Nu pot respira,de ce? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de beatrice andreea sorina cu 9 ani in urma

Buna ziua! De ceva timp am tot felu de simptome: ameteli,lipsa poftei de mancare,nu pot respira si incep sa tusesc pana in momentu in care elimin o secretie din gat,plus aritmii.Am fost si am facut zeci de controale la neurologie,cardiologie,endocrinologie si alte analize sanguine dar toate au iesit perfect,deci as putea spune ca sunt sanatoasa tun.Astfel as dori un sfat pentru a putea intelege de ce simptomele mai sus precizate continua? va multumesc!Andreea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Va recomand si un consult pneumologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

membru277052 (acum 9 ani)

Doamna doctor va rog să-mi spune-ți ce am,de7zile am o problema cu respiratia,respir greoi am o mucoasa in gât obosesc repede ,si nu am pofta de mâncare .si acum 4 zile am făcut un atac de panica va rog frumos să-mi raspundeti am mare nevoie va rog frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Aveti nevoie de un consult pneumologic/boli interne, investigatii, stabilirea unui diagnostic si a unui tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Doamna Andreea, daca toate analizele sunt ok, iar medicii va spun ca nu exista nicio afectiune medicala, atunci o parte din aceste simptome ar putea fi reactii la stres sau expresii ale anxietatii.
Anumite simptome, ca de exemplu: ameteala, accelerarea ritmului cardiac, dificultatea respiratorie pot aparea si in timpul unui atac de panica.
In concluzie, daca simptomele sunt doar expresii ale stresului, anxietatii sau ale atacului de panica si nu au cauze medicale, atunci sunt indicate sedinte de psihoterapie pentru tratarea acestora.
Daca aveti intrebari puteti sa-mi scrieti, dar si sa cititi accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: