Va rog din suflet sa.mi raspundeti!!! raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de maryana_popa12 cu 11 ani in urma

In luna ianuarie am fost diagnosticata cu tbc stare activa.Am stat 2 luni in spital internata,dupa care am repetat analizele si m.am negativat.Am plecat acasa urmand sa continui 4 luni tratamentul cu 3 pastile pe saptamana.M.am simtit din ce in ce mai bine,am repetat din nou analizele(sputa)si a iesit tot negativ in luna aprilie.Pe data de 2 iunie incep a 6 luna de tratament.Am fost astazi sa.mi iau ultimul tratament,si medicul m.a pus sa fac de luna asta radiografia(eu stiam ca la 6 luni voi mai repeta).Mia vazut radiogr.si a zis ca nu.i place deloc cum arata ca el crede ca sunt iar in forma activa.Este posibil asa ceva???mia mai zis ca am luat de la un adul care este in stare pozitiva si sunt in casa cu acea persoana.Dar de la spital unde am fost internata mi sa spus ca atata timp cat sunt sub tratament si pot lua microbul inca odata.In urma cu doua sapt.vreau sa va zic ca am spuipat dimineata un firicel mic de sange.am sunat.o pe doctora care a avut grija in spital de mn.si mi a zis ca se mai intampla,ce sa mai pot rupe venisoare mici de la plaman,in urma unui efort,si daca nu se mai repeta sa nu mi fac griji.Pe cine sa mai creddddddd:((((((((((((va rog raspundeti,va rog mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

adresati-va medicului care v-a ingrijit in spital pentru reluarea investigatiilor.
apoi se va stabili diagnosticul si tratamentul.
si nu amanati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

maryana_popa12 (acum 11 ani)

pai medicul care a avut grija de mine in spital a spus sa stau linistita ca nu este nimic grav,si ca nu intelege de ce medicul de unde imi iau pastilele de la policlinica mi.a zis asa....astazi am dat si sputa,la sf saptamanii vine rezultatul...cred ca pana la urma o sa vin in bucuresti pt.mai multe investigatii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Sa-l crezi pe medicul din spital!! Examenul sputei va spune adevarul despre starea ta, radiografia poate sa fie cu leziuni prezente inca, e normal. Vei avea leziuni pe radiografie f. posibil mult timp dupa vindecarea bolii, pt. ca tuberculoza se vindeca cu sechele care se observa pe radiografii. Asteapta intai ex. de sputa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maryana_popa12 (acum 11 ani)

a venit rezultatul doamna doctor,este negativ.tot eu v.am lasat si mesajul cu operatia de augmentare a sanilor... radiografia nu arata bine,si deasta a zis ca o sa continui tratamengtul pana la 8 luni.pt.ca nu.i place evolutia mea la nivelul plamanilor...trebuiau sa arate mai bine.....dar eu am ajuns la spital oricum cu plamanii foooarte afectati...si ma gandesc ca si vindecarea este mai grea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: