Mi-e frica, va rog o parere raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de zabestof cu 12 ani in urma

Buna ziua,

Prin Mai anul trecut am avut o durere surda in dreapta in dreptul sfarcului dar inauntru spre spate. Am fost la medic si mi-a facut un set de analize (sange, ekg, raza la plamani). Totul a iesit in regula. Prin August am inceput sa am niste flegme din piept de culoare gri. M-am panicat si am fost la pneumolog. Mi-a facut 2 radiografii (normal + profil) care au iesit bine.

Acuma, de vreo 1 sapt, am luat o gripa si tot tuseam si scuipam flegma. Am luat niste sirop si pastile si parca incepuse sa-mi treaca. Numai ca, acuma, am foarte multa flegma in piept si ieri am vazut niste puncticele de sange mici in flegma. Sunt aproape 100% ca nu erau din nas sau gingii ci din piept. M-am speriat foarte rau iar (sunt f. ipohondric din fire) si am fost iar la pneumolog. Iar raza la plamani care a iesit iar bine. Nu am dificultati de respiratie doar nasul infundat. Totusi mi-a facut trimitere la dentist, la orl si sa-mi fac un HR CT scan.

Intrebarea mea este. Pot avea o boala grava (gen cancer) care sa nu iasa pe 4 radiografii in decurs de 7 luni? Am 27 de ani si sunt fumator.

Sunt foarte speriat, va rog daca se poate sa-mi raspundeti.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

o obstructie nazala (nas infundat) in afara perioadei de viroza respiratorie (raceala) ar necesita o examinare ORL. in timpul virozei respiratorii trebuie sa cresteti consumul de lichide (caldute),

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Dara (acum 12 ani)

Daca esti ipohondru, s-ar putea chiar sa te imbolnavesti. O vorba romaneasca spune ca de ce-ti- e frica, nu scapi. Daca ai fost la dr, ti-ai facut radiografie si nu ai nimic, de ce exagerezi? Chiar vrei sa ai ceva grav? Las-o naibii de flegma, trebuie s-o analizezi cu lupa? Scuip-o, fa tratamentul dat de medic si vezi-ti de treaba. Esti prea tanar ca sa te gandesti tot timpul la boli grave. Nuzic ca nu sunt si tineri bolnavi, dar nici sa cauti sa fii cand dr iti spune ca este in regula. Consulta mai bine un psiholog sau un psihiatru, poate ai ceva la cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este posibil să fie o boală gravă dar probabilitatea este scăzută dată fiind vârsta d-vs. Oricum dacă sângerarea se repetă ar fi indicat să efectuaţi şi o fibro-bronhoscopie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zabestof (acum 12 ani)

Multumes tututor pentru raspunsuri. Am fost ieri si mi-am facut un HRCT scan si a iesit bine. M-am mai linistit.

Sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: