Mici filoane negre in sputa raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de ada2113 cu 13 ani in urma

Am de 2 ani de zile u tuse seaca de care nu mai scap. Am tot facut radiografii si am avut diferite diagnostice : pneumonie interstitiala, brosita asmatiforma, bronsita cronica obstructiva , astm (acesta fiind ultimul). am urmat si diverse tratamente cu antibiotice, naturiste , spray uri - frenolin , ventolin. Acum iau seretinde si continui sa tusesc. Tot de 2 ani elimin il sputa firiosoare negre , cateodata ca niste ghemotoace. Nimeni nu le da importanta - imi spun ca este de la praf de la poluare insa pana acum 2 ani nu am avut asa ceva (si de ce as avea numai eu si cei de langa mine nu - doar respita acelasi aer). Am observat ca tusesc mai rau cand elimin aceasta negreala. Daca sunt racita se elimina si pe nas cand il suflu. Nu stiu ce sa mai fac speram ca de la seretide si mi treaca insa nu simpt nici o ameliorare. Nu tusesc noaptea doar ziua - in special cand vorbesc. Cand nu vorbesc im vine mai mult sa ignesc. Nu am idee ce sa mai fac si unde sa ma mai duc .
Poate fi aspergilius? cum il pot depista?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru investigarea unei astfel de tuse trebuie cunoscute în primul rând următoarele aspecte:
1.eşti fumătoare?
2.lucrezi în mediu toxic?
3.aveţi probleme ORL (nas, gât, urechi)?
4.aveţi probleme cu stomacul (dureri, arsuri)?
5.faceţi tratament pt. hipertensiune arterială (şi cu ce)?
6.aţi avut infecţii la plămâni în trecut?
7.aveţi şi probleme de respiraţie (respiraţie grea)?
8.aveţi alergii?
Răspunde-ţi-mi întâi la aceste întrebări.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

ada2113 (acum 13 ani)

1 nu fumez
2 lucrez in invatamant nu este mediul toxic
3 amigdalele le am putin marite si am 2 puncte albe pe una,
4 nu am probleme cu stomacul in sensul de reflux - am facut investigatii , foarte rar ma doare
5 nu fac tratament pentru hipertensiune
6 nu am avut niciodata infectie la plamani
7 nu am respirat mai greu decat dupa ce am inceput sa iau seretide
8 nu am alergii am facut testele
singurele probleme cu care ma stiu de mult sunt pietrele si infectiile din cand in cand la rinichi (am avut pielonefrita) si cand am facut acum un ecograf mi a spus ca am colecistul cudat (ceea ce spre rusinea mea nu prea stiu ce inseamna si nici nu am luat in seama)

va multumesc frumos de ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

1-da, 2-nu, 3-nu, 4-uneori, 5-nu, 6-nu, 7-nu, 8-nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex29 (acum 12 ani)

am si eu aceeasi problema de vreo 3 ani...ai reusit cumva sa te tratezi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tanasa Ilie (acum 10 ani)

Am fost 42 de ani ! Da , Da .. , Da , Nu , Da, Da , Nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va trebui să faceţi un control ORL şi să trataţi eventualele afecţiuni ale acestei sfere, precum şi să faceţi o radiografie pulmonară pentru a a exclude eventualele afecţiuni pulmonare care au expresie radiologică. Dacă tusea persistă şi după aceste măsuri luate, este indicată efectuarea unei fibrobronhoscopii (vizualizarea directă a căilor respiratorii).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Tusea seaca persistenta poate fi, f. posibil, un simptom de astm. Teoretic, Seretide-ul ar trebui sa functioneze. Intrucat nu va ajuta, e f. posibil sa fie vorba de o alta boala.
Aceste firisoare negre din sputa sunt cel putin suspecte. Poate e doar sange inchegat si atunci intra in calcul toate cauzele hemoptiziei (adica prezenta sangelui in sputa). In orice caz, in primul rand, ar trebui facut un examen de sputa, inclusiv citologia sputei. Dar, obligatoriu, radiografie pulmonara si, eventual CT pulmonar. In functie de rezultate, se vor face alte investigatii , mai complexe (fibrobronhoscopie, lavaj alveolo-bronsiolar, teste imunologice etc.), tinand cont si de faptul ca simptomele treneaza de 2 ani. Va recomand un spital de pneumologie intr-un centru universitar!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada2113 (acum 13 ani)

Multumesc frumos.
Singurul lucru care l am facut pana acum este radiografia care a fost citita de 2 medici - unul a spus ca am bronsita cronica si a mai notat ceva si de bronsiectazii dreapta si al doilea pe aceasi radiografie a zis astm. La spirometrie valorile au fost scazute.
Problema este ca asta vreau si eu sa fac exact ce ati zis dumneavoastra insa nu stiu unde sa ma mai duc - daca stiti vreun medic sa mi recomandati in Pitesti sau Bucuresti dar care sa nu rada de mine cum am mai patit cand spun despre aceste firisoare si sa nu mi spuna ca e de la poluare sa fac macar niste teste sa vad ca este praf sau orice ar fi - pentru ca banuiesc ca se poate analiza (pentru ca mai am putin si o sa mi pierd si serviciul din aceasta cauza pentru ca eu trebuie sa vorbesc foarte mult si nu mai pot pentru ca dupa cateva propozitii imi vine sa tusesc). Nu stiu daca este sange poate doar daca acesta este negru negru cand se elimina.M am gandit sa ma duc sa mi fac eu eu o analiza la sputa contra cost insa nu stiu care anume pentru ca am vazut la laborator ca se face pentru bacterii, pentru fungi si mai era ceva dar nu mai stiu.

Astept raspunsul dvs in cazul in care puteti sa mi recomandati pe cineva. Am vazut ca dvs aveti in Cluj, daca oferiti cumva consultati si mai aproape de Pitesti va rog sa mi spuneti si voi veni.

Multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Eu sunt din Cluj si lucrez doar aici. Va recomand "Institutul de Pneumologie M. Nasta din Bucuresti " unde aproape oricine va va trata cu simt de raspundere, dar mi-e greu sa va dau nume. Pot sa va spun ca sunt doctori f. competenti si laboratoare f. bune. Incercati sa vedeti prin telefon daca puteti obtine o programare pt. ca este destul de aglomerat.
Examene din sputa se pot face mai multe, dar e necesar sa va coordoneze un doctor pneumolog, dar asta numai dupa ce va consulta, vede cum arata sputa, vede o radiografie si un CT etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

"Institutul de Pneumologie M. Nasta din Bucuresti " ,dr. Tabacu,era sa ma omoare daca nu ajungeam la Timisoara.....unde am ajuns f. grav nimeni nu-mi mai dadea vreo sansa, am stat 7 luni internata si nici acum inca nu sunt recuperata,dintr-un diagnostic si un tratament gresit.....asa ca aveti grija

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pistol (acum 13 ani)

am astm bronsic,acum 4 zile am criza,tusesc cu toate ca am fost la medic,am primit oxigen,tratament cu ampicilina si miofilin.am avut tensiune 22.vad ca nu cedeaza,ce ma sfatuiti sa fac,multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

de doua saptamini am fost depistata cu tb la radiografie pulmonara sputa mi-a iesit negativa si am inceput tratamentul cu pirazinamida,isoniazida,etambutol,sinerdol si vitamine.Se poate sa fie sigur acest diagnostic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11563307279 (acum 4 ani)

Și eu am probleme de vreo 2 ani. Îmi sare din gât o flegma incolora cu puncte foarte negre. Ce poate fi? Precizez ca am o gastrită plus helicobakterul pylori care nici acum nu am scăpat de el după 4 tratamente cu antibiotic. Aștept răspunsul dumneavoastră. Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11644261162 (acum 2 ani)

Buna! Ai reusit sa gasesti care este cauza tusei si sa o tratezi? Ma aflu in aceeasi situatie si nu stiu ce sa mai fac. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21547389199 (acum un an)

Ați reusit ca scăpați de tuse?De 1 an ma confrunt cu ea și nu știe nimeni de la ce provine.Chiar nu știu ce analize sa mai fac ca m.am saturat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: