Fibroza chistica sau mucoviscidoza

Boli respiratorii Fibroza chistica Enzimopatie Pneumonie cu fibroza chistica
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am un baietel de 4 ani si jumatate si are 12,5kg. Nu stim unde sa mergem cu el pentru investigatii.Nu am aflat ce i se intampla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

adriana36106933 (acum 15 ani)

Pai..pediatrul nu v-a indrumat niciunde???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George51102422 (acum 15 ani)

eu va recomand sa mergeti la spitalul de pneumologie,MARIUS NASTA din BUCURESTI,LA DR MARTA PT INVESTIGATII!!!VA DORESC MULTA SANATATE!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petruta34 (acum 15 ani)

nu-mi vine sa cred ca si la Buc se pot intampla unele lucruri...pana acum dr pediatru nu v-a indrumat ptr analize suplimentare?Poate totusi nu va fi vorba de fibroza...Dar cred ca pana la aceasta data aveti raspunsul la problema dvs.Am o fetita ce sufera de aceasta boala...este bine cu ajutorul Domnului si al doamnei doctor ,speram sa fie si-n continuare.Poate daca si statul s-ar implica mai mult!!!caci aceste familii au nevoie de mult ajutor ...acum nici medicamentele precum "kreon",sau fluimucil nu mai sunt compensate...sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un copil cu suspiciue de aceasta boala ,fibroza chistica,si mi sa zis ca la conceperea altui copil de aceeasi parinti ,la copil tot exista sanse sa aiba aceasta boala.este adevarat?Sau sa-mi explice cineva ,care este cauza aparitiei acestei boli.Va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B.3 (acum 15 ani)

boala este genetica si este posibil ca orice alt copil conceput de dumneavoastra si sotie sa o aiba ,insa in aceeasi masura copilul poate fi sanatos..prin anumite teste facute din lichidul amniotic cand sotia ramane insarcinata vi se poate spune daca bebelusul este sau nu sanatos si puteti lua decizia pe care o considerati corecta:pastrarea sarcinii sau avortul..deci aveti sanse sa faceti copii sanatosi...revenind insa la copilul suspect de fibroza chistica ar trebui cat mai urgent clarificata problema pt ca el sa beneficieze de medicatia corecta..atat dumneavoastra,parintii cat si copilul trebuie sa faceti teste genetice pt confirmarea bolii..a-ti facut?multa sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o verisoara de gr I care a nascut un copil cu o afectiune de mucoviscidoza.eu sunt insarcinata in 11 saptamani si as vrea sa stiu ce analize tb sa fac si unde se pot face acestea.mi-e teama sa nu fie ereditara,dar pana acum nu s-a auzit de asa ceva in familia noastra.copilul ei are acum 4 ani si este ingrijit si protejat foarte bine de familie.va rog un rasp rapid.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B.3 (acum 15 ani)

intreaba medicul ginecolog la care mergi...el o sa-ti recomande laboratorul care face astfel de teste...insista sa faci aceasta analiza te rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am 49 de ani nu am intrat inca la menopauza dar de mai bine de un an de zile am anumita stari :ma enervez foarte repede, am mincarimi ale pielii, nu dorm de cit 2-3 ore pe noapte , fierbinteli ale corpului . Nu stiu precis de la ce provin toate acestea. Va rog daca ma puteti ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o nepotica careia i s-a facut testul care depisteaza mucoviscidoza si i-a iesit 76 dintr-o limita de 80.as dori sa stiu daca aparatul se poate insela sau daca exista alti factorii care pot influenta sa iasa pozitiv.va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Multumesc echipei Sfatul medicului.ro pentru raspunsul acordat.
As dori sa detaliez un pic cazul meu.Baietelul meu are acum 1 an si 11 luni .Sa inceput totul in octombrie cand avea mari dureri de burta ,si am mers cu el la spital ,si i sa facut diferite analize si au gasit ca are pneumonie si in general sunt afectate cam toate organele interne dela acesta pneumonie si durerea de acolo vine.
Dar sa facut si analiza sudorii care a iesit la limita cu coeficientul de 60.Astfel sau luat probe de sange pentru testul de laborator(probele sau luat pe 15 noiembrie si mi sa spus ca timp de o luna jumate sunt gata,dar dupa asta mi sa spus sa astept inca 3 luni ca nu este gata inca ,poate sa-mi zica cineva de ce????va multumesc!)
Mam informat pe internet despre aceasta boala grava si unele simptome baitul meu nu le are.
De exemplu : este plin de energie si alearga toata ziua,are forta ,nu ete sarata pielea(dar are un miros de clorura parca,asta are dar nu in totdeauna),i se ridica cucoselul(dar din nastere sa nascut cu o mica malformatie).
Acuma noi asteptam rezultatul de la genetica dar nu mai putem astepta ca iar incepe sa aiba dureri de burta si are temperatura.
Poate sa-mi zica cineva ce sa facem si ce sa cred reesind din ce am spus mai sus.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

se poate cumpara produse de la farmacia dona din alba iulua de pe net, si cum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B.3 (acum 15 ani)

aparatul se poate insela...testul genetic e cel mai important.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B.3 (acum 15 ani)

este un test genetic...din cauza asta dureaza atat.fibroza chistica este o boala care afecteaza organele producatoare de mucus..cele mai grav afectate sunt pancreasul si plamanii...durerile de burtica pot fi cauzate de pancreas,bila etc...asta in cazul in care are fibroza chistica.semnele nu sunt la toti la fel de asta cel mai important este sa asteptati testul genetic.multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fibroza chistica (acum 14 ani)

Buna ziua, poate este un pic cam tarziu sa raspund acum. Fibroza chistica este o boala genetica. Copilul se naste cu fibroza chistica, el mostenind o gena cu mutatie de la mama si una de la tata. boala afecteaza multe organe ale copilului, cele mai importante fiind plamanii (copii fac foate frecvente infectii pulmonare care duc la deteriorarea ireversibila a acestora) si pancreasul (la majoritatea pacientilor, pancreasul nu mai secreta enzimele pancreatice necesare digestiei hranei, iar copilul nu creste in greutate). Boala nu are inca un tratament curativ, care sa vindece, dar exista tratamente pentru simptome.
Pentru mai multe detalii, vizitati site-ul Asociatiei de Fibroza Chistica din Romania ([url]www.fibrozachistica.info[/url]) sau sunati la 0721096087.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: