antiinflamatoare mult mai puternice pentru pleurezie.
Ceea ce ma intriga, oarecum, este ca nu am simptomele normale nici pt bronsita, nici pt pneumonie, nici pt tbc. Ma bucur ca nu am avut frisoane, dureri de cap, febra numai la 37 s-a oprit, deci nici nu a fost febra, nu am transpirat mai mult decat e normal in aceasta perioada, nici nu ma simt obosita si pofta de mancare as zice ca am. Practic, eu ma simt perfect, in afara de faptul ca tusesc, la inceput a fost seaca, apoi cu expectoratii de foarte mici cantitati, culoare albicioasa, translucida sa zic asa. Acum nu mai tusesc asa de rau, dar e mai mult cu expectoratii, insa foarte putine.
Nu mi s-a propus punctie si sper din suflet sa nu fie cazul, pentru ca nu stiu cat de dureroasa este, insa grija mea cea mare e sa nu fie de natura tuberculoasa cum am inteles ca se intampla mai ales in cazul varstei mele.
Adevarul este ca nu inteleg cum ar putea sa se retraga apa aceea doar cu antibiotice, pentru ca pana la urma e vorba de un lichid. Dupa acest tratament merg din nou la medic sa imi spuna daca sunt bine, insa doar ascultand plamanii isi da seama daca sunt bine?
V-as fi foarte recunoscatoare daca as primi un raspuns! Sper ca m-am facut inteleasa. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Reactia pleurala este mica si poate aparea in cadrul pneumoniilor. Tratamentul in cazul pleureziilor in cantitate mica este cu antiinflamatoare. Antibioticul este recomandat pentru afectiunea de baza( pneumonie). Dupa 2-3 saptamani de la diagnostic si tratament se face o radiografie de control pentru a observa evolutia leziunilor( de asteptat- vindecarea). Examenul clinic( ascultatia plamanilor) trebuie urmata de aceasta radiografie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

AnielaPtr (acum 11 ani)

Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid! Inteleg ca ma pot linisti si ca nu e de natura tuberculoasa. O zi placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornel (acum 11 ani)

exact si eu am putina apa la plamini.am 40ml.cum sa ma lecuiesc fara puncrie imi spune cineva varog...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 9 ani)

Mergeti la Salinele de la Slanic Moldova, Ocnele Mari..., la Techirghiol pt tratament cu namol si apa sarata din lac, la Govora pt aerosoli....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisa (acum 9 ani)

Buna seara! Am vazut cazul de mai sus si m-am gandit ca poate ma lamuriti si pe mine ca nici acum, dupa aproape o luna de zile nu sunt totalmente lamurita:( Sunt diagnosticata cu pleurezie tbc. In urma cu aproape o luna ma confruntam cu o durere insuportabila de coasta dreapta, exact sub san, (unde sta "balena" sutienului, sa fiu mai explicita)cand tuseam sec simteam ca "fac pe mine":(( de durere, respiram intrerup,(cand expiram), pe spate nu puteam sa ma asez cum trebuie din cauza ca respiram cu portia:( Frisoane am avut o singura noapte, tuseam sec de vreo 3, 4 saptamani, poate chiar mai mult, din cauza unei sau unor :( raceli netratate corespunzator:( Am fost la medicul de familie unde m-a diagnosticat cu nevralgie intercostala si mi-a administrat midocalm, ketonal forte, nevralm si i-am cerut sa-mi dea si un antibiotic deoarece simteam ca e nevoie si de asa ceva... Dupa ce am luat klacid si tot ce mi-a mai dat vreo 3 zile n-am simit nici un fel de ameliorare asa ca am hotarat sa merg la urgente! Dupa ce mi-a facut un tador intramuscular si antiinflamatoare in vena si dupa ce eu i-am cerut medicului sa-mi faca o radiografie m-a trimis acasa spunandu-mi ca e o viroza mai urata si sa "merg" pe tratamentul dat de doctorul de familie. Filmul meu l-a vazut si o doctorita care "citea filme'''''''' si mi-a spus ca e inflamata un pic pleura stanga si ca am pneumonie, iar dupa aceea ducandu-ma la doctorul care m-a primit la urgente mi-a zis de fapt ca nu e pneumonie ci o viroza mai urata ( asa cum am mai repetat si mai sus). M-am hotarat dupa 2 zile sa ma duc la spitalul tbc, pentru ca durerea din stanga se mutase in dreapta, pe coasta, sub san, sa ma internez, eventual, sa fac niste investigatii mai amanuntite! M-a internat d-na doctor iar in urma unei ecografii mi-a spus ca am pleurezie, nu-mi spusese de ce natura e. In aceeasi zi mi-a facut testarea pt sinerdol, pirazinamida si etambutol. A doua zi mi-a dat cateva pastile, nu mai retin exact cat, iar a treia zi luam cate 10 pastile( 4 etambutol, 4 pirazinamida, 2 sinerdol mari), ca si acum de altfel, plus liverplus 3 pe zi si zencopan una inainte de a manca, dimineata. Intr-adevar ma simt mult mai bine acum, cu toate ca mai am apa la plamani, si simt inca durerea in dreapta cand respir adanc si in spate parca,( s-a exprimat ca mai e cam cat o lama, cand m-am internat aveam cam sub un cm, cum a vazut la ecograf si mi-a spus ca nu e nevoie sa facem punctie ca e putina.
Problema mea e ca nu sunt sigura ca e pleurezie tbc, si ca speer din tot sufletelul meu ca iau tratamentul corect pt ce am eu in organism. Toate zilele de cand am inceput sa administrez tratamentul am fost speriata si nelamurita:(
Sanatate va urez, ca-i mai buna decat toate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexia (acum 9 ani)

Buna! Si eu trec printr-o situatie asemanatoare. Tu cum te simti dupa administrarea tratamentului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosa monica (acum 8 ani)

Am cancer pulmonar gr.2 operat fara metastaze, am facut 6 sedinte de chimio am un an de la operatie, iar acum am avut o durere in spate , am facut ovradiografie si mi-a spus cavam un pic de apa la plamin , oare este grav avind in vedere ca am cancer? Va rog sa-mi raspundeti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: