Modificari de tip bronsitis raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de lee131079 cu 12 ani in urma

In august 2009 am facut o pneumopatie interstitiala deoarece am baut o bere f.rece in timpul lucrului,dupa un efort fizic intens,eram epuizat,plus ca afara era canicula.Au urmat luni groaznice de suferinta fizica:dureri de spate cu junghiuri,tuse,transpiratii la cel mai mic efort,astfel incat am renuntat si la servici lucrand in constructii.De vreo 2 luni m-au lasat durerile de spate si lucrurule parca se pun la loc.Dar, caci exista din pacate unul,la ultima radiografie din luna martie medicul imagist mi-a spus ca am modificari de pneumonie interstitiala cu componenta bronsitica,pe ambele campuri.M-a avertizat ca daca acasa am mucegai sa fac ceva cu el ca s-ar putea sa fie si din aceasta cauza.Intr-adevar,am dormit intr-o camera cu mucegai dar din octombrie anul trecut am schimbat camera.Acum,singurul lucru care ma deranjeaza este o senzatie de jena,durere in gat,uneori ca un nod dar care nu impiedica intrarea aerului.Am o oarecare greutate in respiratie dar numai cand stau in picioare sau merg,pe o scara de la 1 la 10 as spune 1,cam acesta ar fi niveleul insuficientei mele respiratorii.Culmea e ca daca fac efort(urcat de munte,alergat)nu am probleme cu respiratia si aceste senzatii dispar pana imi revin din oboseala.M-am testat singur la efort.Nu mai transpir decat in mod normal.Ce vreau sa va intreb:aceste modificari bronsitice se pot vindeca? Este acesta un inceput de astm?Vreau sa ma vindec caci vreau sa ma intorc la lucru,eu nemailucrand de un an si jumatate, deci nu am asigurare medicala si nu imi permit consultatii scumpe.Ce as putea sa fac?Imi doresc din suflet sa nu ajung sa fac astm ca stiu ca nu se poate vindeca decat ameliora.Eu iubesc muntele si am nevoie de plamani buni sa il pot urca.Va rog sa imi ma ajutati.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu fii asa de disperat! Daca tu suporti bine efortul fara sa obosesti este OK. Mucegaiul din camerele umede poate determina crize de astm bronsic , dar nu el e detetrmina boala, doar criza! Adica daca ai astm bronsic si esti alergic la mucegai nu este indicat sa stai in camere cu mucegai. Atat! Tu nici nu mai stai in camera cu mucegai si nici nu ai manifestari de astm din cate ai descris aici.
Probabil ca radiologul vede pe radiografie un desen interstitial mai accentuat, dar asta poate apare in multe boli si nu numai. Chiar un torace mai voluminos determina un aspect de interstitiu mai accentuat. Asa- zisele "modificari de pneumonie interstitiala cu componenta bronsitica" sunt f. nespecifice. Daca nu sunt insotite de febra, tuse cu expectoratie trenanta, atunci nu sunt nici bronsita, nici pneumonie. Eu cred ca poti sa mergi la lucru linistit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

lee131079 (acum 12 ani)

Multumesc pt. raspuns si incurajare.M-ati mai linistit si in curand ma intorc la lucru.In gat mai persista acea jena dar de o intensitate mai mica.Beau mult ceai de urzica de vreo 2 saptamani si m-a ajutat mai mult decat orice pana acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: