Durere raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Cosminelu cu 12 ani in urma

Buna seara! ma numesc Cosmin am 18 ani si doresc sa va adresez o problema...ieri la scoala m-a apucat o durere la spate prin zona omoplatului. Cand am plecat spre casa, la orice pas pe care il faceam ma durea spatele si zona toracica. Spre seara, cand m-am intins in pat, am inceput sa simt pocnituri in piept. Vreau sa va precizes ca ma doare mana stanga/ cand ma trantesc pe pat simt de parca cineva descarca un glont in mine/ cand sar sau ma zgudui mi se misca, pocneste ceva in piept iar in momentul ala mi se face un nod in gat si imi vine sa tusesc/ am fumat din clasa a 8-a pana ieri. Nu prea vreau sa ma duc la doctor, cine stie poate fac vreo radiografie si afla parintii ca am fumat. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Cosminelu (acum 12 ani)

Si mai am o ploblema atunci cand vreau sa casc nu pot.... nu pot trage corect aer in piept!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Din descrierea d-vs, afecţiunea este de origine reumatismală. Ar fi recomandat (chiar dacă nu doriţi) consultul unui medic reumatolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este recomandat sa mergeti la medic, la un reumatolog ar fi foarte bine. La interpretarea unei radiografii sunt descrise legiunile prezente si nu se spune daca ai fumat sau nu.
Dupa cum descrieti cel mai probabil vi se va recomanda o radiografie de torace, pentru evidentierea coastelor si coloanei vertebrale, care se face cu un contrast mai dur. Se vad si plamani, inima.
Nu amanati prezentarea la medic. Probabil parinti dvs stiu ca fumati dar nu v-au facut observatie pana acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Fumatul, in sine, nu se poate vedea pe radiografie, contrar a ceea ce cred unii... Deci nu de asta sa-ti fie teama ci de faptul ca daca nu te lasi de fumat, pe urma poate fi prea tarziu si, crede-ma, stiu ce vorbesc! Acum si eu iti spun acelasi lucru: spune-le parintilor si du-te sa faci un film la plamani. Apoi, cere sfatul unui pneumolog si, daca nu se vad modificari la plamani, fa-ti si un consult reumatologic.
Nu poate nimeni sa-ti spuna ce tratament sa iei numai asa, pe forum, fara sa stim rezultatul radiografiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inna (acum 10 ani)

buna ziua am 19 ani ma doare spatele in preajma toracica nam febra am numai simtoame de respiratie grea,,,am fost la neurolog pentru consult si mia zis ca poate fi de la coloana verterbrala ,,,am citiit pe net ca poate fi leucemie de maduva ,,,ma sperii foarte mult ce poate fi?durerea este de 3 luni a inceput cu o durere mika anainte de asta am suferit de pneomonie in partea dreapta ...cind stau asezata respir bine iar cind merg respir greu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: