Nelamuriri

Boli respiratorii
Intrebare postata de capbun cu 15 ani in urma

Buna ziua, am 17 ani si am cateva nelamuriri, sper ca ma puteti ajuta. Nu am avut niciodata probleme respiratorii-astm, sau altceva, si numeni din familia mea nu a avut, de asemenea. Numai ca de la o vreme, mai exact de vreo 4 luni, am o senzatie foarte ciudata, ca nu pot respira ca lumea, ca trebuie sa oftez des pentru a-mi umplae plamnii, si o stare de ameteala , am avut si dureri de cap, care se pare ca au trecut. De asemenea, inima imi bate destul de puternic, iar cand stau intinsa in pat, uneori nu pot adormni din aceasta cauza. Trebuie sa recunosc ca la inceput, cand au aparut simptomele, erau mult mai accentuate, nu reuseam sa inghit nimic, mi se parea ca ma inec, a trecut aceasta senzatie, dar acum se pare ca a revenit. maii simt uneori o apasare pe piet, care ma ameteste, si trebuie sa mentionez ca am, destul de rar, momente cand simt ca mi se opreste respiratia pentru o secunda sau doua, si apoi ma ia ameteala. acum am inceput sa si tusesc, dar nu cred ca are legatura cu dificultatea de respiratie-eu sunt racita. uneori, in special cand nu sunt ocupata, cand stau, am senzatia ca mi se infunda caile aeriene din gat si ca respri greu. Mentionez si analizele pe care le-am facut-la plamani -numai consult, si mi s-a spus ca nu am nimc, simptomle nu s epotriveau cu cele de astm, mi s-au dat medicamente, insa nu au avut niciun efect. Apoi ekg la inima, care a iesit in regula, mi s-a spus ca bataile se datoreaza stresului, apoi analizele de sange, unde calciul ionic a iesit 2,04 din normalul de 2,1-2,7, si aslo600-pentru care fac treatament. Mentionez de asemenea ca sunt o fire foarte panicoasa, m-am suspectat de toate bolile grave, iar acum nu stiu ce sa ma mai fac. Sper ca mesajul nu a fost prea lung, insa nu mai am la cine sa aplelez si m-am saturat sa nu pot respira ca lumea si sa caut pe net diferite simptome de boli grave. multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

capbun (acum 15 ani)

buna ziua, am 17 ani si am cateva nelamuriri, sper ca ma puteti ajuta. Nu am avut niciodata probleme respiratorii-astm, sau altceva, si numeni din familia mea nu a avut, de asemenea. Numai ca de la o vreme, mai exact de vreo 4 luni, am o senzatie foarte ciudata, ca nu pot respira ca lumea, ca trebuie sa oftez des pentru a-mi umplae plamnii, si o stare de ameteala , am avut si dureri de cap, care se pare ca au trecut. De asemenea, inima imi bate destul de puternic, iar cand stau intinsa in pat, uneori nu pot adormni din aceasta cauza. Trebuie sa recunosc ca la inceput, cand au aparut simptomele, erau mult mai accentuate, nu reuseam sa inghit nimic, mi se parea ca ma inec, a trecut aceasta senzatie, dar acum se pare ca a revenit. maii simt uneori o apasare pe piet, care ma ameteste, si trebuie sa mentionez ca am, destul de rar, momente cand simt ca mi se opreste respiratia pentru o secunda sau doua, si apoi ma ia ameteala. acum am inceput sa si tusesc, dar nu cred ca are legatura cu dificultatea de respiratie-eu sunt racita. uneori, in special cand nu sunt ocupata, cand stau, am senzatia ca mi se infunda caile aeriene din gat si ca respri greu. Mentionez si analizele pe care le-am facut-la plamani -numai consult, si mi s-a spus ca nu am nimc, simptomle nu s epotriveau cu cele de astm, mi s-au dat medicamente, insa nu au avut niciun efect. Apoi ekg la inima, care a iesit in regula, mi s-a spus ca bataile se datoreaza stresului, apoi analizele de sange, unde calciul ionic a iesit 2,04 din normalul de 2,1-2,7, si aslo600-pentru care fac treatament. Mentionez de asemenea ca sunt o fire foarte panicoasa, m-am suspectat de toate bolile grave, iar acum nu stiu ce sa ma mai fac. Sper ca mesajul nu a fost prea lung, insa nu mai am la cine sa aplelez si m-am saturat sa nu pot respira ca lumea si sa caut pe net diferite simptome de boli grave. multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

capbun (acum 15 ani)

buna ziua si multumesc frumos pentru sfaturi, insa nu stiu daca ati inteles foarte bine problema mea. Eu am pulsul normal-l-am masurat si dimineata, la pranz si seara si este in regula,iar bataile inimii nu le simt ca palpitatii, ci mai degraba as spune ca sunt foarte puternice. Ekg-ul l-am facut la o clinica particulara,iar dna doctor a fost foarte draguta cu mine, mi-a dat incredere. Este adevarat, si am uitat sa mentionez, ca mi-a recomandat distonocalm, dar doar in cazul in care simt nevoia, si mi-a spus ca pot venit sa fac o ecografie, daca vreau, dar a spus ca nu este necesara, deoarece ekg-ul a iesit bine. Din cate am citit pe net, aritmiile inseamna atat puls accelerat, cat si foarte slab,ceea ce la mine nu se aplica.recunosc ca poate am exagerat putin, inainte ma gandeam ca am ceva foarte grav la inima, insa dupa ce dna doctor mi-a spus ca nu am nimic, parca brusc s-au potolit si bataile inimii. Credeti ca este posibil cumva ca aceasta dificultate de respiratie sa se datoreze lipsei de calciu? credeti ca am ceva foarte grav? va mutumesc frumos ca v-ati facut timp pentru mine si o sa tin cont de sfatruile dumnavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Nu stiu ce sa spun, nu vreau sa te conving de nimic,daca obisnuiesti sa cauti informatii pe net, citeste exact care sunt investigatiile obligatorii, recomandate pt. un consult cardiac, chiar daca esti sanatoasa.....nu parerea diferitilor medici {recomandat este de a consulta mai multi }care pot fi f. draguti si datorita varstei ,te pot trata cu.....lasa, nu-i nimic. Eu nu merg decat la cabinete particulare,am un medic f.. bun ,cu o clinica privata, cu f. multe domenii, el fiind cardiologul.
Eu nu simt nici un fel de palpitatii sau batai mai accelerate ale inimii, EKG este f. bun, ecografia este ff. buna, nu am ,din punct de vedre anatomic nimic, doar lipsa de aer, cum spui si tu, blocarea cailor respiratorii la nivelul gatului ,doar cam atat, dar ac***a aparat electronic de masurat tensiunea, imi inregistra aritmii , in momente de tensiune diferite, fie mici de 8 si ceva , fie de 13. Pulsul este tot timpul intre 50 si rar 60. Banuind aceste aritmii, am cerut aceasta monitorizare care s-a adeverit...mi-a dat o doza de xanax 0,25 / zi , care s-o iau in doua transe iar pt. noapte calmepam, tot jumatate de tableta. Aceste aritmii sunt de provenienta electrica.....nu stiu ce sa-ti mai spun, tu procedeaza cum crezi de cuviinta, eu ti-am spus doar o parere,legata de aceast sindrom neurovegetativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

capbun (acum 15 ani)

multumesc frumos pentru sfaturi, deci ar trebui sa inteleg ca tensiunea este cea care arata modificarile de ritm caridiac? imi puteti da mai multe detalii, va rog frumos , legat de starea dumneavoastra?cam la cat timp ar trebui masurata tesniunea? eu am masurat-o odata cand eram calma si a iesit normal, 12 cu 6, parca, iar dna doctor cand m-a consultat, a spus ca este buna, 12 cu 8, parca asa era. credeti ca la varsta mea se poate sa am astfel de probleme? mai ales ca nimeni din familia mea-mama, tata, bunici, etc, nu a avut niciodata astfel de probleme. Suneti sigura ca simptomelel mele nu se datoreaza astmului? Multumes anticipat si ma scuzati daca v-am deranjat prea tare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

M-am uitat acum, in fuga la prospectul de la Distolocalm. Este exact ce ti-am vorbit eu pana acum. Deci este un beta blocant de adrenalina, tocmai pt. a face fata stresului ,emotiilor,sau anumitor faze care ar produce o cantitate mare de adrenalina. Are efect inhibitor asupra sistemului nervos vegetativ, diagnosticul ar putea fi de..nevroza astenica, nu te speria este din cauza oboselii,poate tii si o dieta...sau esti o fire mai inchisa, care pui totul la suflet... Deci este indicat in manifestari cardiovasculare ,neurovegetative.... Gata...nu stiu daca am fost destul de coerenta, dar parerea mea este ca totul se datoreaza stresului, nervilor si oboselii, nu ai asm. Cred ca ar trebui sa iei acest medicament asa cum scrie in prospect,macar 2 pe zi, nu cand crezi tu ca ai nevoie, orice tratament are o durata.....mie mi-a spus sa iau tot timpul...dar ,ce sa zic....faci cum crezi, asta este ce pot sa-ti spun....vezi cum te simti macar dupa 15-20 zile, cum scrie in prospect. Tensiunea se ia in repaus, in efort,etc. dar inca odata, nu ai probleme adevarate cardiologice ,nu stiu cum sa-ti explic....sunt probleme false datorita sistemului neuro vegetativ, sunt oameni care sufera o viata, de una ,de alta, dar medicii spun ca nu au nimic, dar suferinta este adevarata..... Asm ,nici atat nu ai ,tusea este provocata de aceste stari,ai auzit de tuse nervoasa??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

capbun (acum 15 ani)

offff, multumesc frumos mi-ati luat o piatra ffffoarte grea de pe umeri. E adevarat ca eu in primavara am tinut post integral, apoi vara aproape ca nu mancam nimic, si de atunci au aparut problemele, plus ca eu sunt o fire mai emotiva si timida, asa ca descrierile dvs se potrivesc de minune. Multumes frumos pentru sfaturi si ma bucur ca v-am gasit si ca m-ati ajutat. O sa iau disonocalm, dna doctor mi-a sugerat sa iau cam una la doua zile, zice ea ca da dependenta-nu stiu daca este adevarat. Singura mea intrebare este daca pot lua distonocalm, ac***a in vedere ca acum fac tratament cu moldamin. Multumesc inca odata, nici nu stiti in ce mod mi-ati readus pofta de viata si mi-ati inseninat seara. Multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Nu am vazut nici la distonocalm ,nici la moldamin ,ca ar exista interferente ,intre ele....Sarbatori cu bine !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

capbun (acum 15 ani)

multumesc frumos pentru sfaturi , va doresc si dumneavoastra sarbatori fericite si sa va aduca mosul multa sanatate, fericire si caldura in suflet.Va multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliu lisandru (acum 15 ani)

poti sa faci ecograf la inima si acolo vei sti sigur daca ai ceva sau nu .esti foarte speriata de orice fel de boala .Te-am mai vazut si pe alte situri.Nu cred ca la varsta ta este indicat distonocalmu ,autosugestia cred ca te imbolnaveste .mai bine mergi la un psiholog .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elvis (acum 13 ani)

acelasi sintomev le m de 3 ANI
\\NU STIU CE SA MAI FAC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru (acum 11 ani)

si eu aceleasi simptome nu stiu ce sa iti zic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: