Astm controlat insuficient raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de Paula10121616 cu 11 ani in urma

Am astm bronsic. Urmez tratament de cateva luni cu Montelukast 10 mg/ 1 comprimat pe seara si Symbicort 160/4.5 2 pufuri pe zi, dimineata si seara si Ventolin la nevoie. Problema e ca de catva timp simt ca tratamentul nu-si mai face efectul. Ma sufoc in timpul noptii, dupa ce dau cu ventolin, efectul bun dureaza doar 30 minute, dupa care apar din nou dificultati in respiratie. Imediat ce am inhalat Symbicort, reactiile se agraveaza. Medicul la care ma tratez, mi-a spus sa folosescx de mai multe ori Symbicort-ul. Problema e ca asta nu ma ajuta la nimic. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa mai iau pentru a avea unb tratamnent mai puternic pentru a evita neplacerile. De altfel, va rog sa-mi spuneti daca este cazul sa merg la alt medic pentru reevaluarea tratamentului, deoarece am dificultati serioase si nu dau roade tratamentele actuale. Am inteles ca nu7 pot folosi Ventolinul mai mult de 10 ori pe zi, ori daca eu am nevoie de el din jumate in jumate de ora, mi se pare ca as abuza de el. Categoric nu l-am folosit atat de des pentru ca am inteles ca nu o sa-si mai faca efectul in timp. Astept cat mai repede sfaturile dvs. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Mergeti si faceti investigatii la un Spital de Pneumologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

snejana (acum 8 ani)

Salut..si eu sufar de asma...situatia se agraveaza de pe zi ce trece tot mai mult...ajutatima daka pyteti va rog mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu (acum 11 ani)

Acarienii din praful de casa agraveaza si intretin starea de imbolnavire.
Ideal ar fi sa eliminati sursa.
Mai multe aici:http://covorul-meu.blogspot.ro/2012/03/dusmanii-din-saltele.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Astmul nu este controlat, asa cum ati realizat si dvs. Eu nu zic sa schimbati medicul, dar poate nu i-ati explicat cat de tare va supara si ca va treziti chiar si noaptea. Nu este bine sa folositi asa doze de Ventolin. Intr-adevar, la aceasta doza de Symbicort se poate utiliza inca un puff la nevoie. Maximul trebuie sa fie de 12 pufuri, dar daca necesitati chiar atat de mult, atunci trebuie schimbata doza de Symbicort (cu cea de 320.9ug 2x1 puff/zi) si, poate ca aveti chiar nevoie de Prednison oral. Este absolut necesar ca pneumolgul sa faca aceste indicatii, nu puteti sa luati tratamentul fara avizul sau. In orice caz, eu as exclude si o alta cauza a simptomatologiei , deci ar trebui facuta cel putin o radiografie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula10121616 (acum 11 ani)

Ce radiografie ar trebui facuta? Nu iau tratamentul fara avizul medicului, asa cum mi-ati indicat si dvs. Medicul la care ma tratez este de la un Spital de Pneumologie. Din pacate, trateaza un pic in gluma explicatiile mele, desi va spun sincer ca treburile stau asa cum vi le explic. Imi puteti indica un medic care ma poate primi in cel mai scurt timp pentru o reevaluare a starii mele de sanatate? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Trebuiesc excluse alte cauze care determina accentaurea/agravarea simptomatologiei respiratorii, de aceea am recomandat consult si investigatii suplimentare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Incercati intr-un centru universitar. Prof. dr. Florin Mihaltan din Bucuresti. Nr. telefon il gasiti pe site Institutului Marius Nasta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: