Ce sa fac ? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de luciadria cu 13 ani in urma

Baietelul meu de 6 ani are un fel de tuse care seamana cu un stranut ,. Acesta tine de 5 luni , am urmat un tratament , s-a diminuat dar dupa tratament s-a instalat din nou , tuseste foarte des si repetat . Ce sa fac , nu mai stiu unde sa ma duc ? Va rog cine poate sa ma ajute !!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ce tratament ati urmat? E foare posibil sa fie si alergic copilul si atunci, orice "raceala" tine mai mult! S-ar putea sa-l ajute niste Aerius, dar ar fi bine sa-l vada si un alergolog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

luciadria (acum 13 ani)

a urmat urmatorul tratament :
Sinecod sirop 7.5 ml la 8 ore 3 zile
Flucalm sirop 5 ml. 2 ori pe zi 7 zile
Ventolin spray 2 pufuri de 2 ori pe zi 5 zile
Peritol sirop 5 ml. seara 5 zile
Aerius 5 ml. dim.10 zile
vetaj 5 ml. seara 1 luna
dupa examenul ORL :
apa de mare intranazal 2 puffuri de 3 ori pe zi
Biorinil spray 1 puf de 3 ori pe zi 7 zile
pinosol 1 pic de 2 ori pe zi3-7 zile
Nasonex spray 1 puf pe zi 1 luna
dupa ce am terminat tratamentul tusea a revenit
Multumesc frumos pt. raspuns !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Toate aceste tratamente pot fi eficiente pt. tuse (desi depinde de care tuse: cu expectoratie sau nu), insa , daca copilul este alergic, e necesar un trat. pe termen mult mai lung, adica de luni de zile. De aceea., cel mai bine este sa mergeti la un alergolog pt. un consult si teste alergologice, eventul si spirometrie (daca spirometrul are soft pt. copii sau copilul poate colabora!) Pt. spirometrie, si mai bine este sa consultati un pediatru-pneumolog daca exista in orasul dvs. pt. ca, ac***a in vedere ca el tuseste si stranuta de 5 luni nu este exclus sa aiba chiar astm bronsic si/sau rinita alergica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: