AM ASTM? raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de vioflori18 cu 13 ani in urma

Buna seara.am 29 de ani,si in urma cu 2-3 saptamani m-am sufocat intr-o noapte,am mers la doc de familie si mi-a zis ca am pneumonie.am facut tratament intravenos cu ampicilina si gentamicina trei zile dupa care am continuat oral inca patru zile,tin sa mentionez ca am un baietel de doar o luna jum si alaptez;in afara de acest tratament mi s-a dat si ventolin spray,dupa zilele de tratament intravenos de trei zile,o zi nu a mai fost nevoie de ventolin ,pt ca nu mai aveam acea respiratie suieratoare,dar din prima noapte de cand am intrerupt si am inceput sa iau pastile am avut iar nevoie de ventolin in timpul noptii.deocamdata nu am putut merge la un control de specialitate si ma trezesc in fiecare noapte si folosesc ventolinul dupa care ma simt imediat f f bine..Ar trebui sa ma ingrijorez?Se poate sa am ASTM?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

ENDOKLINIK MENDOKLINIK este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

posibilMergeti la un medic pneumolog sava examineze si sa va faca o spirometrie cu test bronhodilatator(o proba simpla de suflat apoi un spray ventolin si inca o proba)Nu luati ventolin singur mult timp nu acesta e tratamentul bolii ci doar amelioreaza pe moment simptomele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

veneraroma (acum 13 ani)

Da poti sa ai astm, dar lucrul acesta nu-l poti stabili tu,si uneori nici medicul de familie. simtomele sunt asemanatoare cu cele ale virozei respiratorii numai ca nu poti tusi(tusea este seaca).Trebuie sa iei legatura cu un medic pneumolog si sa-ti faci neaparat o spirometrie sa vezi cum stai cu oxigenul in aerul expirat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: