Buna seara raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de dannaa cu 12 ani in urma

Am un membru al familiei care se trezeste noaptea deoarece ramane fara aer ,El spune ca ii vine acidul din stomac si i se duce pe caile respiratorii .. refuza sa mearga la un medic ..spune ca nu are nimic ...
Mentionez ca nu si-a mai facut analize de un an (atunci erau perfecte)....Este posibil sa-i fi aparut vreo afectiune intre timp? Multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara

Este necesar sa consulte un medic internist, sa efectueze un tranzit baritat eso-gastro-duodenal si o endoscopie digestiva superioara pentru hernie hiatala sau reflux gastro-esofagian. Bine-nteles, ca se va efectua si o radiografie pulmonara pentru eliminarea unei afectiuni pulmonare, dar descrierea dvs pledeaza pentru o afectiune la nivelul tubului digestiv superior.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

dannaa (acum 12 ani)

multumesc foarte mult .. o sa urmez sfatul dumneavoastra intocmai .... o seara placuta sa aveti ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Totodata este posibil sa faca asa numitul sindrom de apnee in somn...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 12 ani)

Se poate sa existe un dezechilibru energetic, lichidele sa urce in sus, in sens invers fata de traseul normal, din diverse motive.
Sa faca sporturi medicinale, tai chi sau meditatii, prin care isi va dirija prin mental traseul lichidelor. Sa caute pe internet Marele Circuit ceresc, unde exista exercitii mentale de dirijate a fluxurilor din corp,care il va ajuta mult. Se poate sa faca si exercitii fizice de intarire a musculaturii abdomenului, sa stea culcat, intins pe pat, si sa ridice capul pana vede varful degetelor si inapoi de mai multe ori si se vor dezvolta muschii raspunzatori de existenta refluxului gastro intestinal.
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Ce-i p***aa asta cu lichidele? cum adica? Unele lichide trebuie sa ajunga in sus, de exemplu sangele trebuie sa ajunga si la creier. Nu are sens ce spuneti...
Dezechilibru energetic? p***ai, nu exista asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 12 ani)

Ai dreptate. Cand inghiti lichidele, ele trebuie sa urce la creier.Scuze, dar cred ca trebuie sa coboare in stomac.Citeste mai mult si documenteaza-te, caci altfel, vei da o gramada de bani si nici nu te ajuti pe tine si pe cei din jur. fara bani, totul este sa ai informatia. Ai cerut-o, ai primit-o depinde de tine cum o folosesti.
sunt unele persoane care la toate aparatele nu au nici o afectiune, la analize nici una, la radiografii iese curat, dar omul sufera, are dureri si nu se simte bine. motivul?
Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARUSK (acum 12 ani)

SI EU AM PROBLEME SI TREBUI SA FAC ORI RADIOGRAFIE CU BARIU ORI ENDOSCOPIA DIGESTIVA DAR CICA ESTE URATA RAU AMBELE TE ROG SPUNEMI SI MIE CE SENZATIE AI ..MULTUMESC AST RASPUNS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca omul ramane fara aer, noaptea mai ales, si mai are si senzatia de aciditate de la stomac este f.f. probabil sa aiba un astm bronsic cuplat cu reflux gastro-esofagian. Aceste 2 boli se cupleaza f. frecvent, se interconditioneaza. La analize de rutina nu se pot decela, de ex. la analiza sangelui sau alte teste obisnuite care s-au facut, probabil, cu un an in urma.
Acum are nevoie de o spirometrie, dar si de o radiografie pulmonara pt. a exclude alte cauze ale dispneei (lipsa de aer). Chiar daca spirometria este normala, tot poate fi astm. Exista si alte analize care se mai fac, dar nu sunt intotdeauna conludente nici alea (teste alergologice, masurarea NO in aerul expirat etc.), dar deseori daca crizele sunt frecvente si suparatoare se poate incepe direct tratamentul antiastmatic si se observa o ameliorare imediata si semnificativa a simptomelor (aceste medicamente le va prescrie penumologul). De asemenea, se pot administra medicamente antiacide (pe care i le va prescrie gastroenterologul)
Deci e necesar, acum, consult atat la pneumolog cat si la gastroenterolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: