Bronsiectaziile

Boli respiratorii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am fost diagnosticat cu "bronsiectazii bazale bilaterale" , fara adenopatii mediastinale , cavitati pleurale libere , dar arbore bronsic largit la baza. Substanta de contrast nu evidentiaza formatiuni inlocuitoare de spatiu intrapulmonare.Insa din cind in cind am o tuse seaca fara secretii asa cum citesc despre aceste bronsiectazii , cam cit o pot duce cu aceasta boala? In familie nu am avut pe nimeni cu aceasta boala si de racit nu am fost racit la plamini decit in urma cu 8 ani. Ma tot intreb cum m-am putut lipi de boala asta. M-am chinuit o zi intreaga sa dau sputa pt analiza si mi sa spus ca am un pneumococ , pt care iau tratament cu zinnat- erdomed si ketoconazol.. Din cind in cind ma apuca cite o tuse seaca de o jumatate de ora de i-mi vine sa-mi scuip si plaminii , plus ca simnt tot timpul ca in plaminil drept i-mi hirie ceva.Cu toate aceste medicamente luate nu vad nici o ameliorare a tusei. Tusesc in special cind dau de aer rece. Nu stiu ce as mai putea face . Insa ce e mai rau ma chinuie intrebarea cam cit o sa mai traiesc , mai ales ca am doar 35 de ani, si toti din familia mea au trecut lejer peste 70 de ani.Cred ca sint un ghinionist. Ce as putea face sa mai reduc tusea (seaca ) . Citeodata ma ustura si gitul de la atita tusit.
Ca incheere simpla intrebare : DE UNDE FRATE ATITEA BOLI ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

B.3 (acum 15 ani)

ar trebui facute mai multe investigatii pt a afla cauza bronsiectaziilor...intrebati medicul daca ar fi cazul sa fiti testat pt fibroza chistica...pt tusea uscata va recomand tusin forte...are efect benefic,insa de indata ce tusea devine productiva este important sa luati expectorante...va mai recomand teste repetate de sputocultura pt a sti ce antibiotic este necesar...iar curele cu antibiotic sa fie prelungite de 21 de zile chiar...este important sa faceti exercitii respiratorii si in general sport atat cat puteti..va doresc multa sanatate si daca imi permiteti un sfat:luati lucrurile asa cum vin fara a va mai chinui cu intrebari..."de unde?""de ce eu?"...asta e viata.multa sanatate sa aveti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Va rog sa imi raspundeti daca "bronsiectazie" se trateaza, daca se moare de la asa cva,si as dori mai multe imformati legate de aceasta boala de plamani.(este puroi la plamanii?)va rog ajutatima cu sfatul dumneavoastra.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatrice (acum 11 ani)

Mama mea afosta diagnosticata cu aceasta boala bronciecstazii bazale bilaterale cat de grav este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 10 ani)

VReau sa comunic cu persoane dignosticate cu bronsectazii bilaterale din bucuresti,sau chiar si alte orase tel 0770632747
am si vodafone

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1512237845 (acum 6 ani)

Buna! Imi poti da un cont de facebook sau o adresa de mail?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21536410203 (acum 5 ani)

si eu am bronsiectazii si cel mai grav este ca am scuipat si sange .nr meu este 076402833

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21643040277 (acum 2 ani)

Buna seara ,acum am vazut mesajul,si eu am bronsiectazii,cu repetate hemoptizii,am facut embolizare prin radiologie interventionala.Problema nu sa remediat din cauza sputei care se suprainfecteaza,adica nu pot elimina sputa.Acum astept sa plec la adoua embolizare,si dupa aceia,trebuie sa am grija eu,medicul infectionist sa fie bine.Eu am boala de la 8 ani ,acum am 53 se poate trai cu multa grija,gimnastica respiratorie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: