Cum sa renunt la fumat

Boli respiratorii
Intrebare postata de doru4132363 cu 14 ani in urma

Fumez de la o varsta foarte frageda,deci am peste 30 ani de fumat activ,acum cand am inceput sa am probleme din cauza acestui viciu as dori sa renunt la el,dar acum imi e foarte greu am incercat cu produsele Nicorette ...tigari,guma si plasturi,dar fara rezultat ,intrebarea este ma puteti ajuta sa renunt la acest viciu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (40)

anqa (acum 14 ani)

Prin hotarare..sotul meu a renuntat la acest viciu tot dupa 30 de ani de fumat.A facut-o brusc fara ajutorul nici-unui produs mentionat de dumneavoastra genul nicorette etc.A renuntat insa dupa o tragedie intamplata in familia noastra cand tatal meu a murit la varsta de 56 de ani de cancer pulmonar.L-a ajutat mult sportul,alerga in fiecare dimineata si seara.Multa vointa si succes sa aveti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Doar prin vointa se poate renunta la tigara, daca nu ai vointa, cu siguranta nu vei reusi. Spor!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 13 ani)

Sunt de acord:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica daniela1 (acum 14 ani)

Si eu am fumat 27 de ani.Am adresat si eu o intrebare si tot pe acest forum ;CUM AS PUTEA SA RENUNT LA TIGARI ??.Doua sau trei raspunsuri au fost ceea ce-ti voi spune si eu tie:citeste cartea lui Allen Carr,intra pe google si scrie simplu:
Allen Carr-in sfarsit nefumator.
este tradusa in romaneste se poate imprima e super.Vreau sa-ti mai spun ca eu personal am vrut sa ma las de multe ori de tigari dar nu a mers decat cel mai mult 2 zile si eram asa nervoasa,dar in urma citirii acestei carti am reusit si pot spune ca urasc tigarile,asculta-ma si cauta cartea,nu vei regreta.BAFTA!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vivi (acum 14 ani)

Ce usor este sa dati sfaturi..!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

francisc (acum 14 ani)

Va recomand sa cititi cartea :**În sfârşit,
nefumător** Metoda uşoară a lui Allen Carr.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubulina (acum 14 ani)

DACA SE POATE LASA DE FUMAT DUPA ATATIA ANI INTRADEVAR E DE APRECIAT, DAR DUPA 20 DE ANI CA FUMATOR SA CITESC O CARTE FARA TIGARA LANGA MINE SI SA MAI FIE SI DE SUSPANS SA NU AJUNGI SA AFLII MAI REPEDE SUBIECTUL CARTII CRED CA NU TE MAI LASI DE FUMAT NICIODATA VA SPUN EU. EU CEA MAI PERFORMANTA PERIOADA DE A STA FARA SA FUMEZ A FOST DE 5 ZILE DAR IN URMA UNOR DURERI GROAZNICE DE STOMAC, DUPA CE SAU AMELIORAT AM FUMAT CRED CA SA RECUPEREZ. DAR NU VA POT SPUNE CAM CE NERVI AVEAM TOATA ZIUA DE I-MI BATEAM COPILUL DE 3 ORI PE ZI MIC DEJUN PRANZ SI CINA. MULTA BAFTA CELOR CARE AU AMBITIA SA CITEASCA CARTEA SI SA REUSEASCA SA SE LASE DE FUMAT. NU STIU CE POATE SA SCRIE IN ACEA CARTE DE TE POTI LASA DE FUMAT DAR CRED CA NICI INTRUN CAZ NU E CA FILMUL ALA CA AI SA MORI DUPA 7 ZILE DUPA CE CITESTI CARTEA DACA NU TE LASI DE FUMAT. MULT SUCCES SI BAFTA LA CITIT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lynu (acum 14 ani)

comentarii rautacioase
e firesc
asa e pe la noi
nu mai postati daca nu vreti sa ajutati pe cineva in nevoie
pentru cultura voastra generala cartea aia are la baza o cercetare stintifica facuta pe oameni nu este doar o carte cu teorie
dar ce sa ceri unui popor incult, nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEX (acum 14 ani)

Incercati cu recomandarea lui francisc "metoda usoara a lui Allen Carr"
Eu am citit-o si am depasit cele 5 zile. E fantastic. Deja mi-am schimbat stilul de viata. Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrutz (acum 14 ani)

Probabil ca ai postat comentariul doar pentru un feedback. Uite-l ca vine:
Pentru bubulina (dar si pentru ceilalti): eu fumam 3 tigari una dupa alta in timp ce citeam cartea lui Allen Carr. Chiar autorul recomanda sa fumezi in timp ce citesti cartea. Cand o termini de citit ai optiunea sa ramai fumator sau sa devii nefumator. Eu am ales sa fiu nefumator - simplu si usor si fara parere de rau si fara nici un sacrificiu. Cititi cartea. Nu aveti nimic de pierdut. Poti sa nu spui nimanui ca o citesti ca nu e un concurs cu cine citeste castiga..... O gasesti si pe internet in format pdf.
Apropo bubulina: nu se intampla nimic dupa ce citesti cartea si decizi cum vei fi.... tocmai asta e frumusetea pe care nu o intelegi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrutz (acum 14 ani)

completare: fumam de 17 ani si cu greu ma limitam la un pachet pe zi (motivele erau de ordin financiar)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Asa este, ne lasam de fumat din cauza scumpirii lor, nu doar ca citim o carte. Si daca vrei si ai vointa o faci daca nu....nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrutz (acum 14 ani)

Intelegeti ca nu are nici o legatura cu cata vointa ai...... Pur si simplu intelegi de ce fumezi si iei o decizie. Atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 14 ani)

am incercat de multe ori si nu am reusit ...in fiecare zi ma gindesc co sa renunt dar nu stiu ziua,.... am 32 de ani si fumez de 13 sau 14 ani ... le urasc dar nu pot renunta ,sper ca intr o zi sa reusec. I admir pe cei care au reusit ...si sper ca intr o zi sa reusesc si eu .............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tofana (acum 14 ani)

de miine intru intr/un program de tratament contra fumatului sper sa reusesc .Va rog pe toti sa.mi tineti pumni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

eu nu am mai cumparat tigari mai trag cite una la servici de 2 ori pe sapt dar am zis ca nu o sa mai fumez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sergiu (acum 14 ani)

AM 22 de ani si am inceput sa fumez de la varsta de 13 ani . La 20 de ani ma-m oprit de fumat din cauza ASTMULUI si spun tuturor sa se opreasca . Acum lucrez in Anglia la marginea oceanului si totul e schimbat . Aerul proaspat ma ajuta sa respir si nu am mai avut probleme de 2 ani cu astmul . Ma-m oprit de fumat dintr-o data si trebuie sa ai vointa , dar sincer sa va spun daca nu era sa descopar Astmul cred ca mai fumam si acum .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 14 ani)

am si eu o intrbare cu se poate determina un tbc activ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 14 ani)

am fumat 23 de ani pana acum o luna cand am vazut la televizor pe nu stiu ce post cam cum arata plamanii cand sunt afectati si in ce chinuri se moare din cauza fumatului.A doua zi m-am lasat brusc de fumat a fost foarte greu dar cand ai pofta de o tigara te gandesti ca poate e ultima.Va spun eu asta nu este tutun curat sigur baga ceva in ele,la nceput in primele zile cand m-am lasat a fost groaznic eram atat de ametita parca eram sub influenta sedativelor ,parca intri in sevraj.Cu ce sunt mai presus fumatorii fata de alcoolisti si drogati?Cum ei nu pot renunta la fel este si cu fumatul:daca vezi un betiv zici:doamne in ce hal este,pe un drogat il acuzi de ce face,dar noi fumatorii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tofana (acum 14 ani)

am reusit Dupa 30 de ani ma-m lasat de fumat. Dacavreti o sa va spun si cum dar alta data acm imi este ff somn

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2