Tuse seaca raspuns medic

Boli respiratorii
Intrebare postata de [email protected] cu 13 ani in urma

Buna ziua, am 32 ani, nu fumez, nu am mai tusit decand eram mica, dar de 2 saptamani tusesc sec si ma gadila foarte tare in gat si acum mai jos, spre piept. am avut febra 38, 3 si frisoane o zi si o noapte si am zacut in pat cu o stare p***a generala. apoi mi-a trecut , ramanand gadilatura in gat si piept si tusea seaca. am luat eurespal pastilecam 5 zile, apoi fluimicil 600, 5 zile pastile de gat, de supt, strepsils, vitamina c cu propolis. si nu au avut niciun rezultat. nu mai stiu ce sa iau si ce sa fac sa imi treca gadilatul si tusea seaca care este rara, dar ma deranjeaza. si parca e mai rau cand expir, adica ma gadila mai tare.
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

marialeea (acum 13 ani)

Draga mea, chiar acum m-am sculat din pat dupa mai multe zile de zacereș ce ma uimeste f.tare este ca am impresia ca tu nu te uiti la televizor: s-a tot spus, pe toate canalele de stiri posibile si imposibile, de aceste viroze pacatoase care ”umbla” si afecteaza din ce in ce mai multi oameni! Sfatul uneia ”patite”, si inca rau de tot: mergi de urgenta la medicul de familie pentru a-ti da o radiografie la plamani si a-ti face auscultatie, trebuie in special eliminata suspiciunea de pneumonie - stii, cam asta ”dau” virozele care sunt anul asta... Stiu ce spun, de la o viroza m-am pricopsit si eu cu o pneumonie virala de mai mare frumusetea, chiar azi mai duc din nou la consult sa vad ca e totul OK, am luat antibiotice si abia acum, dupa 7 zile, incepe sa ma lase tusea seaca, suparatoare, pe care am avut-o pana acum... Si a inceput tot ca o gadilatura in gat... Si cand colo... La Matei Bals, cand am primit vestea, sa mor, nu alta, aveam si temperatura, dar aceea nu a tinut mult, asa ca la tine...
E posibil ”sa duci pe picioare” viroza, cum se zice in popor, du-te la medic pentru un consult ca sa nu te trezesti cu caverna in plamani sau mai rau, mai ales ca e aproape epidemie cu virozele astea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chirila carmen (acum 13 ani)

am avut tuberculoza.mai exista riscul sa mai apara vreodata?la toate analizele de sputa am iesit negativa.am urmat tratamentul timp de 6 luni si totul a fost bn.mi s-a spus k totul e ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pt Carmen (acum 13 ani)

Da, exista riscul ca desi ti-au iesit rezultate negative la spute seriate sa ai bacili in stare dormanda care in anumite conditii sa se "trezeasca". Pt a impiedica asta tb sa faci tratamentul integral minim 6 luni (ai indeplinit conditia asta), sa dormi suficient(8 ore) si sa mananci bine. Bineinteles ca nu ai voie sa fumezi sau sa inhalezi fum de la altii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr ioana (acum 13 ani)

Ai avut gripa, e normal sa fi avut febra si sa te simti rau- dureri musculare, articulare. Tusea e din cauza mucoasei iritate, poate sa te mai tina inca 14 zile. Incearca sa bei ceaiuri de patlagina sau cimbru cu miere pe care sa le bei cu inghitituri mici, cat mai des, si poti sa iei antitusive, dar numai pt vreo 3 zile: Tussin forte, Tussamag sirop, Codenal comprimate etc. Si da, n-ar strica sa fii ascultata pulmonar. Ia si suplimente alimentare cu vitamine si minerale, extracte/ ceai de echinacea pt intarirea organismului si a imunitatii. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pt. Diana- aceasta tuse seaca dupa o infectie respiratorie este un lucru previzibil si nu necesita nu stiu ce masuri drastice, pt. ca va trece. Tine de evolutia bolii si, dupa refacerea mucoasei bronsice, va trece! Ideea este peste cat timp...pt. ca sunt persoane, mai ales cele cu teren alergic la care "raceala " tine 3 zile si tusea seaca restanta tine saptamani....
Sfatul meu este sa iei antitusive din grupul codeina-codenal - tusin doar daca tusesti mult si enervant (pt. tine si cei din jur). Daca nu e chiar dramatic cauta in farmacii Baraka 450 cate 3 cps/zi , pe care sa le iei 8 zile, cat tine o cutie, sau poti prelungi trat. la 16 zile. Este un imuno-stimulator , dar si antitusiv, din extract de chimen negru, deci un medicament naturist, dar din experienta ( pe multi bolnavi) pot sa-ti spun ca functioneaza. Tratamentul pe care l-ai facut nu e rau, inafara de fluimucil care nu e indicat in tusea seaca, dimpotriva , o poate exacerba.

Pt. Carmen- ai avut tuberculoza, dar avem motive sa credem ca acum e vindecata, intrucat ai facut tratamentul de 6 luni, cum ti s-a indicat. Nu stiu cat a fost de extinsa, dar, intr-adevar, la cei care au avut aceasta boala, exista un risc mai mare de reimbolnavire decat la restul pop**atiei, dar in acelas timp poti sa nu mai ai probleme niciodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

[email protected] (acum 13 ani)

bana ziua! Am o tuse foarte suparatoare de cateva luni bune.Am incercat o multime de tratamente naturiste,si nu numai,dar... nimic.Ce teste m-ar putea ajuta si ce credeti ca ar trebui sa fac ca sa scap de aceasta tuse?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Pai... cred eu ca cel mai indicat ar fi sa mergi la o consultatie la un medic specialist, Institutul de Pneumoftiziologie Marius Nasta cred eu ca poate fi cel mai indicat, daca nici acolo nu sunt medici buni, apoi eu una nu stiu unde sa fie... Si ar mai fi si Spitalul de Pneumoftiziologie Sf. Stefan... Ia trimitere de la medicul de familie si mergi la un consult, trebuie cumva sa ti se gaseasca cauza tusei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

am scapat pan al aurma cu coughend . incercati. dupa 3 saptamani de alte tratamente . e natural

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

novac dan (acum 11 ani)

De 6 luni am o tuse seaca cu gidilaturi in git Noaptea am pe noptiera un flacon cu alcool mentolat si cind ma gidila pun citeva picaturi direct in faringe si ma calmeaza pentru o perioada Am fost la 5 medici pina acum Fiecare mi a pus diagnosticul pe care il credea el Nici unul nu mi a zis sa fac un exudat faringian Miine ma duc direct la un laborator de analize Platesc si mi cumpar medicamentele necesare dupa investigatie Nu mi mai trebue nici un medic Aproape toti asteapta plocoane si unii dintre ei sunt de o indolenta crasaVezi sirbu Liliana de la ambulatoriul de pneumo din Iasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TatianaS (acum 11 luni)

Eu sunt asa de vre-o 3 ani! Nici un test sau radio pulmonara nu a dat vre-un resultat, si am facut vre-o 6-7 teste pina acum. Ce am constatat ca imi provoaca accese de tuse: aerul uscat din casa, cafeaua rece, cind vorbesc ceva mai mult. Nici un doctor si nici un medicament nu au ajutat pina acum. Pastilele de supt pt git un pic. Si un pahar de apa rece care pare ca imi hidrateaza trahea si esofagul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcu theodor (acum 11 ani)

Dar de doctorita Grigorescu ai auzit?Este chirurg la pneumopfiziologie tot in iasiEste si dinsa in aceiasi categorieAcum 3 ani mi la operat pe cumnatul meudupa ce a tergiversat operatia asteptind spaga l a operat atit de bine incit dimineata cind m am dus la el dinsa m a anuntat ca a murit Pina atunci nici nu voia sa stea de vorba cu mine este de o aroganta dusa pina la absurd macar de ar avea de ce sa fie Dinsa are jos la parterul spitalului la cabinetul unde ajung prima data bolnavii o jigodie de sora medicala care leaga si dezleaga ploile cu spaga pentru doctori Dar nu ti spune clar ce vrea Trebue sa ti dai tu seama si daca nu intelegi aranjamentele dintreele degeaba incerci sa i dai spaga la dr grigorescu ca nu sta de vorba cu tine dar nici nu opereaza pacientul Te lasa sa te zbati tu singur doar doar vei intelege pina la urma ca dinsa vrea spaga dar sa o dai la sora medicala cu care este ea in legatura Este o intreaga retea iar jigodia aia de sora sau ceo fi ea merita o bataie de sa vorbeasca prin semne 3 luni de zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sobaru virgil (acum 11 ani)

Am avut si eu de a face cu cei de la spitalul de plamini de linga univ de medicina din iasi dar asta pe timpul lui Ceausescu Era un doctor nebun fenechiu care urla prin tot spitalul Eu a trebuit sa l internez pe tata ca avea probleme la plamini si asistentele alea care erau acolo angajate nu voiau sa i schimbe cearsafurile la un bolnav pentru ca nu le a bagat bani in buzunar si tot timpul se legau de omul respectiv si tot timpul bombaneau Cind a venit sotia omului tata ia povestit si ea saraca a adus doua casuri de cite 5 kg si lea dat la surorile de acolo De a 2a zi au inceput sa se poarte cu totul normal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paranici elena (acum 11 ani)

la noi in sat este o doctorita tot asa nu tocmai sanatoasa la mansarda O cheama Gagea sotul ei este veterinar Daca nu i dai dreptu nu ti da reteta compensata si inventeaza tot felul de minciuni despre pacienti Am impresia ca este psihopata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorinca mihai (acum 11 ani)

Sa stiti ca lapoliclinica industriala in iasi lucreaza o doctora de familie Ionescu Asta este putin atinsa de oligofrenie Tot timpul ma intreba daca cunosc 2 frati pe care i cheama dorinca cu care ea a fost colega de liceu I am spus o data ca nu i cunosc dar ea de cite ori spun numele i mi pune aceiasi intrebare Ii cunosti pe fratii Dorinca Cu care eu am fost colega?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dodon raveica (acum 11 ani)

doctorita asta grigorescu a mai fost implicata in luari de spaga de aceia se fereste ea asa tare si are agenti sub acoperire care se ocupa cu spagile ei liftiera sau vreo sora din asta ce si zice '''''''' asistenta ''''''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

draifas nicandru (acum 11 ani)

Eu aveam gidilaturi in git si tuseam pina la lacrimi Aveam o tuse latratoare si mi s a pus diagnosticul de laringita Am incercat tot ce mi s a prescris de doctor de la augmentin de 800 2 saptamini pina la bromhovaxom 10 zile pe luna 3 luni si degeabaAm luat septilin 2 cutii 6 pe zi pina am terminat pastilele si am pus in nas dimineata si seara picaturi de colargol si am scapat dar am tusit 9 luni de zileFratilor ajunsesem sa pling nu ma odihneam noaptea Ceva de groaza Ceva mai chinuitor nu cred ca exista Va doresc numai bine si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rares (acum 10 ani)

Salut tusesc de vreo 3 luni, am fost la medicul de familie mia dat ceva sirop dar nimik, am fost a doua ora si mi-a dat ceva trimitere, ca ea zice ca nu sunt bolnav si mia dat trimitere la spital la aia cu ticuri, ca zice ca am tic, eu nu cred ca am tic, mam cand a auzit ca am tic tat ami zice sa ma aptin, dar nu pot ca dara ami vine sa tusesc, am fost acuma cateva zile la farmacie mia dat un sirop de muguri de pin, acuma nu mai tusesc asa de des, dar totusi mi sa schimbat si tusa acuma tusesc altfel, sa zic sa intelegeti de cand iau siropu de muguri de pin tusesc altfel parca se rupe tusa… nu mai suport tusa asta? ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexaLup (acum 7 ani)

In caz de tuse seaca e bine sa luati ceva drajeuri pentru a favoriza trecerea acesteia in una productiva. Eu folosesc *** de citiva ani si ma ajuta mult mai ales ca am gitul foarte sensibil si fac des laringite si bronsite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11587056583 (acum 4 ani)

Bună seara am 34 de ani și de luna am o tusa seacă am luat antibiotic azitrox și am și frisoane am mai luat și Aerius ,montelukas , și ketof ma mai lăsat un pic tusa dar am rămas cu un gâdilat in gât și că o înădușeală va rog daca mă poate ajuta cineva cu informații noi cam ceas mai putea lua mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: