MICRONODUL SOLITAR PULMONAR

Boli respiratorii
Intrebare postata de yushu cu 11 ani in urma

Buna ziua, va rog frumos sa-mi explicati cum se interpreteaza urmatorul rezultat al unei tomografii computerizate toracice realizata pe data de 13.09.2012 :
- Micronodul solitar LSS.
- Formatiune buloasa lingulara superioara stanga
- Leziuni fibro-interstitiale nespecifice pulmonare stangi
- Formatiune expansiva tiroidiana lobara dreapta.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
YUSHU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

adresati-va unui endocrinolog pentru formatiunea expansiva tiroidiana lobara dreapta. micronodulul pulmonar se analizeaza in contextul bolii de fond.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

yushu (acum 11 ani)

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul Dvs.
Imi cer scuze, dar la primul anunt postat, nu am pus pe site decat concluziile tomografiei, nu si detaliile. Am sa le adaug acum si cu tot respectul va rog frumos sa le comentati (in legatura cu dimensiunea lui, etc.) La o interpretare a unui alt medic pnemolog care s-a facut astazi, mi s-a spus ca nu trebuie sa-mi fac nicio grija, eventual sa mai fac o tomografie peste un an ca sa vad daca a mai crescut sau nu; nu mi s-a spus clar daca conform rezultatelor detaliate ale tomografiei este benign sau are posibilitatea sa devina malign in timp. Va rog inca o data daca imi puteti da un raspuns mai clar pe baza noilor date. anexez mai jos rezultatul complet:

Examinarea CT toraco-pulmonara, nativa si post contrast i.v, evidentiaza:
-plamani cu distensie aerica normala, in contact cu peretele toracic si diafragmul pe toata suprafata lor;
-masa nodulara de tesut moale, bine conturata, ac***a diametrul de 5,3 mm, situata in segmentul lingular superior al lobului superior stang;
-arie rotunjita hipertransparenta, bine conturata, cu diametrul axial de 11mm, izolata lingular superior stanga;
-mici tracturi fibroase liniare si in banda situate lingular inferior stanga;
-trahee si bronhii cu lumene libere;
-loja timica cu insule confluente de tesut moale si grasos, specific varstei;
-glanda tiroida asimetrica prin crestere dimensionala a lobului sau drept, acesta ac***a dimensiuni axiale de 37/24mm si structura neomogena prin prezenta de arii centrale hipodense pre si post contrast;
-absenta maselor adenopaticemediastinale si/sau lichidului liber intrapleural;
-ficatul si glandele suprarenale fara procese focalizate;
-piesele scheletice cuprinse in campul de examinare fara leziuni cu substrat tumoral.

va multumesc inca o data pentru intelegere si astept raspunsul Dvs.

yushu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: