Durere persistenta in timp regiune toracala posterioara

Boli respiratorii
Intrebare postata de CataP88 cu 11 ani in urma

Buna ziua,

Am 25 de ani si de aproximativ 5 ani am o durere in dreptul plamanului stang Uneori este de tipul unei intepaturi constante,uneori de tipul unei intinderi,si uneori se extinde si mai jos de plaman,efectiv fiind aproape imposibil sa ma misc in vreun fel. Aceasta durere nu este permanenta,insa apare la cateva zile.Nu am reusit sa identific vreun tipar anume.Ce am observat e ca durerile apareau garantat in cazul in care fumam foarte mult in ziua respectiva,sau in cazul in care faceam efort,insa nu tot timpul,dar nu numai in aceste situatii.Uneori apar pur si simplu.Nu stiu daca este relevant,insa acum 7-8 ani am facut o analiza termografica completa la Institutul Fundeni.Nu aveam dureri in acea perioada insa medicul care a analizat rezultatul m-a intrebat daca am suferit vreo leziune in exact aceeasi zona.Tot ce mi-a zis a fost ca "apare ceva in neregula" si ca trebuie sa imi fac investigatii de specialitate.Acum cativa ani mi-am facut o Electrostomatograma ,iar medicul de acolo mi-a spus ca acel plaman nu ar primii suficient oxigen.Mi-am facut o radiografie la Institutul de Pneumologie ,iar Dna.Doctor mi-a spus ca am doar o bronsita si ca durerea nu are legatura cu aparatul respirator.A urmat o radiografie la coloana si o ecocardiografie doppler insa ambele au aratat ca sunt ok.Mentionez ca sufar si de astm alergic ,insa episoadele sunt foarte rare,iar spirometria a iesit in parametrii normali. As vrea, daca se poate,sa-mi spuneti ce tip de investigatii imi recomandati ,sau daca aveti idee cam ce ar putea fi.Sincer , nu mai stiu ce analize sa-mi fac si am dureri chiar si in acest moment.Mentionez ca in prezent nu mai fumez

Va multumesc frumos!

O zi placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Pai (acum 11 ani)

Pai tu ai astm alergic, dureri la plamani care apar de la fumat, la analize iese clar o problema la pamani SI TU (inca) FUMEZI ???????
Ceti mai trebuie oare sa te lasi de fuma pe langa aceste dureri clare ? Vreun cancer ceva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Grisham (acum 11 ani)

mai, pai,

Vezi bine ca nu mai fumeaza.
Esti grabit?
Atit de grabit incit nu citesti tot, legi cuvinte sau uiti litere ?
Totusi idea in sine este buna: fara fumat si Doamne fereste de mai rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: